Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją Google Lens.
LINKI AFILIACYJNE

Nowa funkcja Obiektywu Google. Pierwsze osoby już ją sprawdzają

3 minuty czytania
Komentarze

Obiektyw Google otrzymał nową funkcję, z której niektórzy użytkownicy już mogą korzystać. Możliwości narzędzia od giganta z Mountain View zostały istotnie zwiększone. Wyszukiwanie obrazem wchodzi na wyższy poziom.

Obiektyw Google z nową funkcją

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że Google umożliwia użytkownikom wyszukiwanie obrazem. Widzimy w ogrodzie kwiat i chcemy wiedzieć, jak się nazywa? Zobaczyliśmy niepokojącą kontrolkę w samochodzie i potrzebujemy wiedzieć, co ona oznacza i czy dalsza jazda jest bezpieczna? Uruchamiamy Obiektyw Google i robimy zdjęcie danemu elementowi, a następnie czekamy na wyniki wyszukiwania.

zrzuty ekranu z narzędzia Obiektyw Google
Fot. Android Authority / Obiektyw Google, zrzuty ekranu

Podczas Google I/O firma z Mountain View ogłosiła jednak nową funkcję swojego narzędzia. Chodzi o wyszukiwanie treści, w przypadku którego głównym składnikiem zapytania nie jest zdjęcie, lecz nagranie wideo.

Użytkownik może nagrać krótki film z elementami, o których chce dowiedzieć się więcej, a także zadać do niego pytania w głosowej (po prostu wypowiadając pytanie w trakcie nagrywania filmiku). W odpowiedzi Google wyświetli nam wyniki wyszukiwania dotyczące treści zawartej w nagranym przez nas wideo.

Choć omawiana funkcja została ogłoszona już w maju, to właśnie w ostatnich dniach zaczęła trafiać do użytkowników. Poinformował o tym Mishaal Rahman, który współpracuje m.in. z redakcją Android Authority. Opublikował on również film, w którym pokazuje działanie omawianej funkcji.

zrzuty ekranu pokazujące jak działa obiektyw google z nową funkcją
Fot. X / Mishaal Rahman, zrzuty ekranu

Jeśli chcecie sprawdzić, czy wyszukiwanie nagraniem wideo jest już u was dostępne, Uruchomcie Obiektyw Google na smartfonie z Androidem, a następnie przytrzymajcie przycisk migawki.

Obiektyw Google. Najważniejsze informacje

Obiektyw Google, czyli Google Lens, pozwala w pewien sposób odwrócić tradycyjny schemat wyszukiwania treści w internecie. Zamiast wpisywać słowa, by otrzymać jako wyniki treści tekstowe, obrazy i wideo, możemy po prostu zrobić zdjęcie danemu elementowi (a dzięki wdrażanej właśnie nowości także nagrać film).

Obiektyw porównuje obiekty na zdjęciu z innymi obrazami, a następnie pozycjonuje je na podstawie ich trafności i podobieństwa do przedmiotów na oryginalnym zdjęciu.

Aplikacja używa także rozpoznawania obiektów na zdjęciu, aby znaleźć inne trafne wyniki w internecie. Do określania pozycji i trafności obiektyw może także wykorzystywać inne pomocne sygnały, takie jak słowa, języki i inne metadane w witrynie hostującej obraz.

Strona Google o usłudze Google Lens
Smartfon wyświetlający stronę główną wyszukiwarki Google z paskiem wyszukiwania i opcjami, w tym tłumaczeniem tekstu oraz zakupami produktów.
Fot. Google / materiały prasowe

Obiektyw Google jest dostępny od 2018 roku w Google Play. Jeśli jednak macie dosyć nowy telefon z Androidem, prawdopodobnie nie musicie pobierać osobnej aplikacji, by korzystać z tego narzędzia.

Wystarczy kliknąć ikonę aparatu znajdującą się na charakterystycznej szarej belce wyszukiwania w Google, która znajduje się na ekranie głównym.

Źródło: Android Authority. Zdjęcie otwierające: Mojahid Mottakin / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw