Laptop złożony w kształt litery "V" na tle zegara z neonową poświatą i ikoną baterii na godzinie dwunastej.
LINKI AFILIACYJNE

Lenovo zmiotło laptopy Apple. Oto sekret kosmicznego czasu pracy na baterii

2 minuty czytania
Komentarze

Lenovo opublikowało testy baterii swojego nowego laptopa Yoga Slim 7i Aura Edition, wyposażonego w procesor Intel Core Ultra 7 258V z serii Lunar Lake. Wynik robi niemałe wrażenie, szczególnie w dobie ścigania się producentów o smukłość swoich urządzeń.

Rekordowy czas pracy baterii w nowym laptopie Lenovo

Według tych danych urządzenie działało na jednym ładowaniu przez 23 godziny i 54 minuty podczas odtwarzania lokalnego wideo. To znacząca poprawa w porównaniu do obecnych standardów.

Dla kontekstu, w podobnych testach MacBooki z procesorami M2 i M3 osiągały odpowiednio 18 godzin i 19 minut oraz 18 godzin i 32 minuty.

Lekki laptop Lenovo Yoga z ekranem 15,3 cala na kolorowym tle.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Wynik ten przewyższa także osiągi komputerów z procesorami Snapdragon X Elite, znanych z długiego czasu pracy. Przykładowo, Asus ProArt PZ13 z wspomnianym układem działał w podobnym teście przez 18 godzin i 39 minut.

Dotychczasowy rekordzista, Dell XPS 13 9345, osiągnął 22 godziny i 9 minut. Niektóre nadchodzące laptopy z procesorami Lunar Lake mają jeszcze bardziej przebić wynik Lenovo. Acer oraz Asus deklarują nawet 29 godzin pracy na jednym ładowaniu, a Dell 26 godzin.

Czym jeszcze może pochwalić się nadchodzący Yoga Slim 7i Aura Edition? Ano, chociażby do 32 GB RAM-u LPDDR5X o niebotycznym taktowaniu 8544 MHz oraz ekranem o częstotliwości taktowania na poziomie 120 Hz.

Cena urządzenia ma wynieść 1279,99 dolarów, czyli ok. 4900 zł. Oficjalna premiera urządzenia odbędzie się już 24 września 2024 r.

Innowacje w procesorach Intel Lunar Lake

Procesor Intel Core Ultra na tle różowych ścieżek obwodu drukowanego na czarnym tle.
Fot. Lenovo / materiały prasowe

Wzrost wydajności energetycznej w procesorach Lunar Lake wynika z kilku zmian w ich architekturze. Intel po raz pierwszy zlecił produkcję firmie zewnętrznej – tajwańskiemu TSMC.

Nowe układy nie wykorzystują technologii Hyper-Threading, stosowanej dotychczas przez Intela. Zamiast tego, priorytetowo traktują energooszczędne rdzenie jako główne źródło wydajności. Układy Lunar Lake mają maksymalnie osiem rdzeni, co może wpłynąć na ich efektywność w zadaniach wymagających przetwarzania wielu wątków.

Nowe procesory mogą stanowić istotny krok w zwiększaniu żywotności ogniw urządzeń, pozostawiając je nadal wyjątkowo smukłymi. Rozwój ten odzwierciedla trend w branży komputerów przenośnych, skupiający się na maksymalizacji czasu pracy na baterii przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Źródło: Digital Trends, Tom’s Hardware. Zdjęcie otwierające: Lenovo / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw