iPhone X

Większe baterie w iPhone’ach. Dzięki Face ID

3 minuty czytania
Komentarze

Face ID wprowadzone w iPhonie X, to jedna z największych nowości na rynku smartfonów ostatniego roku. Apple zdecydowało się na całkowite zerwanie z obowiązującymi trendami i usunęło skaner linii papilarnych z telefonu. Konstrukcja nowego iPhone’a, praktycznie pozbawiona ramek, wymusiłaby przeniesienie czytnika odcisku palca na tył telefonu. Nie jest to rozwiązanie ergonomiczne, dlatego całkowicie nowa technologia wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Wiele wskazuje, że w podobnym kierunku podążą inne firmy, choćby Huawei.

Zobacz więcej: Oto Honor 9 Lite!

Co to jest kamera TrueDepth?

Za trójwymiarowe skanowanie twarzy odpowiedzialne jest zupełnie nowe rozwiązanie – przednia kamera, nazwana TrueDepth. Mieści się ona w charakterystycznym wycięciu w ekranie, na górze iPhone’a X. Apple określa to rozwiązanie jako „jedną z najbardziej zaawansowanych technologii” jaką udało się im stworzyć. TrueDepth to cztery elementy główne oraz komplet sensorów. Gdy spojrzymy na swoje urządzenie, kamera dzięki podczerwieni rozpoznaje naszą twarz. Potem przetwarza ją poprzez sieć neuronową i tworzy wirtualny model naszej twarzy. Face ID rozpoznaje nas w każdych warunkach oświetleniowych. Dodatkowo uczy się i zmienia wraz z nami. Rozwiązaniu nie straszna jest nowa fryzura, zarost czy zmiana naszej wagi. Według Amerykanów jedna osoba na milion może odblokować telefon przy użyciu Face ID, dzięki czemu rozwiązanie jest wielokrotnie bezpieczniejsze niż Touch ID. Wiemy już, że nie wszystko jest tak idealne. Jak każde rozwiązanie, również to można obejść, choć związane jest to z pewnymi komplikacjami. Brat bliźniak, lub bardzo dokładna maska naszej twarzy mogą spowodować, że skaner twarzy się podda.

Apple pracuje nad nowymi bateriami

Ostatnio pisaliśmy, że amerykańska spółka pracuje nad nowymi bateriami dla kolejnych wersji swoich smartfonów. Najprawdopodobniej efekty tych prac zauważymy już w przyszłym roku. Chodzi o znacznie bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni w urządzeniach.

Teraz już wiemy, dlaczego…

Niestety nie jest to spowodowane tylko oczekiwaniami użytkowników. Chcemy przecież smartfonów coraz dłużej pracujących na bateriach. Producenci zdają się jednak nie słyszeć naszych głosów. Choć trzeba przyznać, że szczególnie flagowe smartfony, prezentują dość zadowalające wyniki pracy na jednym ładowaniu.

Ulepszona kamera TrueDepth w kolejnych iPhone’ach

Smartfony Apple wydane w 2019 zostaną wyposażone w ulepszony system kamer. Związane to będzie ze zwiększonym zużyciem energii. Dlatego właśnie Apple pracuje nad nowymi akumulatorami. Zastosowanie kamery rozpoznającej twarz w trójwymiarze w latach 2017 -2018, stworzy popyt na baterie o większej pojemności. Od roku 2019 Apple korzystać będzie z ulepszonych funkcji wykrywania 3D oraz funkcji związanych z rozszerzoną rzeczywistością. Spowoduje to konieczność zastosowania akumulatorów o większej niż dotychczas pojemności. Afera z celowym spowalnianiem iPhone’ów może nadszarpnąć zaufanie do Amerykanów. Choć nie z takich opresji Apple wychodziło bez szkód. Na pewno nowa technologia zastosowana w bateriach może pomóc uniknąć takich sytuacji.

Źródło: macrumors, 9to5mac, apple

Motyw