Smartfonizacja w Polsce – coraz więcej urządzeń, aplikacje i usługi

Łukasz Pająk Artykuły 2018-04-27

Zastanawialiście się kiedyś, jaką część polskiego rynku urządzeń mobilnych stanowią smartfony? Jeśli śledzicie nas od lat to zapewne wiecie, że wiele razy zwracałem uwagę na to, że inteligentne telefony komórkowe stanowią mniejszość. To lada moment się zmieni – podobnie, jak fakt, że smartfony wypierają nie tylko featurephone’y, ale też komputery osobiste. Rynek dąży do tego, że urządzenia z dużymi wyświetlaczami, pełnoprawnymi układami obliczeniowymi i pełnowymiarową klawiaturą będą wykorzystywane do zadań specjalnych.

Jednak skupmy się na Polsce. Nasz kraj jeszcze w tym roku ma wejść do grupy krajów „mobile device mobile centric”. Co to oznacza? Po prostu więcej czasu spędzamy na smartfonach i tabletach, niż na wspomnianych komputerach.

polska mobile centric 1

Coraz więcej też korzystamy z urządzeń mobilnych. Niemalże połowa Polaków twierdzi, że ze smartfonów i tabletów korzystają ponad 2 godziny dziennie – średni 2,3 godziny. Uważamy, że to za dużo. Domyślacie się, kto najbardziej obawia się o zbyt długie patrzenie na telefon? Oczywiście, że najmłodsi, czyli osoby w wieku 16-24 lat. Tak, też byłem zaskoczony – w końcu to od starszych można usłyszeć, że „za moich czasów…”.

polska uzycie smartfonow 2

Skoro smartfony się rozwijają to też dedykowane aplikacje są łakomym kąskiem. Oczywiście najpopularniejsze w Polsce programy to YouTube, Messenger, Facebook, Google Maps i Gmail. Nikogo nie powinny one zaskoczyć. Czy Polacy są w stanie przedrzeć się do tego grona? Jest to niemalże niemożliwe. Jednak w najlepszej dziesiątce już pojawia się rodzimy tytuł. Jest to aplikacja Rossmana, której udało się przyciągnąć do siebie 4 miliony osób (na miesiąc). Zaskoczeni? Zdecydowanie dalej w zestawieniu znajdziemy Allegro (1,75 mln), Yanosik (1,5 mln), JakDojade (1,3 mln), IKO (1,3 mln), mBank (1,1 mln).

Pojawienie się banków w poprzednim akapicie jest czymś naturalnym. Polska jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów, jeśli chodzi o bankowość. Bardzo chętnie robimy zakupy online, nie mówiąc o samych płatnościach zbliżeniowych. Połowa Polaków chciałaby mieć podobny dostęp do usług instytucji państwowych. Jednak na to póki co ciężko liczyć – jeszcze długo będziemy chodzić z papierami po urzędach. Ok, wspomniałem o zakupach – chęci są, ale wciąż 30% polskich Internautów woli płacić za nie przez komputer, a nie smartfona. Nawet jeśli zakup został zainicjowany na tym drugim urządzeniu. Niewątpliwie ma to związek z poczuciem bezpieczeństwa.

polska bankowosc 4

Po co nam w ogóle komputery? Nie jesteś graczem, nie pracujesz przy PC? Filmy oglądasz? Możesz przerzucić się tylko na smartfona. Obecny trend dąży do tego, że grupa „mobile-only” wyłącznie rośnie. W ciągu 3 lat urosła ona od 3% do 30% w przypadku użytkowników największych polskich banków. W przypadku wspominanych już zakupów online aż 23% wykorzystuje do tego celu wyłącznie smartfony. Mimo wszystko zmienia się również sposób korzystania z inteligentnych telefonów komórkowych. Coraz chętniej wykorzystujemy głosowe polecenia, co potwierdza miliard takich komend wykonanych przez Polaków w samej wyszukiwarce Google. Tak naprawdę co czwarte polecenie wprowadzamy mówiąc, a nie pisząc. Przewiduje się, że w 2020 roku już połowa wyszukiwań będzie głosowa. Pomyślmy, co się stanie, jeśli wszystkie strony zaczną wspierać tego typu komendy, a do tego w naszym ojczystym języku.

Zobacz też: Apple, też masz coś do skopiowania z Androida.

Wszystkie powyższe informacje wynikają z raportu POLSKA.JEST.MOBI 2018, który gorąco polecam i zachęcam się do zapoznania. Jest on dostępny za darmo w Sieci – wystarczy podzielić się nim dalej w sieciach społecznościowych, ale o tym i jeszcze więcej dowiecie się z wpisu na LinkedIn. • piwko

  Swoją „przygodę” ze smartfonami, zaczynałem jakoś w 2006 roku. Wtedy, były na topie urządzenia od Nokii, którymi zawiadywał Symbian. Obecnie, coraz bardziej nie wyobrażam sobie życia bez smartfona. Oczywiście, w sensie takim, że bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie. Komputer stał się u mnie w domu dosłownie łapaczem kurzu. Praktycznie, używany jest do transakcji bankowych. Oczywiście, gdy ich ilość jest mała, wtedy też korzystamy ze smartfonów. Jak chcę oglądać YT to też „rzucam” sobie na telewizor.

