Play wkrótce zacznie naliczać opłaty abonentom nadużywającym roamingu

Adrian Celej Newsy 2017-11-12

Unia Europejska likwidując roaming chciała pomóc podróżującym. Od samego początku operatorzy mieli wątpliwości, czy aby nie pojawią się nadużycia. Jak widać były uzasadnione, Play postanowił walczyć z nieuczciwymi użytkownikami roamingu.

SMS-y ostrzegawcze

Play dość ostrożnie podszedł do tematu abonentów nadużywających roamingu. Trwa wysyłka SMS-ów ostrzegawczych, które przedstawiają warunki dalszego świadczenia usługi. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie wrócimy do Polski, operator naliczy dodatkowe opłaty za korzystanie z roamingu. Prezentują się one następująco:

 • Połączenie wychodzące + 16 gr/min
 • Połączenie przychodzące + 5 gr/min
 • SMS + 5 gr
 • MMS + 4 gr
 • Internet + 4 gr/MB

W jakich sytuacjach są wprowadzane dodatkowe opłaty? Tylko jeśli w ciągu 4 ostatnich miesięcy więcej korzystaliśmy z telefonu za granicą, niż w Polsce.

Zobacz też: Od teraz w Play można kupić telefony bez abonamentu, czy warto?

Dlaczego Play z tym walczy?

Cenniki operatorów przewidują korzystanie z telefonu w Polsce, gdzie korzysta się głównie z macierzystej sieci. Teraz wyobraźmy sobie, że pan Kowalski przeprowadza się do innego kraju, w którym połączenia są znacznie droższe. W takim wypadku Play musi pokryć te koszty za niską stawkę, którą pobiera od swojego abonenta. Jeśli ktoś wyjeżdża na wakacje lub służbowo do innego kraju, to te kilka dni nie będzie dla operatora dużym problemem. Sprawa wygląda inaczej, gdy ktoś przeprowadza się na stałe i świadczenie usług oznacza straty. Takie ograniczenia uniemożliwiają także sprzedawanie polskich starterów za granicą.

Źródło: Play • pepe72

  Redakcja schodzi na psy. „Jeśli ktoś wyjeżdża na wakacje lub służbowo do innego kraju, to te kilka dni nie będzie dla operatora dużym problemem” jest oczywiście bzdurą. Dla operatora bez różnicy czy ludzie jada na wakacje czy do pracy. Ważne jest ile połączeń będzie robione w roamingu, bo to ZAWSZE oznacza straty. UE zmusza by koszty roamingu grał na siebie więc na czymś musi to sobie odbić. Najlepiej na użytkownikach w roamingu. Dlageo wykorzystywane są wszystkie furtki jakie daje prawo UE. Pytanie czy Play robi to zgodnie z prawem.

  • Piotr Zet

   Nie prawda. Mam znajomego w plusie odbiera tylko sms ni dzwoni nie pisze i sms o podniesienu opłat dostał

   • pepe72

    Plus wszystkim wysłał, bo już zmienił taryfę. Poza tym zawsze było tylko 2,6 GB. A artykuł był o Play nie Plus.

    • Piotr Zet

     A ja nie widzę żebyś ty wymienił konkretnego operatora więc nie wiem co się czepiasz

   • Norbert Nowakowski

    mój kolega też dostał kilka razy takiego smsa a co ciekawe mieszka w Helsinkach i jeśli dzwoni do PL to przez Whatsupa i Wifii. Służbowo był ostatnio kilka dni w St, Petersburgu i zapłacił 300 zł za parę połączeń i internet ( ale wiadomo że to nie unia ) .. Cała sytuacja zaczyna go już drażnić mocno i zastanawia się nad wypowiedzeniem umowy bo skoro nie korzysta to czemu go nękają ?