Android Oreo

Jak zmieniała się popularność systemów mobilnych? Dlaczego Android dominuje?

3 minuty czytania
Komentarze

Android w tym momencie jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się wkrótce zmienić. Google wokół swojego oprogramowania stworzyło prawdziwe imperium – pod kontrolą Androida nie działają już bowiem wyłącznie smartfony, lecz również tablety, telewizory i samochody! Czy wiecie jednak, że system z sympatycznym zielonym robocikiem nie zawsze był na szczycie? W tym artykule przedstawię Wam skróconą historię popularności różnych systemów mobilnych, a następnie opiszę, dlaczego to właśnie Android został prawdziwym królem.

Walka o tron toczyła się kilka lat temu

Era smartfonów zaczęła się dopiero w 2007 roku, kiedy to Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPhone’a. Oczywiście próby stworzenia inteligentnego telefonu miały miejsce już wcześniej, ale żadna nie uzyskała takiego rozgłosu, a także nie działała tak świetnie, jak produkt Apple’a. Był to telefon niezwykle zaawansowany jak na ówczesne czasy, który powoli zaczął spychać Symbiana w defensywę – to oprogramowanie przy iOS-ie wydawało się po prostu śmiesznym.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja może być problemem. Ostrzega przed nią współzałożyciel Google’a.

Historia Androida również rozpoczęła się w 2007 roku, jednak pierwsze konsumenckie urządzenie, które działało pod kontrolą tego systemu, wydane zostało dopiero w 2008 roku – był to smartfon HTC Dream. Jak możemy zobaczyć na powyższym diagramie, Android w 2009 roku był jeszcze w kolebce, podczas gdy jego największy konkurent – iOS – posiadał już około 10% udziału na rynku. Królem tamtych czasów był wspomniany wcześniej Symbian, który jednak do 2014 roku został praktycznie porzucony przez producentów urządzeń mobilnych. Walka Androida z systemem Apple’a od razu rozpoczęła się gwałtownie i zaledwie po nieco ponad roku ilość urządzeń działających pod kontrolą obu OS-ów była praktycznie identyczna. O ile jednak iOS do dziś utrzymuje mniej więcej podobny udział w rynku, to Android korzystając z okazji, poszybował w górę – wynikiem działań Google’a jest to, że w spośród wszystkich sprzedawanych urządzeń aż ponad 80% działa pod kontrolą Androida. Warto pamiętać, że liczba aktywnych urządzeń, które działają pod kontrolą systemu Google’a wciąż rośnie.

Dlaczego Android zdobył aż taką popularność?

Wbrew pozorom stało się tak, ponieważ… nie było innego wyboru dla producentów. Pod kontrolą iOS-a działać mogą wyłącznie urządzenia Apple’a, a jedynym systemem, który mógł faktycznie konkurować z dziełem Steve’a Jobsa był Android. Co więcej, z tego rozwiązania każdy może skorzystać bez żadnych dodatkowych opłat. Z biegiem czasu oprogramowanie to rozwinęło się do niesamowitych rozmiarów i dziś mówi się, że to właśnie konkurencja podbiera pomysły od Google’a, a nie na odwrót.

Jak wygląda ta historia w Waszym przypadku? Z jakiego systemu korzystaliście na swoim pierwszym smartfonie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Statista

Motyw