Propaganda FBI, CIA i NSA? Nie używajcie smartfonów Huawei

Łukasz Pająk Artykuły 2018-02-16

Huawei jest bardzo bliskie pokonania Apple w światowych rankingach sprzedaży. Najpopularniejszy chiński producent z roku na rok zbliża się do „Jabłuszka”. Według niektórych rankingów, sprzedaż telefonów od firmy z Państwa Środka już jest wyższa od iPhone’ów. Amerykanom, którzy wspierają rodzimą gospodarkę, nie jest to na rękę i wiele wskazuje na to, że chcą oferować pomoc. Dosyć specyficzną…

Niedawno mogliśmy usłyszeć, że smartfony Huawei w końcu będą dostępne u amerykańskich operatorów. Rozmowy z AT&T były już na ukończeniu, kiedy to zostały zerwane. Nieoficjalnie mówi się, że to reprezentanci rządu Stanów Zjednoczonych mieli wpływ na tę decyzję i wiele poszlak właśnie na to wskazuje. Mimo wszystko, nie są to oficjalne informacje, ale polityka ewidentnie wkrada się w branżę mobilną. Prezes Huawei otwarcie skomentował całą sytuację na tegorocznych targach CES w Las Vegas – określił ją, jako wielką stratę dla firmy, ale jeszcze większą dla konsumentów.

FBI, CIA, NSA, a na deser Dyrektor Wywiadu Narodowego odstraszają

The Verge ogłosiło, że powyższe organy wprost sugerują, że korzystanie z telefonów od Huawei nie jest najlepszym pomysłem. Skąd ten wniosek? Wszystko sprowadza się do złośliwego oprogramowania, które jest w stanie kraść informacje, czyli po prostu szpiegować. Stany Zjednoczone po prostu obawiają się tego typu praktyk wykonywanych przez Huawei. Po drodze, z tego samego powodu, dostało się też ZTE, więc kolejnej chińskiej firmie, która ma szansę zaistnieć w Ameryce na szerszą skalę. Ma lub miała – to dopiero początek tego typu praktyk i nie wiemy, jaki będzie kolejny krok, który zostanie wykonany przez najwyżej postawione instytucje. Tym bardziej nie znamy finału, który może się skończyć całkowitym wykluczeniem z rynku.

Huawei i ZTE zabrali głos

Firmy nie mają zamiaru godzić się na takie traktowanie i siedzieć cicho w kącie. Tytułowy producent oficjalnie przyznał, że jest świadomy działań rządu USA, których zadaniem jest hamowanie rozwoju Huawei. Jednocześnie zaznacza, że podobnych obaw nie mają rządy w 170 innych krajach, co potwierdza, że sama firma nie stanowi większego zagrożenia cyberbezpieczeństwa w stosunku do konkurencji.

Z kolei ZTE zaznacza, że będąc spółką notowaną na giełdzie przestrzega wszystkie przepisy i regulacje, które panują w Stanach Zjednoczonych. Firma poważnie traktuje cyberbezpieczeństwo, a także samą prywatność konsumentów.

Zobacz też: Czym zachwyci nas serią Zenfone 5 od Asusa?

Jaki będzie finał tej sprawy? Zapewne za chwilę o tym zapomnimy, aczkolwiek nie da się ukryć, że jest to swego rodzaju „rasizm”. Producenci z Chin są traktowani, jako gorsi, jako potencjalni złodzieje informacji lub – bądź, co bądź – szpiedzy. Pamiętacie jeszcze złość poszczególnych organów USA na zabezpieczenia Apple oraz Google? FBI nie podobało się, że firmy nie oferują „tylnych drzwi” do swoich systemów tak, aby w każdej chwili można było sprawdzić konkretny telefon. Dziwi fakt, że w momencie, gdy faktycznie odkryto zagrożenie wykradaniem danych użytkowników przez BLU to zareagował jedynie Amazon. Tak, BLU to amerykański producent urządzeń mobilnych. Tym sposobem z jednej strony mamy do czynienia z walką o bezpieczeństwo informacji, a z drugiej próbą… nadużywania prawa? Interpretację pozostawiam Wam – po której stronie Wy się opowiecie?

źródło: The Verge, CNBC • MoDo

  „Normalna” rozgrywka biznesowa. …dobrze że amerykański Google nikogo nie szpieguje. Obawiają się konkurencji, Prezydent wprowadzi fabryki Apple do Stanów….Temat jest tak oczywisty jak lądowanie na księżycu ???

 • Marucins

  Toż to Hameryka, co Trump obiecał? Ściągnąć właśnie najznakomitsza firmę na świecie produkującą kampiuterów a w późniejszym okresie tilefonów do Ameryki.
  Tylko AJPEL!
  Żadna inna firma!

 • Komik Mikke

  Niedługo wszystkie produkty będą z państwa w którym na co dzień jako przekąska jest podawane mięso z kota lub psa

 • Eder

  To nie propaganda, tylko naturalny odruch obronny przeciwko najeźdźcy z Azji

  • Sebastian Domalewski

   Oczywiście że to jest propaganda i to w stylu zimnowojennym. Jeszcze nie tak dawno wszyscy się ekscytowali rewelacjami jakie ujrzały światło dzienne za sprawą Edwarda Snowdena, który stwierdził że kategorycznie odradza produkty z nadgryzionym jabłkiem, bo w nich jest zaimplementowany moduł zbierający wszystkie dane związane z aktywnością użytkownika i przesyłający na serwery NSA…więc nie pitol mi teraz o skośnookich najeźdźcach…

   • marcus1212

    Polecam kanał geostrategy na Youtube. Wszystko stanie się jaśniejsze.

 • allbigben

  Obawiając się praktyk że strony amerykańskiej które mają na celu wycięcie konkurencji. Od dzisiaj zakaz posiadania produktów z Ameryki Północnej przez zagrożenie Blu. Kamieniołomy dla nie pod porządkowujących się.

 • Krzysztof Nowacki

  Drogi autorze, przeczytaj jeszcze raz to zdanie: „Stany Zjednoczone po prostu obawiają się tego typu praktyk wobec Huawei”. Czy nie uważasz, że coś tu jest nie tak. Działania prowadzone wobec kogoś/czegoś, to działania prowadzone w stosunku do tego kogoś czegoś. A skoro to Amerykanie prowadzą jakieś działania wobec Huawei, to chyba to zdanie nie ma większego sensu.

  • Łukasz Pająk

   Fakt, nie wyszło mi to zdanie. Poprawiłem :). Dzięki.

 • can006

  Polecam obejrzeć komentarz do tego tematu https://youtu.be/yrwKwZ_wAgM?t=3615 Warto zapytac dlaczego w Polsce nie podjeto tego tematu przecież dobrze wiemy ze Huaweii jest najpopularniejsza marka w Polsce Założycielem tej marki jest były Komunistyczny oficer Armi Ludowo Wyzwolenczej wielu polaków korzysta z tych urzadzen i administracje polski tez może pasowało by zadać pytanie jakie moga byc konsekwencje krozystania z tych urządzeń w przyslosci to nie przypadek ze ta firma tak szybko osiągnela popularnosc na świecie.

 • May Czos

  „Huawei jest bardzo bliskie pokonania Apple w światowych rankingach sprzedaży. Najpopularniejszy chiński producent z roku na rok zbliża się do „Jabłuszka”.”

  Drogi autor nie zauważył ostatnich statystyk sprzedaży?

  • Łukasz Pająk

   Zależy od źródła.

 • Nie lubię Huawei, nie lubię amerykańskich agencji – więc w sumie #wisimito 😛

 • Artur

  Szkoda pisać Panie autorze, siedzimy na kanapie i wylewamy swoje wynurzenia? Wyłóż dowody, że Amerykanie kłamią inaczej sam staniesz się kłamcą.

  • krukuz

   Od kiedy w naszym bądź zachodnim systemie prawnym trzeba udowadniać niewinność a nie winę? Jeśli USA oskarża to niech udowodnią że chińskie firmy szpiegują, dopóki nie przedstawią dowodów są to pomówienia i nieuczciwa walka na polu gospodarczym

  • Krzysztof Nowacki

   No właśnie rzecz w tym, że jeśli Amerykanie twierdzą, że to co powyżej jest prawdą to powinni pokazać jakieś dowody, a tego nie zrobili. Winę trzeba udowodnić, na co zresztą sam wskazujesz w swoim komentarzu. I żeby nie było, nie jestem fanem Huawei, ale nie lubię też zagrań jakie ostatnio pokazują Amerykanie.

   • Łukasz Pająk

    W którym miejscu stwierdziłem, że to prawda, a w którym, że Huawei jest niewinne? Nie wysunąłem żadnych tego typu wniosków. Patrzę obiektywnie na całą sytuację.

    • Krzysztof Nowacki

     Ech, to miała być odpowiedź na komentarz p. Artura a nie do tego co napisałeś… 🙂 Ni zauważyłeś tej małej strzałeczki po moim nazwisku chyba 🙂

     • Łukasz Pająk

      Racja.

  • Łukasz Pająk

   Nie kłamię, podaję informacje z zaznaczeniem źródeł. Interpretację każdy może sam podejść do tematu, co też zaznaczyłem wiele razy we wpisie.x