tanie przesyłki z chin

Jak kupować telefony na serwisach aukcyjnych i nie dać się oszukać?

6 minut czytania
Komentarze

Portale aukcyjne to prosty i przyjemny sposób na zakupy – każdy użytkownik Internetu może wystawić na nich posiadaną przez siebie rzecz, a druga osoba może ją nabyć. Ta metoda sprzedaży przedmiotów między użytkownikami z roku na rok staje się coraz popularniejsza i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić. Podczas zakupów warto jednak zadbać o swoje własne bezpieczeństwo – w tym artykule przedstawię Wam kilka porad, dzięki którym unikniecie rozczarowania podczas zakupu telefonu na aukcji.

Historia pana Damiana

Kilka dni temu do naszej skrzynki z wiadomościami na Facebooku trafiła wiadomość od pana Damiana, który przedstawił nam swoją przygodę z zakupem tegorocznego flagowca od Huawei, a mianowicie Mate Pro 9. Nasz czytelnik zdecydował się na odkupienie urządzenia od pewnego sprzedawcy na jednym z popularnych serwisów z ogłoszeniami – pan Damian po telefon pojechał osobiście, skontrolował wszystkie aspekty transakcji i nic nie wskazywało na to, że z telefonem jest coś nie tak. Z tego powodu finalnie zdecydował się on na zakup tego urządzenia.

Zobacz też: Pomóż rozwijać cyfryzację naszego kraju!

Po pewnym czasie telefon trafił do serwisu producenta z uwagi na niepoprawne odczytywanie kart SIM – wtedy właśnie okazało się, że urządzenie jest brandowane przez Plusa, o czym sprzedawca nie wspominał. Najgorsze miało jednak dopiero nadejść – po kilku miesiącach sprzedawca postanowił zaprzestać płacenia rat za smartfona, co poskutkowało blokadą telefonu, którego właścicielem był już przecież pan Damian. W tym momencie sytuacja zaczęła być absurdalna – nasz czytelnik nie posiada aktualnych danych sprzedawcy, operator z uwagi na ochronę danych osobowych nie może udostępnić ich panu Damianowi, a policja robi to, co potrafi najlepiej w takich sytuacjach, czyli nic. Błędne koło się zamyka. W tym momencie naszemu czytelnikowi pozostała już jedynie droga prawna.

Jak uniknąć takich rozczarowań?

Zakup najnowszego smartfona to wydatek kilku tysięcy złotych, co dla wielu osób może okazać się barierą nie do przeskoczenia. W Internecie dostępnych jest wiele ofert, które potencjalnie wyglądają na zaufane. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – na co uważać podczas zakupów w Internecie?

Sprawdź, czy telefon nie jest brandowany

Sporo telefonów, które pojawiają się w Internecie, pochodzi od operatorów i to z nimi zazwyczaj są problemy. Podczas poszukiwania modelu dla siebie upewnij się, czy urządzenie nie pochodzi od polskiego operatora, który branduje oprogramowanie – oznacza to, że oprócz masy niepotrzebnych aplikacji, telefon może być również zdalnie zablokowany w przypadku braku opłat abonamentowych (jedynie w sieci Plus i T-Mobile), na co już nie mamy wpływu.

Zdobądź informacje na temat dystrybucji

Warto upewnić się, skąd pochodzi smartfon, który planujemy zakupić. Podczas zakupów możecie natknąć się na trzy różne opcje dystrybucji i są to:

  • Dystrybucja polska – oznacza to, że telefon zakupiony został na terenie naszego kraju od oficjalnego dystrybutora i jest przeznaczony do sprzedaży na naszym rynku.
  • Dystrybucja europejska – oznacza to, że telefon zakupiony został na terenie Europy i jest przystosowany do standardów wyznaczonych dla naszego regionu.
  • Dystrybucja międzynarodowa  – oznacza to, że telefon mógł zostać zakupiony w praktycznie dowolnym miejscu na świecie i może być niekompatybilny ze standardami (np. sieciowymi) panującymi w Polsce.

Warto pamiętać, że w przypadku dystrybucji polskiej zawsze możemy liczyć na gwarancję na terenie naszego kraju. Oficjalne serwisy operatora zazwyczaj naprawiają również smartfony z europejskiej dystrybucji, ale jest to wyłącznie dobra wola producenta. Z kolei dystrybucja międzynarodowa oznacza, że na gwarancję prawdopodobnie nie mamy nawet co liczyć – wyjątkiem jest firma Apple, która zapewnia, że swoje urządzenie przez rok naprawimy w dowolnym serwisie na całym świecie.

Uważaj na telefony powystawowe lub „refurbished”

W sieci znaleźć można wiele produktów, szczególnie tych elektronicznych, które oferowane są jako nowe w znacznie niższej cenie i co najważniejsze dodatkowo od zarejestrowanego sklepu! W takich przypadkach prawdopodobnie mamy do czynienia z dwoma typami urządzeń:

  • Powystawowym – jest to telefon, który od nowości swoje życie spędzał na sklepowej półce. Urządzenia tego typu codziennie mają kontakt z setkami klientów, dlatego zazwyczaj są bardzo zniszczone i nie warto ich kupować.
  • Refurbished – jest to telefon odnowiony przez producenta. Zazwyczaj są to urządzenia otrzymane w wyniku naprawy gwarancyjnej, podczas której zostają naprawione, a znaki użytkowania są tuszowane. Jeśli poszukujecie niedrogiej opcji zakupu smartfona, to może być to nie najgorsza propozycja, jednak pamiętajcie, że zazwyczaj gwarancję otrzymacie wyłącznie na trzy miesiące.

Uważaj na podróbki

Na portalach aukcyjnych czasem można natknąć się na aukcje, które zachęcają tytułem i ceną, która zazwyczaj jest o kilkaset (o ile nie kilka tysięcy) złotych niższa niż w zwyczajnym sklepie. To powinno zwiększyć naszą czujność – warto wtedy dokładnie zapoznać się z opisem aukcji oraz załączonymi zdjęciami, ponieważ w większości przypadków, zamiast na oryginalny telefon trafić można na „wierną imitację”. Oczywiście większość informacji zamieszczonych na takiej aukcji jest nieprawdą, co możecie zobaczyć na przykładzie zrzutów ekranu umieszczonych poniżej.

Zweryfikuj sprzedawcę

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na samego sprzedawcę, a przede wszystkim na następujące zagadnienia:

  • Czy jest to osoba z Polski? Jeśli nie, to nie kupuj telefonu od takiego sprzedawcy, będziesz tylko żałował.
  • Czy sprzedawca ma dobre komentarze? Warto zapoznać się z reputacją osoby, od której chcemy zakupić swój nowy smartfon.
  • Czy wiadomości pisane są łamaną polszczyzną? Jeśli tak, to omijaj tę aukcję – jest to jedna z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy za urządzenia, które nie istnieją.

Pamiętajcie, że na sporej ilości aukcji sprzedawca wystawia fakturę VAT Marża lub paragon bez podatku VAT jako dowód zakupu, a te typy dokumentów nie są akceptowany przez polskie serwisy! Jeśli na aukcji zauważycie taką informację, to stanowczo wybierzcie inną ofertę.

Zdecyduj się na odbiór osobisty lub wysyłkę za pobraniem

Ostatnim krokiem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób przekazania urządzenia. Kupując telefon od osoby prywatnej najlepiej zdecydować się na odbiór osobisty (istnieje wtedy możliwość obejrzenia urządzenia przed zakupem), lecz jeśli dystans dzielący Ciebie i sprzedawcę jest zbyt duży, to najbezpieczniejszą opcją odbioru towaru wydaje się wysyłka za pobraniem. Pieniądze za paczkę przekazywane są wtedy kurierowi, a to oznacza, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości można odmówić płatności i zachować swoje środki.

Źródło: Własne

Grafika główna stworzona przez Jannoon028 – Freepik.com

Motyw