Otwór z oknem z szarymi drewnianymi okiennicami na tle białej ściany, na dole rośnie trawa. Nadajniki 5G mogą tam się znaleźć.

Chcą zamienić okna w nadajniki 5G. Pokazano niezwykły wynalazek

2 minuty czytania
Komentarze

Przynajmniej w Polsce, nadajniki 5G są wszędobylskie. Dostęp do zasięgu i wysokich prędkości może nie jest jeszcze idealny, ale i tak mamy znacznie lepszą sytuację, niż dziesiątki krajów na świecie. Dlatego też walka trwa, a jednym z rozwiązań opracowywanych w Japonii jest umieszczenie nadajników w oknach.

WaveAntenna sprawi, że nadajniki 5G znacząco zwiększą swoją liczebność

Opracowany przez japońską firmę AGC (dawniejsze Asashi Glass Company) wynalazek ma na celu służyć jako dodatkowa stacja bazowa, zwiększająca stabilność połączenia sieci 5G. Nawet niedawny, polski przypadek walki T-Mobile z mieszkańcami Zakopanego pokazuje, że korporacjom jest coraz trudniej zwiększać zasięg swojej sieci tradycyjnymi metodami stawiania masztów.

Szklana płyta zabezpieczona za pomocą sznurków i przyssawek, umieszczona przed dużym oknem z widokiem na zewnętrzny budynek. Nadajniki 5G na oknach.
Szklana płytka zamontowana przy oknie od wewnątrz, która działa jako stacja bazowa obsługująca 5G. Fot. AGC / materiały prasowe

WaveAntenna działa w częstotliwościach od 3,7 do 4,5 GHz. Dzięki temu wynalazek poprawia funkcjonowanie sieci 5G w pomieszczeniach, wspomagając pasmo Sub6, działające najczęściej poniżej 6 GHz.

To oczywiście oznacza, że wkrótce operatorzy GSM nie będą już ograniczeni do stawiania masztów na wyżynach lub dachach mieszkań i biurowców. Prace nad prototypem WaveAntenna trwały już od 2020 r., dlatego też mamy nadzieję, że to nie będzie jedyny news o tym wynalazku, a o japońskim AGC będziemy pisać tylko coraz częściej, wraz z komercjalizacją szklanych stacji bazowych.

Źródło: Interesting Engineering, Zdjęcie otwierające: Mariana Serdynska / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw