Kiepska sprzedaż iPhone’a X? Rynek szybko reaguje na ostatnie plotki

2 minuty czytania
Komentarze

Ostatnie dni dostarczyły wielu sprzecznych informacji. Niektóre media poinformowały, że dostawcy części potrzebnych do produkcji iPhone’ów zmniejszyli swoje zapasy aż o 40%. Wszystko to wydarzyło się niespodziewanie. Podobno Apple miało obniżyć planowaną liczbę wyprodukowanych smartfonów. Co ciekawe, wszystko to miało dotyczyć tylko i wyłącznie iPhone’a X. Zamówienia na telefon miały zostać zredukowane o 20 milionów– do 30 milionów sztuk. Informacja wydaje się mimo wszystko podejrzana. Szczególnie mając na uwadze wcześniejsze – mówiące choćby o tym, że sprzedano więcej egzemplarzy jubileuszowego smartfonu niż modeli 8 i 8 Plus.

Zobacz także: Procesory od Google w drodze?

Jak jest w rzeczywistości?

Analityk Jun Zhang, z firmy analitycznej Rosenblatt twierdzi, że plotka jest nieprawdziwa. Podaje też wyniki swoich badań na potwierdzenie tej tezy. Analityk uważa, że nie ma żadnej redukcji w procesie wytwarzania iPhone’a X, a media szczególnie są zdezorientowane. Według Zhanga, obniżka produkcji o której mowa w raportach dotyczy w rzeczywistości iPhone’a 8 oraz iPhone’a 8 Plus. Produkcja topowego modelu, czyli X ma w tym miesiącu jeszcze przyspieszyć. Cieszy się on wyjątkowym powodzeniem, mimo bardzo wysokiej ceny i jest jednym z najbardziej popularnych gadżetów w okresie świątecznym. Kanibalizuje też częściowo sprzedaż „ósemki” i jej większej wersji. Analityk firmy Rosenblatt na potwierdzenie swoich informacji podaje następujące dane. Na pierwszy kwartał 2018 roku Apple nie przewiduje żadnych cięć w produkcji paneli OLED i elementów kamery TrueDepth. Elementy te są przeznaczone tylko i wyłącznie dla iPhone’a X.

iPhone X cały czas cieszy się powodzeniem

Sprzedaż jubileuszowego smartfonu Apple była stabilna w Stanach Zjednoczonych. W Chinach przez ostatnie dwa tygodnie cały czas rosła. Urządzenie sprzedaje się lepiej niż 8 i 8 Plus, a liczba telefonów dostarczonych na rynek przewyższyła te ostatnie.

Kurs akcji Apple w dół

Informacja o zmniejszeniu zamówień zrobiła jednak duże wrażenie na inwestorach. Szczególnie, że plotki dotyczą tak ważnego urządzenia dla Apple, jak iPhone X. Na otwarciu amerykańskiej giełdy, kurs akcji zaliczył spadek. Technologiczny gigant stracił około $14 miliardów kapitalizacji rynkowej. Obecnie jest ona niższa niż przewidywane $900 miliardów.

Rekordowa średnia cena

Wszystkie oczy będą skierowane na iPhone’a X w pierwszym kwartale kolejnego roku. Szczególnie ciekawa może być średnia cena smartfonów Apple. Najprawdopodobniej po raz pierwszy, osiągnie ona wartość powyżej $700. Produkcja modelu to koszt około $370, nie licząc kwot przekazanych na badania, rozwój oraz administrację. Amerykanie sprzedają swoje urządzenie za co najmniej $999. Niestety nie poznamy dokładnej liczby sprzedanych egzemplarzy. Od dawna nie jest ona raportowana w rozbiciu na poszczególne modele. Te informacje będziemy mogli poznać tylko dzięki analitykom.

Źródło: phonearena

Motyw