 • Martina Neumayer

  Szkoda jedynie,że za tą smartfonyzacją społeczeństwa nie idzie w parze jakaś jegoż inteligentyzacja.
  Cyferki cyferkami.. ale jakość samego usera spada z roku na rok na łeb na szyję. Swoją drogą, ciekawie by było zobaczyć takie właśnie jakieś wyniki badań.

 • can006

  Ale gdzie tu znajdę dane na temat ile % korzysta z telefonów komórkowych klasycznych a ile % z smartfonów bo nigdzie tego nie znalazłem

 • Muzufuzo

  Używam smartfonów od 2009 i mam nowoczesnego flagowca, ale wciąż najlepiej korzysta mi się ze stacji roboczej z Windows 10.

  • Bart

   Tez mam podobne zdanie. Telefon nie sprawdza sie przy wielu przelewach, wystawianiu faktur, tworzeniu/pisaniu dokumentów (!!), prezentacji itp. Do tego zdecydowanie wole W10.
   Tablet sie kurzy, bo lapek 2in1 z dotykowym ekranem lepiej sie sprawdza i zawsze mozna podpiac duzy ekran, klawiature i myszke, by miec dwumonitorowa wygodna stacje robocza.

 • Cybork Nawigator

  Ja sam sprzedałem swój komputer 3 miesiące temu bo stwierdziłem że od roku użyłem go może ze dwa razy.
  Wystarcza mi telefon i do tego konsola.

  • cwaniak

   No skoro twoje wymagania są takie niskie to ci wystarczy

   • Cybork Nawigator

    Niskie to jest twoje myślenie.

    • cwaniak

     Właśnie pokazujesz jaki jest twój niski poziom ja normalnie pisze a ty z mordą. Nie dziwie sie że ci komputer niepotrzebny inne telefon i konsole tez ti dziecioku powinni zabrać bo ci odpierala

     • Cybork Nawigator

      Kup słownik jak chcesz ze mną dyskutować.

     • cwaniak

      Haha, nie masz lepszych argumentów? Znajdz jakieś błedy, bo jak narazie masz rację nie ma o czym gadać z tak niskim rozumowaniem jak u ciebie. Pozdro

     • Cybork Nawigator

      Szkoda mi czasu na Ciebie.

     • cwaniak

      Wiedziałem, że nie masz już nic do powiedzenia

    • cwaniak

     Przez takich jak ty internet to coraz większe dno

  • mindla

   Jak się nie ma za grosz ambicji to może do FB wystarcza i telefon.
   Nie wyobrażam sobie przeglądania internetu tylko na telefonie, nawet takim 5.99 cala.
   To zabawki dla gimbazy i ludzi bez grama ambicji, poczytać bzdury na FB, przejrzeć pudelek czy inny podobny serwis.

 • Adam Paluszewski

  „Jednak w najlepszej dziesiątce już pojawia się rodzimy tytuł. Jest to aplikacja Rossmana”
  Sieć sklepów Rossman jest marką niemiecką (jak zreszta większość najpopularniejszych firm w naszym kraju), nie polską.

  • łukasz Jedryszczyk

   Oczywiście autor trochę źle napisał ale miał rację chodzi o to że w naszym kraju aplikacja Rossmann (polska wersja) jest tak lubiana?

 • cwaniak

  Nic dziwnego, że korzystamy tak często ze smartfona skoro zawsze mamy go przy sobie. Zdaje mi się że te średnio 2.3 godziny to i tak mało, bo oprócz tego ile razy w ciągu dnia sięga się po smartfon niby na chwile, a i tak się to przeciąga.
  Dziwi mnie fakt, że jest tak dużo wyszukiwań głosowych bo przykładowo ja z tego nie korzystam i nie widziałem ani razu żeby ktoś to robił poza sprawdzeniem czy działa.

  • Łukasz Pająk

   W ciągu roku urosła ta statystyka o 0,5 godziny.

  • łukasz Jedryszczyk

   Bo Jak już używa się wyszukiwania głosowego to raczej w zaciszu domowym a nie w np w autobusie. Ja używam najczęściej komend głosowych i to dwóch albo ustaw minutnik albo przypomnienie ?

   • cwaniak

    No to rzeczywiście bardzo przydatne… Tylko że szybciej wpisać niż się w to bawić bo najczęściej albo rozpozna źle albo wcale

    • łukasz Jedryszczyk

     No rzadko korzystam ale mnie jakoś zawsze rozpoznaje poprawnie ?x