Orzeł z torbą z napisem "Bielik", w okularach przeciwsłonecznych, stojący na górach, na tle polskiej flagi.

Tego nie da ci ChatGPT. Polski Bielik pod tymi względami jest po prostu lepszy

4 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja, a zwłaszcza duże modele językowe, zrewolucjonizowały sposób, w jaki komunikujemy się z maszynami. Jednym z najbardziej znanych przykładów takich modeli jest ChatGPT. W Polsce powstaje jednak alternatywa dla tego rozwiązania – model językowy o nazwie Bielik. Czym różni się od swojego zagranicznego odpowiednika i jakie są jego unikalne cechy?

W Polskim Radio RDC w programie Technologicznie mówiąc gościem Piotra Pilewskiego, redaktora naczelnego Android.com.pl, był Sebastian Kondracki, Chief Innovation Officer w firmie Deviniti, przedstawiciel Fundacji SpealLeash, współtwórca polskiego systemu AI Bielik.

Poniżej znajdziecie pełny zapis rozmowy w formie wideo, a w dalszej części przybliżymy wam najważniejsze wątki i informacje, o których opowiedział.

Technologicznie mówiąc: Różnice między zagranicznym a „polskim ChatemGPT” Audycja z 25 września 2024 r.

„Samochód osobowy vs. transport publiczny”

Sebastian Kondracki, współtwórca Bielika, bardzo plastycznie i obrazowo porównuje te dwa modele sztucznej inteligencji.

ChatGPT to taki transport publiczny. Przewozi bardzo dużo osób, w komfortowych warunkach. Do jego działania jest jednak potrzebna potężna infrastruktura własna, a jeśli jej nie mamy, musimy korzystać z infrastruktury ChatGPT, czyli OpenAI. Natomiast Bielika bym porównał do samochodu takiego kompaktowego, rodzinnego, gdzie nie potrzebujemy żadnych torów, infrastruktury, po prostu kupujemy i możemy przewozić rodzinę.

Sebastian Kondracki, Chief Innovation Officer w firmie Deviniti, przedstawiciel Fundacji SpealLeash
Osoba dotykająca wirtualnego interfejsu z hologramem symbolu AI (sztucznej inteligencji), z niebieskimi światłami i cyfrowymi elementami w tle.
Fot. putilich / Depositphotos

Bielik jest kompaktowy i bezpieczny

Kondracki w rozmowie podkreśla, że Bielik to model kompaktowy, co oznacza, że jest mniej wymagający pod względem zasobów obliczeniowych i może być uruchomiony na mniejszej infrastrukturze. Jego dodatkową zaletą jest wysoka elastyczność – model można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika poprzez dodawanie nowych danych i uczenie go nowych zadań. Co więcej, Bielik może być uruchomiony na prywatnej infrastrukturze, co przekłada się na większe bezpieczeństwo danych.

Dzięki możliwości uruchomienia na własnych serwerach minimalizuje się ryzyko wycieku wrażliwych informacji. Dodatkowo zaawansowane mechanizmy kontroli dostępu oraz szyfrowanie danych zapewniają ochronę przed nieuprawnionym dostępem.

Mężczyzna w okularach, mówiący do mikrofonu na tle logo Polskie Radio RDC.
Sebastian Kondracki, Chief Innovation Officer w firmie Deviniti, Fundacja SpeakLeash Fot. RDC / YouTube, zrzut ekranu

Różnice w zastosowaniu Bielika i ChatGPT

ChatGPT, jako duży model językowy, jest w stanie generować bardzo kreatywne teksty, tłumaczyć języki i odpowiadać na szeroki zakres pytań.

Bielik z kolei jest bardziej skoncentrowany na konkretnych zadaniach. Może być wykorzystywany np. do: tworzenia chatbotów dla firm, które chcą zapewnić swoim klientom wsparcie w języku naturalnym, automatyzacji procesów biznesowych poprzez generowanie raportów, analizowanie danych czy odpowiadanie na zapytania klientów, czy tworzenia treści takich jak artykuły, opisy produktów czy posty w mediach społecznościowych.

Bielik to efekt współpracy wielu osób

Rozwój Bielika to nie tylko praca zespołu naukowców i inżynierów. W projekt zaangażowana jest również duża społeczność, licząca obecnie około 1200 osób, która wspiera rozwój modelu poprzez testowanie, dostarczanie danych i dzielenie się pomysłami.

Jest to ogromna społeczność, która właśnie czasami tylko komentuje, czasami, ale to bardzo mądrze dodaje swoje opinie, czasami po prostu świetnie robi research i podrzuca na naszym Discordzie, wszelkie nowinki wraz z eksperckim komentarzem.

Sebastian Kondracki, Chief Innovation Officer w firmie Deviniti, przedstawiciel Fundacji SpealLeash

Poza osobami pracującymi nad Bielikiem w ramach Fundacji SpeakLeash nie można tu też nie wspomnieć o Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet, należącym do Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa. To właśnie wsparcie technologiczne i sprzętowe ze strony Cyfronetu umożliwiło powstanie i obecny dynamiczny rozwój Bielika.

O programie Technologicznie mówiąc

Technologicznie mówiąc to audycja radiowa, która w przystępny sposób wprowadza słuchaczy w świat nowoczesnych technologii. Program nadawany jest w każdą środę o godzinie 9.00 na antenie Polskiego Radia RDC oraz w formie wideo w serwisie YouTube. Prowadzi go Piotr Pilewski, redaktor naczelny Android.com.pl.

Technologicznie mówiąc łączy w sobie najnowsze informacje z branży, wywiady z ekspertami oraz praktyczne porady. Jego celem jest edukowanie społeczeństwa i pomaganie w zrozumieniu, jak technologie wpływają na nasze życie. Dzięki temu nawet osoby mniej obeznane z tematyką IT mogą śledzić najnowsze trendy i odkrywać nowe możliwości, jakie daje nam postęp technologiczny.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie audycji w serwisie RDC.

Źródło: RDC, informacje własne. Zdjęcie otwierające: SpeakLeash / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw