Jak zmieniała się popularność systemów mobilnych? Dlaczego Android dominuje?

mm Michał Derej Artykuły 2018-05-02

Android w tym momencie jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się wkrótce zmienić. Google wokół swojego oprogramowania stworzyło prawdziwe imperium – pod kontrolą Androida nie działają już bowiem wyłącznie smartfony, lecz również tablety, telewizory i samochody! Czy wiecie jednak, że system z sympatycznym zielonym robocikiem nie zawsze był na szczycie? W tym artykule przedstawię Wam skróconą historię popularności różnych systemów mobilnych, a następnie opiszę, dlaczego to właśnie Android został prawdziwym królem.

Walka o tron toczyła się kilka lat temu

Era smartfonów zaczęła się dopiero w 2007 roku, kiedy to Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPhone’a. Oczywiście próby stworzenia inteligentnego telefonu miały miejsce już wcześniej, ale żadna nie uzyskała takiego rozgłosu, a także nie działała tak świetnie, jak produkt Apple’a. Był to telefon niezwykle zaawansowany jak na ówczesne czasy, który powoli zaczął spychać Symbiana w defensywę – to oprogramowanie przy iOS-ie wydawało się po prostu śmiesznym.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja może być problemem. Ostrzega przed nią współzałożyciel Google’a.

Historia Androida również rozpoczęła się w 2007 roku, jednak pierwsze konsumenckie urządzenie, które działało pod kontrolą tego systemu, wydane zostało dopiero w 2008 roku – był to smartfon HTC Dream. Jak możemy zobaczyć na powyższym diagramie, Android w 2009 roku był jeszcze w kolebce, podczas gdy jego największy konkurent – iOS – posiadał już około 10% udziału na rynku. Królem tamtych czasów był wspomniany wcześniej Symbian, który jednak do 2014 roku został praktycznie porzucony przez producentów urządzeń mobilnych. Walka Androida z systemem Apple’a od razu rozpoczęła się gwałtownie i zaledwie po nieco ponad roku ilość urządzeń działających pod kontrolą obu OS-ów była praktycznie identyczna. O ile jednak iOS do dziś utrzymuje mniej więcej podobny udział w rynku, to Android korzystając z okazji, poszybował w górę – wynikiem działań Google’a jest to, że w spośród wszystkich sprzedawanych urządzeń aż ponad 80% działa pod kontrolą Androida. Warto pamiętać, że liczba aktywnych urządzeń, które działają pod kontrolą systemu Google’a wciąż rośnie.

Dlaczego Android zdobył aż taką popularność?

Wbrew pozorom stało się tak, ponieważ… nie było innego wyboru dla producentów. Pod kontrolą iOS-a działać mogą wyłącznie urządzenia Apple’a, a jedynym systemem, który mógł faktycznie konkurować z dziełem Steve’a Jobsa był Android. Co więcej, z tego rozwiązania każdy może skorzystać bez żadnych dodatkowych opłat. Z biegiem czasu oprogramowanie to rozwinęło się do niesamowitych rozmiarów i dziś mówi się, że to właśnie konkurencja podbiera pomysły od Google’a, a nie na odwrót.

Jak wygląda ta historia w Waszym przypadku? Z jakiego systemu korzystaliście na swoim pierwszym smartfonie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Statista • Łukasz

  Pierwszym moim systemem na smartfonie był EZX Linux na Motoroli A1200, później S60v3 na Noki n82, Windows Mobile 6 i 6.5 na Samsungu Omnia i900, później to już tylko Android, ale marzyło mi się jeszcze mobilne Ubuntu, ale projekt został uśmiercony, a szkoda. Zobaczymy co będzie później, może powstanie jeszcze jakiś ciekawy system, który będzie godną konkurencją dla Androida.
  IOSa nie chcę ze względu na jego ograniczenia.

 • Martina Neumayer

  A gdzie palm? Ten pierwszy riscowy jeszcze, bo od niego się zaczęło.
  No a reszta to pełna zgoda.. brak wyboru, więc i poszło jak poszło.. i jest jak dziś jest.
  Szczęściem pojawiają się furtki, które mogą – bo szansę jakąś tam mają – nieco w przyszłości zmienić obraz rynku. Nie mówię, że zagrozić dotychczasowym, ale jednak dać jakąś opcję, zwłaszcza użytkownikowi końcowemu.

 • Dragon84

  Używałem wielu systemów na smartfonie. Mój pierwszy system to był symbian,szkoda że jego historia tak szybko się skończyła. BlackBerry też był dobrym systemem ale wiadomo brak aplikacji zrobiło swoje. Android używałem od wielu lat,teraz używam Windows na smartfonie Nokia Lumia 1520,mimo że brakuje aplikacji to te które mnie interesują nadal są.

 • Grzmotoruchacz2000

  Dlaczego? Bo tak i już! Serio? Dobrze pamiętam tamte czasy i było zupełnie inaczej. Pierwszym smartfonem mogącym nie tylko konkurować z iPhone ale od niego w wielu aspektach lepszym była Omnia HD na Symbianie. Kiedy Symbian w wersji S60v5 był dojrzałą platformą Android do niczego się nie nadawał. Czemu więc wygrał Android? Dzięki Nokii. Po przejęciu fundacji Symbian przez Nokię zaczęła ona stosować techniki wyniszczające konkurencję. Chyba tylko SE i Samsung dały radę wypuścić coś na Symbianie w tej wersji. Dodatkowo Nokia zaczęła robić straszne padło. Gdyby nie SE Vivaz i Samsung Omnia HD uznałbym, że to z tym systemem jest coś nie tak, ale na tych urządzeniach działał on dobrze. A czemu Android? Otóż producenci mogli się szarpać z Nokią o licencję albo iść na współpracę z Google, któremu zależało na popularyzacji systemu równie mocno co im na sprzedaży. Ot i cała tajemnica. Śledzę rynek od kilkunastu lat i dobrze te czasy pamiętam. Spodziewałem się w tekście nieścisłości ale to co zobaczyłem to jakiś nędzny żart.

 • El Donkey

  ale stek bzdur, te artykuły powien ktoś czytać przed publikacją

 • can006

  A co z windows mobile 5-6.5 przecież to też była z początku konkurencja nic autor nie wzmiankowal o tym systemie

  • CezaR

   Zobacz sobie szarą linie na wykresie, co tu wspominać… nie bije sie leżącego 🙂

   • can006

    Mówię o latach 2007-2009 danych nie ma z 2007-2008 ale można doniemywac że Windows mobile był na 3 miejscu za symbianem i ios

  • Grzmotoruchacz2000

   Fajny system ale trudny. Jego projektanci skupili się na tym aby smartfony były jak najbardziej zaawansowane, uczynienie ich prostym w obsłudze dla przeciętnego człowieka z tamtego okresu nawet nie przyszło im do głowy.

 • Michael Wolf

  Pierwsza była Nokia N82 na Symbianie i, dopiero po jej kapitulacji, przesiadłem się na Androida w Huawei P10, którym posługuję się obecnie, mając w planach zakup Nokii 7+…

 • Paweł Olejniczak

  Filmik z LG G7 ThinQ
  https://youtu.be/5ECCR3YvOfE