Lekarz w białym fartuchu i ze stetoskopem na szyi pisze na białej klawiaturze laptopa.

AI w badaniach PET. Polacy są w tym pierwsi

5 minut czytania
Komentarze

Radomskie Centrum Onkologii (RCO) staje się pierwszym ośrodkiem medycznym w Polsce, który wprowadza sztuczną inteligencję do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Pionierskie rozwiązanie znacząco skraca czas badania do zaledwie ośmiu minut, a jednocześnie redukuje dawkę izotopu podawaną pacjentom o prawie połowę! Wdrożenie sztucznej inteligencji do procedury diagnostycznej przynosi liczne korzyści, podnosząc komfort pacjentów i zwiększając ich bezpieczeństwo wobec promieniowania jonizującego. To przełomowe wydarzenie w polskiej medycynie.

Sztuczna inteligencja coraz częściej wchodzi do naszego życia, stają się integralną częścią również systemu ochrony zdrowia. Powoli, w swoim tempie, ale te zmiany stają się rzeczywistością. Niedawno pisaliśmy o tym, że sztuczna inteligencja rozpozna guza mózgu na sali operacyjnej, a Twój osobisty Asystent AI dotrzyma Ci towarzystwa. Nie inaczej było w przypadku jednego z polskich szpitali, które jako pierwszy ośrodek w Polsce wdrożyło sztuczną inteligencję do badań PET. Co to za badania? Jakich algorytmów użyto, w jaki sposób funkcjonuje?

Postęp technologiczny odgrywa ogromną rolę w rewolucji sektora zdrowia. Nowoczesne technologie umożliwiają teraz precyzyjne diagnozowanie, leczenie i profilaktykę chorób, co jeszcze niedawno wydawało się nieosiągalne. Rozwój medycyny cyfrowej umożliwia automatyczne gromadzenie i analizowanie danych medycznych, skracając czas diagnostyki i poprawiając jakość opieki nad pacjentami.

Warto zwrócić uwagę, że innowacje technologiczne w dziedzinie zdrowia mają potencjał globalny. Wdrażanie nowych technologii może przyspieszyć rozwój medycyny i zwiększyć efektywność leczenia, co przyniesie ogromne korzyści społeczeństwu jako całości, ale i jednostce — tak jak kobiecie, która dzięki AI odzyskała „swój” głos. Radomskie Centrum Onkologii włącza się do nowej fali postępu technologicznego wraz z Subtle Medical. Razem łączą wiedzę specjalistyczną z zakresu medycyny i sztucznej inteligencji, wdrażając odpowiednie rozwiązania.

Przyszłościowy wygląd centrum monitoringu zdrowia z monitorem wyświetlającym interfejs bezpieczeństwa cyfrowego, w tle personel medyczny analizujący dane.
fot. obraz wygenerowany w DALLE-3

Badanie PET — czym jest?

Badanie PET (lub bardziej zawiła nazwa dla profesjonalistów: pozytonowa tomografia emisyjna) to zaawansowana metoda diagnostyczna, wykorzystująca techniki radioizotopowe, której celem jest ocena procesów metabolicznych zachodzących w organizmie pacjenta. Procedura ta umożliwia tworzenie obrazów wewnętrznych struktur ciała, co pozwala lekarzom na dokładną analizę i diagnozę różnych schorzeń.

Podczas badanie PET pacjentowi podaje się radioaktywny izotop, najczęściej jest to analog glukozy o nazwie FDG (czyli fludeoksyglukoza). Pozytony, czyli antyelektrony emitowane są przez ten izotop. Są rejestrowane przez specjalny detektor. Obrazowanie opiera się na obserwowaniu podwyższonego metabolizmu glukozy w komórkach, zwłaszcza w przypadku nowotworów złośliwych.

Badanie PET ma szereg zastosowań diagnostycznych, ponieważ wykorzystuje się je między innymi przy diagnozie wspomnianych już nowotworów złośliwych oraz określenia jego lokalizacji, oraz stopnia zaawansowania choroby, monitorowania efektywności ich leczenia. Badanie PET ma swoje zastosowanie również w dziedzinie medycyny takiej jak kardiologia (przykładowo przy ocenie żywotności mięśnia sercowego czy przepływu krwi) oraz neurologii (np. do diagnozowania zmian niedokrwiennych w mózgu)

Radomskie Centrum Onkologii łączy siły ze sztuczną inteligencją

O tym, że sztuczna inteligencja zyskuje coraz większe znaczenie w obszarze opieki zdrowotnej, nie trzeba przekonywać. Radomskie Centrum Onkologii zyskało status pioniera w wykorzystaniu tej technologii, a dokładnie technologii SubtlePET, czyli algorytmów dedykowanych badaniom PET. Radomskie Centrum Onkologii zajmuje się między innymi leczeniem nowotworów piersi, przewodu pokarmowego, głowy i szyi, układu moczowego i prostaty, narządów rodnych, nowotworów płuc oraz mózgu.

Wyjątkowe podejście RCO przekłada się na znaczące korzyści dla pacjentów, o czym przekonuje personel medyczny. Redukcja dawki izotopu oraz skrócenie czasu badania o połowę to świetne połączenie, które nie tylko podnosi komfort pacjentów, ale również minimalizuje ryzyko związane z promieniowaniem. Wszystko to potwierdza Łukasz Pruszyński, Inicjator AI w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej Radomskiego Centrum Onkologii.

Zrzut ekranu profilu użytkownika LinkedIn z postem treścią dotyczącą sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej, z akcentem na to, jak AI zmienia rozpoznawanie i leczenie chorób.

Całe badanie zostało skrócone do zaledwie ośmiu minut, a dawka izotopu podawana pacjentowi w ramach badania jest obecnie o prawie połowę mniejsza. Dr Jacek Lesiak, specjalista medycyny nuklearnej z Radomskiego Centrum Onkologii podkreśla, że to ogromny krok naprzód w dziedzinie diagnostyki medycznej, który przekłada się na mniejszy stres dla pacjentów i bezpieczeństwo.

Radomskie Centrum Onkologiczne wprowadza nowe standardy diagnostyki

Badania PET w Radomskim Centrum Onkologicznym wykonywane są przy użyciu zaawansowanych algorytmów komputerowych, wzorowanych na sieciach neuronowych człowieka. To właśnie one odpowiedzialne są za podejmowanie decyzji na podstawie ogromnych ilości zmiennych danych. Ta technologia pozwala na otrzymywanie obrazów pozbawionych zakłóceń i artefaktów, które występują w ramach tradycyjnych badań.

W przypadku rozwiązania SubtlePET/MRI mówimy o potężnym komputerze, który szybko przetwarza ogromną ilość danych na podstawie skomplikowanych algorytmów sieci neuronowej. W krótkim czasie otrzymujemy poprawiony obraz diagnostyczny wolny od szumów czy artefaktów.

– wyjaśnia RE-MED Coaching and Sales, dystrybutor rozwiązania SubtlePET, Marcin Remin.

Zmiany w diagnostyce onkologicznej na całym świecie

Rozwiązania proponowane przez Subtle Medical w obszarze sztucznej inteligencji, po przeprowadzeniu gruntownych testów i zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa pacjentom, zostają wdrożone do rutynowych badań PET-CT w placówkach medycznych. Dzięki temu Radomskie Centrum Onkologii staje się prekursorem nie tylko w Polsce, ale staje się również jednym z niewielu szpitali w Europie, które zaimplementowały takie rozwiązania w sferze obrazowania i diagnozowania chorób onkologicznych.

Subtle Medical określa się na swojej stronie jako „lidera w pozyskiwaniu obrazu za pomocą sztucznej inteligencji” (ang. The Leader in AI-Powered Image Acquistion), a ich rozwiązania wdrażane są na całym świecie.