Tablica z logo firmy Intel na tle nowoczesnych budynków i palm.

Fabryka Intela w Polsce coraz bliżej. Minister Cyfryzacji przekazał ważne informacje

2 minuty czytania
Komentarze

Wygląda na to, że inwestycja Intela w fabrykę półprzewodników w Polsce, jest już niemal pewna. Ważne informacje na temat planowanej inwestycji przekazał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będzie największa inwestycja zagraniczna w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Inwestycja Intela w Polsce coraz bliżej

W ciągu najbliższych kilku dni Krzysztof Gawkowski za pośrednictwem Prezesa UOKiK ma złożyć do Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej. Ta ma dotyczyć inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem.

W latach 2024–2026 wartość środków pomocy publicznej ma wynosić ponad 7,4 mld złotych. Tym samym to będzie największa z bezpośrednich inwestycji tego typu w Polsce w ciągu ostatnich lat.

Dwóch mężczyzn stoi przy podium na tle ekranu z napisem "Inwestycja Intela w Polsce przyspiesza," obok flag Polski i Unii Europejskiej.
Fot. GOV / materiały prasowe

Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy i o który zabiegaliśmy w Brukseli.

Fabryka półprzewodników w Polsce jest coraz bliżej realizacji. Wzmocni to znacząco gospodarkę, jak i bezpieczeństwo kraju.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, informacja prasowa

To jeszcze nie koniec drogi

Choć możliwość złożenia notyfikacji do Komisji Europejskiej jest ważnym krokiem dla Polski, to jeszcze nie koniec drogi do inwestycji. Mają zostać uruchomione prace, które pozwolą na uzyskanie zgody Rady Ministrów na udzielenie pomocy publicznej firmie Intel.

To zadanie ma być jednym z najważniejszych, którym zajmowało się będzie teraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Logo Intel przed budynkiem Robert N. Noyce.
Fot. Tada Images / Shutterstock

Uzyskanie zgody Rady Ministrów oraz notyfikacja pomocy publicznej sprawią, że będzie możliwe zawarcie umowy pomiędzy Skarbem Państwa a Intelem, gdzie zostaną określone szczegółowe zasady pomocy. Intel złożył już wniosek do Komisji Europejskiej o status otwartej unijnej fabryki, więc sam proces jest już bliski finiszu.

Liczymy, że podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku. Wówczas będzie możliwe rozpoczęcie budowy zakładu. Będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce od wielu lat. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że dotyczy ona półprzewodników, jednego z kluczowych produktów, napędzającego gospodarkę przyszłości.

Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, informacja prasowa

Ostatnio firma zaprezentowała drugą generację procesorów Core Ultra, a inwestycja tej skali w naszym kraju, mogłaby zapewnić nie tylko rozgłos na arenie międzynarodowej, ale i wiele miejsc pracy.


Kto nie lubi kupować w sieci? Aplikacje zakupowe bardzo w tym pomagają. Jeśli z nich korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: GOV. Zdjęcie otwierające: Poetra.RH / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw