Kalkulator TI-84 Plus Silver Edition oraz książka z zadaniem matematycznym dotyczącym układu równań. ChatGPT może być na nim odtwarzany.
LINKI AFILIACYJNE

ChatGPT odpalony na kalkulatorze. Absurdalne wideo robi w sieci furorę

2 minuty czytania
Komentarze

Tytuł może być nieco enigmatyczny, ale warto wyjaśnić, że dokładniej chodzi o profesjonalny kalkulator graficzny TI-84, co wbrew pozorom nie jest żadną ujmą dla tego osiągnięcia. Proces wymaga umiejętności związanych z lutowaniem i programowaniem, ale efekt jest wręcz piorunujący. Zobaczcie tylko, jak kalkulator z obsługą ChatGPT w ogóle powstał.

Jak ChatGPT został zmuszony do działania na kalkulatorze TI-84?

Założeniem nagrania na kanale ChromaLock było przygotowanie kalkulatora w taki sposób, aby modyfikacja nie została w prosty sposób rozpoznana na dowolnym egzaminie matematycznym. Pierwszym zadaniem dla moddera było wyposażenie sprzętu w mikrokontroler umożliwiający łączność Wi-Fi ze smartfonem.

Na moment publikacji tego tekstu wideo ma prawie milion odtworzeń.

Kalkulator z ChatGPT
Fot. ChromaLock / YouTube

Następnie należało powiązać z konstrukcją kalkulatora autorską płytkę obwodu drukowanego, która pozwoli zainstalować na urządzeniu nowe oprogramowanie – takich pełno jest na GitHubie. Dopiero wtedy, w dużym skrócie, można było za pomocą gniazda jack 2,5 mm podłączyć sprzęt do komputera (przez przelotkę), żeby przekazać mu niezbędne pliki.

Warto też zaznaczyć, że podobny kalkulator graficzny TI–84 dostaniecie np. na Amazonie, lecz nie jest to tani zakup. Egzemplarze osiągają nawet cenę 860 złotych, ale jak widzicie, można z nimi zrobić cuda.

Co kalkulator z ChatGPT właściwie potrafi?

Materiał z kanału ChromaLock pokazujący powstawanie modyfikacji

Ciekawa jest też metoda uruchomienia nowego systemu operacyjnego. Po odpaleniu sprzętu zachowuje się on jak zwykły kalkulator, ale gdy wpiszemy odpowiednie równanie, uzyskamy dostęp do oprogramowania. I tam właśnie wpisujemy prompty do ChatGPT, by uzyskać np. odpowiedzi na zadania matematyczne.

Intrygująca jest też funkcja Chat. Mając do dyspozycji dwa tak zmodyfikowane kalkulatory, możemy np. porozumieć się z kolegą na teście i zadać mu pytanie, jeśli rozmowa ze sztuczną inteligencją sprawia mu kłopot. Choć wypuszczenie tego filmu do sieci sprawiło, że nauczyciele będą zakładać ewentualność takiej modyfikacji, próg wejścia jest tak wysoki, że mało kto będzie w stanie odtworzyć procedurę pokazaną przez twórcę filmu.

Źródło: ChromaLock, Zdjęcie otwierające: ChromaLock / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw