Widok na elektrownię z chłodniami kominowymi nad rzeką, w tle niebieskie niebo.

Microsoft chce zasilać swoje AI energią z elektrowni jądrowej. Wskrzeszą zamknięty reaktor

2 minuty czytania
Komentarze

Microsoft podpisał przełomową umowę, która może odmienić losy słynnej elektrowni jądrowej Three Mile Island w Pensylwanii. Firma zamierza wykorzystać energię z reaktora, który został zamknięty w 2019 roku, do zasilania swoich centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję.

Przełomowa umowa Microsoftu z Constellation Energy

Umowa, zawarta z firmą Constellation Energy, właścicielem elektrowni, przewiduje, że Microsoft będzie miał wyłączny dostęp do 835 megawatów energii przez najbliższe 20 lat. To ilość wystarczająca do zasilenia ponad 800 tysięcy domów, co pokazuje skalę zapotrzebowania na energię w erze sztucznej inteligencji.

Dla Microsoftu ta umowa to krok w kierunku realizacji ambitnych celów klimatycznych. Firma zobowiązała się do zasilania swoich centrów danych czystą energią do 2025 roku. Jeśli plany zostaną zatwierdzone przez organy regulacyjne, elektrownia ma zostać ponownie uruchomiona w 2028 roku pod nową nazwą Crane Clean Energy Center, na cześć zmarłego prezesa Exelon, Chrisa Crane’a.

To porozumienie to kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz dekarbonizacji sieci energetycznej, wspierającym nasze zobowiązanie do osiągnięcia ujemnej emisji dwutlenku węgla

Bobby Hollis, wiceprezes ds. energii w Microsoft

Inwestycje i plany na przyszłość

Znak Microsoft przed nowoczesnym budynkiem biurowym otoczonym zielenią.
Fot. JeanLuclchard, / Shutterstock

Constellation Energy zainwestuje 1,6 miliarda dolarów w przywrócenie elektrowni do życia. Firma musi uzyskać zgodę Komisji Regulacji Nuklearnej oraz pozwolenia od agencji stanowych i lokalnych. Planuje również przedłużenie licencji na działanie elektrowni co najmniej do 2054 roku. Ponowne uruchomienie reaktora ma przynieść regionowi znaczące korzyści ekonomiczne. Constellation szacuje, że stworzy 3400 miejsc pracy i wygeneruje 16 miliardów dolarów dla PKB Pensylwanii.

Giganci technologiczni poszukują stabilnych i czystych źródeł energii, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu swoich centrów danych. Reaktory jądrowe są w stanie dostarczać stabilną moc przez całą dobę, w przeciwieństwie do źródeł odnawialnych, takich jak wiatr czy słońce. Jednak nie brakuje kontrowersji – krytycy wskazują na problem składowania odpadów radioaktywnych.

Źródło: The Verge, CNN. Zdjęcie otwierające: SveKo / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw