Zrzut ekranu przeglądarki Opera z funkcją ARIA Browser AI, przedstawiający komputerowy i mobilny interfejs użytkownika na tle kolorowych, abstrakcyjnych wzorów.

Opera prezentuje nowości w swoich przeglądarkach. AI, bezpieczeństwo i wiele więcej

4 minuty czytania
Komentarze

Za nami kolejna odsłona Opera Browser Days. W trakcie tegorocznego wydarzenia twórcy jeden z najpopularniejszych przeglądarek na rynku opowiedzieli o nowościach i innowacjach, które już wkrótce zawitają do programu w wersji desktopowej oraz mobilnej.

Wyjazd na wydarzenie został opłacony przez zapraszającego, ale materiał jest treścią w pełni redakcyjną

Opera Browser Days 2024 już za nami

Niedawno miałem okazję uczestniczyć w wydarzeniu Opera Browser Days w angielskim Bath, gdzie twórcy popularnych przeglądarek opowiadali o nadchodzących nowościach i innowacjach. Co ważne, w najbliższym czasie usprawnieniu ulegną wszystkie wersje Opery – od gamingowej wersji GX, aż po mobilne odsłony na Androida i iOS.

Przeglądarka Opera z otwartą stroną startową, pasek wyszukiwania Google oraz ikony skrótów do stron: Medium, Twitch, Reddit, Twitter, Airbnb, Youtube, Netflix i dodaj stronę.
Fot. Opera / materiały prasowe

Jak przystało na standardy 2024 roku, w Operze pojawi się także wiele nowości związanych z AI, jednak na razie skupmy się na podstawowych informacjach. W tym miejscu przed szereg wychodzi zdecydowanie najciekawszy produkt Opery, czyli GX dla graczy.

Co nowego w Operze GX?

Zrzut ekranu przeglądarki Opera GX z widoczną stroną główną i ikonami aplikacji Twitch, Discord, Netflix, YouTube i Reddit.
Fot. Opera / materiały prasowe

Przypomnijmy, że przeglądarka dedykowana graczom zyskała popularność głównie dzięki dostosowaniu jej funkcji do wymagań tej specyficznej grupy użytkowników. W nowej wersji Opery GX pojawią się innowacje, które mają zapewnić jeszcze lepsze doświadczenie korzystania z przeglądarki.

W tym celu wprowadzono nowy język projektowania o nazwie Underwave. Dzięki niemu użytkownicy mogą tworzyć specjalne efekty wizualne, nadając całości bardziej monochromatyczny wygląd. Nowe podejście do designu ma na celu zaoferowanie graczom immersyjnego środowiska, które jest spójne zarówno pod względem funkcji, jak i stylu. Cóż… nie zapominajmy, że każdy gracz po prostu kocha personalizację.

Skoro już przy niej jesteśmy – Opera GX kontynuuje rozwój poszczególnych funkcji edycji wizualnej. Przeglądarka pozwala na stosowanie modyfikowalnych tapet oraz modów 2.0, co umożliwia społeczności tworzenie i dzielenie się własnymi motywami wizualnymi. Żywe tapety, które reagują na aktywność, dodatkowo zwiększają personalizację, dostosowując przeglądarkę do stylu użytkownika.

Do tego wszystkiego należy dorzucić jeszcze nowości związane z możliwością dostosowywanie czcionki w przeglądarce oraz naklejek i systemu ikon. W rezultacie otrzymujemy naprawdę ciekawe innowacje, które zostaną poparte większymi ogłoszeniami, jednak na razie twórcy wciąż nie odsłaniają wszystkich kart.

Sztuczna inteligencja w nowym wydaniu

Zrzut ekranu przeglądarki Opera z funkcją ARIA Browser AI, przedstawiający komputerowy i mobilny interfejs użytkownika na tle kolorowych, abstrakcyjnych wzorów.
Fot. Opera / materiały prasowe

Jednym z kluczowych tematów Opera Browser Days 2024 była rozbudowa funkcji sztucznej inteligencji w przeglądarkach Opery. W szczególności zaprezentowano nowości w modelu AI o nazwie Aria, który jest zintegrowany z przeglądarkami desktopowymi, a także z wersjami mobilnymi na Androida i iOS.

Użytkownicy będą mogli bezpośrednio komunikować się z Aria w panelu bocznym przeglądarki, korzystając z narzędzi takich jak Live Search, multi-LLM engine oraz generowanie sugestii AI. Rozbudowanie Arii ma na celu zwiększenie produktywności użytkowników, oferując wsparcie w codziennym korzystaniu z internetu.

Oprócz tego Aria będzie oferować zaawansowane funkcje z zakresu personalizacji treści, umożliwiając lepsze dostosowanie wyników wyszukiwania oraz nawigacji do preferencji użytkownika.

A do tego wszystkiego mamy jeszcze kwestie bezpieczeństwa

Zrzut ekranu strony startowej przeglądarki Opera, z wyszukiwarką i ikonami skrótów do Medium, Twitch, Reddit, Twitter, Airbnb, YouTube, Netflix i dodaj stronę.
Fot. Opera / materiały prasowe

Opera nie zaniedbuje również swoich wersji mobilnych. Nowe funkcje wprowadzone w wersjach Android, iOS oraz Opera Mini koncentrują się na usprawnieniu bezpieczeństwa, personalizacji i integracji z AI.

Osobnym wątkiem jest natomiast ogromny nacisk na bezpieczeństwo użytkowników, co znajduje odzwierciedlenie w licznych inicjatywach i funkcjach wprowadzonych w nowych wersjach przeglądarek. Jednym z kluczowych elementów jest wprowadzenie wbudowanego VPN-u, zarówno w wersji darmowej, jak i w wersji Pro.

Darmowy VPN Opery według producenta nie zbiera żadnych danych użytkowników, a zasada no-log gwarantuje, że prywatność podczas korzystania z przeglądarki jest w pełni zachowana. Opera dodatkowo współpracuje z NordVPN w ramach bardziej rozbudowanej wersji Pro, oferując dostęp do ponad 30 lokalizacji oraz pełną niezależność od zewnętrznych podmiotów.

Wyjazd na wydarzenie został opłacony przez zapraszającego, ale materiał jest treścią w pełni redakcyjną.

Źródło: Opracowanie własne & Opera. Zdjęcie otwierające: Opera / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw