Pielęgniarka AI. Robot pielęgniarka z głową w kształcie kapsuły i przeźroczystym wyświetlaczem mózgu trzyma elektroniczny notes w szpitalnym pokoju z łóżkiem, kroplówką i monitorami medycznymi.

Nadchodzi rewolucja w polskiej medycynie! Poznaj wizjonerów, którzy zmieniają oblicze leczenia

8 minut czytania
Komentarze

Top Disruptors in Healthcare to kluczowy raport wspierający rozwój startupów medycznych w Polsce, promujący innowacje i pomagający młodym firmom w osiąganiu sukcesów na rynku zdrowia. Co słychać w polskim medtechu?

Rewolucja w polskim medtechu? Przyszłościowy wygląd centrum monitoringu zdrowia z monitorem wyświetlającym interfejs bezpieczeństwa cyfrowego, w tle personel medyczny analizujący dane, również podatny na ataki ransomware.
Fot. obraz wygenerowany w DALLE-3

Rewolucja w polskim medtechu według Raportu Top Disruptors in Healthcare 2024

Raport Top Disruptors in Healthcare 2024 jest cenionym źródłem informacji zarówno dla inwestorów, jak i instytucji medycznych, które szukają innowacyjnych rozwiązań do wdrożenia w swoich placówkach. Dzięki temu raportowi startupy zyskują większą widoczność, co może przyczynić się do zdobycia finansowania oraz nawiązania strategicznych partnerstw​.

Ten coroczny raport identyfikuje i analizuje najbardziej innowacyjne startupy działające w sektorze medycznym w Polsce. Jego celem jest prezentacja nowoczesnych technologii i rozwiązań medycznych, które mają potencjał zrewolucjonizować opiekę zdrowotną. Raport ten jest tworzony przez Koalicję AI w Zdrowiu i jest uważany za jedno z najważniejszych źródeł informacji na temat innowacji w medycynie w Polsce.

„Okno do laboratorium przyszłości

W ciągu tych lat Raport nie tylko dokumentował postęp, lecz także odegrał aktywną rolę w rozwoju tych firm, wspierając wartościowe partnerstwa i kreując ekosystem sprzyjający innowacjom. […] Celem Raportu jest nie tylko prezentacja innowacji, lecz także dostarczenie cennych danych wspierających podejmowanie świadomych decyzji w sektorze zdrowia. Widzę nasz Raport jako źródło inspiracji i narzędzie aktywnego wsparcia dla innowacyjnych startupów medycznych.

Karolina Kornowska, koordynatorka raportu Top Disruptors in Healthcare, cytowana przez serwis cowzdrowiu.pl.

Kluczowym elementem jest profilowanie startupów – bez owijania w bawełnę, same konkrety. W jednym z fragmentów, które wprowadzają do obszernego dokumentu, występuje porównanie, które idealnie odzwierciedla to, czym jest Raport. „To swoiste okno do laboratorium przyszłości, gdzie testowane są najnowsze technologie i rozwiązania, dostarczając inwestorom, instytucjom medycznym i innym interesariuszom niezbędnych danych do podejmowania świadomych decyzji”– czytamy słowa Karoliny Kornowskiej i Ligii Kornowskiej we wstępie.

Raport zawiera szczegółowe profile startupów, opisując ich technologie, etapy rozwoju, modele biznesowe oraz plany na przyszłość. Dodatkowo analizuje aktualne trendy w sektorze medycznym, takie jak telemedycyna, sztuczna inteligencja (ang. AI – Artificial Intelligence), uczenie maszynowe (ang. ML – Machine Learning) oraz zbieranie i przetwarzanie danych medycznych.

Wspierany jest przez szereg instytucji publicznych i prywatnych, w tym przez Agencję Badań Medycznych, Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Patronat tych organizacji podkreśla znaczenie raportu i jego wpływ na rozwój innowacji medycznych w Polsce​.

Polska na tle startupów z Europy Środkowo–Wschodniej (CEE)

Osoba w zielonym stroju chirurgicznym i maski, trzymająca gogle wirtualnej rzeczywistości w rękawiczkach jednorazowych na tle rozmytego wnętrza szpitala.
Fot. Depositphotos/Studioclover

Polski sektor medtech dynamicznie się rozwija, z polskie startupy wyróżniają się na tle innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej (dalej: CEE). Raport Top Disruptors in Healthcare 2024 wskazuje, że w Polsce działa ponad 170 startupów medycznych, co stanowi istotną część całego ekosystemu innowacji zdrowotnych w regionie​. Ponadto w raporcie znalazły się również 24 startupy z regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

Polskie startupy medyczne wykazują dużą dynamikę i innowacyjność, odpowiadając na kluczowe potrzeby współczesnego sektora medycznego. Mimo licznych wyzwań mają ogromny potencjał do dalszego rozwoju i wprowadzania na rynek przełomowych rozwiązań, które mogą znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej.

Karolina Kornowska cytowana przez serwis cowzdrowiu.pl.

W porównaniu do innych krajów CEE polskie firmy wyróżniają się coraz większą liczbą projektów w zaawansowanych fazach rozwoju, co podkreśla ich silną pozycję na rynku. Zwiększenie liczby firm posiadających produkty na poziomie MVP (ang. Minimum Viable Product – produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności) oraz te, które osiągnęły fazę komercjalizacji (31 proc. startupów tegorocznej edycji Raportu), świadczy o dojrzałości i zaawansowaniu polskiego rynku medtech. Klaruje się tutaj również gotowość do generowania przychodu.

Warto zaznaczyć, że nasz rodzimy kraj wychodzi też poza granice europejskie, wkraczając dumnym krokiem na arenę międzynarodową, głównie za sprawą tzw. jednorożców, czyli statusów, które nadaje się danej firmie technologicznej wycenianej na ponad miliard dolarów.

Film omawiający fenomen startupów – jednorożców.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe wspierają aż 64 proc. startupów medycznych

Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) stało się kluczowym elementem rozwoju polskich startupów medycznych. Raport pokazuje, że ponad połowa startupów w Polsce (64 proc., dokładniej 108 respondentów) integruje te technologie w swoich produktach i usługach​. Jest to znaczny wzrost w porównaniu do poprzednich lat.

Przykładowo w ramach pierwszej edycji Raportu zainteresowanie tymi technologiami zadeklarowało jedynie 30 proc. respondentów. Przykłady takich rozwiązań obejmują systemy diagnostyczne oparte na AI, aplikacje monitorujące stan zdrowia pacjentów oraz narzędzia do analizy danych medycznych.

Liczne wyzwania, a wśród nich główny – finansowanie

Głównym wyzwaniem czyhającym na młodych biznesmenów ze wspaniałymi pomysłami jest, tu bez zaskoczeń, finansowanie. Wskazało tak 50 proc. respondentów. Pozyskanie odpowiednich funduszy na rozwój i komercjalizację produktów jest kluczowym problemem. Wiele firm zmaga się z trudnościami w dostępie dofinansowania, znalezienia inwestora (możliwe, że z tego względu pojawił się też spadek współpracy z inwestorami – jedynie 20 proc. startupów zadeklarowało taką chęć) oraz grantów badawczo–rozwojowych​.

Zespół chirurgiczny w sterylnej sali operacyjnej, gdzie lekarze w zielonych fartuchach, maskach i goglach Apple Vision Pro prowadzą operację, korzystając z zaawansowanego sprzętu medycznego.
Fot. London Independent Hospital / Daily Mail

Inwestycje funduszy venture capital są istotnym źródłem kapitału dla rozwijających się firm w każdej branży. Pomocne są również wspomniane programy finansowane przez instytucje takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które wspierają innowacyjne projekty na wczesnych etapach rozwoju. Tę drogę finansowania wskazało 24 proc. startupów – to wyraźny spadek, porównując je z wcześniejszymi edycjami (np. IV edycja – 34 proc.). Jak zauważają autorzy, może być to spowodowane trudnościami w dostępie do krajowych funduszy.

Według danych zawartych w Raporcie głównym źródłem finansowania są własne środki finansowe – aż 58 proc. startupów wskazało tę odpowiedź jako rzeczywistą.

Kolejnymi istotnymi barierami są ekspansja zagraniczna oraz promocja i sprzedaż rozwiązań, wskazywane odpowiednio przez 40 proc. i 37 proc. startupów. Współpraca ze stroną publiczną również pozostaje wyzwaniem dla 31proc. firm, co podkreśla potrzebę lepszej integracji innowacji z publicznym systemem opieki zdrowotnej. Mniejsze problemy dotyczą pozyskania kompetentnych pracowników oraz tworzenia modeli biznesowych, wskazywane przez 7 proc. startupów​.

Ekosystem innowacji w polskim medtechu

Top Disruptors in Healthcare 2024 – Przegląd innowacyjnych startupów medycznych w Polsce i w regionie CEE.
Fot. Raport Top Disruptors in Healthcare 2024

Dla kogo?

Głównymi odbiorcami nowych technologii w sektorze medtech są różne grupy, w tym między innymi placówki medyczne. To one najczęściej wdrażają innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak systemy diagnostyczne, narzędzia do zarządzania danymi pacjentów, telemedycyna oraz aplikacje wspierające procesy leczenia i monitorowania stanu zdrowia. Współpraca startupów z placówkami medycznymi jest kluczowa dla ich rozwoju i adaptacji na rynku​. Według odpowiedzi zebranych w ramach V edycji Raportu Top Disruptors in Healthcare, aż 73 proc. startupów medycznych nawiązuje współprace z placówkami medycznymi.

Jak placówki medyczne, to i personel medyczny, w tym lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści, który na co dzień korzystają z wielu rozwiązań współczesnej technologii takich jak systemy diagnostyczne, narzędzia do zarządzania danymi pacjentów, telemedycyna oraz najnowsze, czyli aplikacje medyczne, które wspierają procesy leczenia i monitorują stan zdrowia. Według predykcji będą one odgrywać kluczową rolę w przyszłości opieki zdrowotnej, ułatwiając kontakt pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Kobieta w białym garniturze siedzi naprzeciwko mężczyzny w futurystycznym biurze lekarskim, z holograficznym wyświetlaczem ciała człowieka i zaawansowanym sprzętem medycznym w tle. BioCam tworzy kapsułkę endoskopową.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Z pewnością zaś bezpośrednimi beneficjentami nowych technologii są pacjenci, którzy zyskują dostęp do bardziej spersonalizowanej opieki zdrowotnej, zdalnych konsultacji oraz aplikacji monitorujących ich stan zdrowia. Dzięki innowacjom medycznym pacjenci mogą cieszyć się lepszą jakością opieki i większym komfortem w procesie leczenia​. 59 proc. startupów wskazało tę grupę jako docelowych użytkowników.

Według przeglądu „AI to nie Sci-Fi” opublikowanego przez Polską Federację Szpitali we współpracy z Koalicją AI w Zdrowiu oraz zespołem ekspertów wZdrowiu medyczne innowacje, w tym rozwiązania opracowane przez startupy, są już wdrażane w niektórych szpitalach i przynoszą wymierne korzyści w praktyce. Wdrożone technologie poprawiają jakość opieki nad pacjentami, usprawniają procesy diagnostyczne i terapeutyczne oraz wspierają personel medyczny w codziennych obowiązkach.

Przez kogo?

Przyszłościowy wygląd centrum monitoringu zdrowia z monitorem wyświetlającym interfejs bezpieczeństwa cyfrowego, w tle personel medyczny analizujący dane, również podatny na ataki ransomware.
Fot. obraz wygenerowany w DALLE-3

W kontekście płci startupy medyczne w Polsce zakładają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, chociaż nadal istnieją ogromne różnice w ich reprezentacji. Medtech jest zdominowany przez mężczyzn, choć 51 proc. startupów medycznych została założona przez zespoły mieszane (kobiety i mężczyźni). Statystyki wskazują, że większość założycieli startupów medycznych w Polsce to mężczyźni – 44 proc. Wynikać to może częściowo z historycznej dominacji mężczyzn w sektorach technologicznych i medycznych.

Coraz więcej kobiet decyduje się jednak na założenie własnych firm w branży medtech. W ramach tej edycji 4 proc. starupów medycznych założyły kobiety. Programy wsparcia, mentoringu i sieci networkingowe skierowane do kobiet pomagają przełamywać bariery i promują różnorodność w startupach medycznych​. Inicjatywy takie jak Women in Tech, Girls Code Fun czy perspektywiczne programy dla kobiet w naukach ścisłych i technologii (STEM) są kluczowe dla zwiększenia udziału kobiet w zakładaniu i prowadzeniu startupów medycznych.

Pomimo tego, że mężczyźni wciąż dominują w sektorze startupów medycznych, rola kobiet jest coraz bardziej widoczna i znacząca, co świadczy o postępujących zmianach i rosnącej różnorodności w tej branży.

Źródło: Raport Top Disruptors in Healthcare.

Motyw