Karta graficzna PowerColor z trzema wentylatorami i czerwonym podświetleniem.
LINKI AFILIACYJNE

Karty graficzne Radeon RX 8000 już wkrótce. Zdradzamy wszystko, co o nich wiadomo

5 minut czytania
Komentarze

Nowe karty AMD Radeon RX 8000 powinny przynieść długo oczekiwany wzrost wydajności w ray tracingu. Zobaczmy, czego można się będzie spodziewać po Radeonie RX 8800, RX 8700 i RX 8600.

Na premierę kart Radeon RX 8000 nie będziemy długo czekać

Spekuluje się, że firma AMD zaprezentuje Radeony RX 8000 na targach CES 2025 w Las Vegas, które odbywają się w styczniu. Oznaczałoby to, że na nowe karty tej marki poczekamy jeszcze około 4 miesięcy. To wcale nie tak długo.

Czy nowe Radeony RX 8000 okażą się godnymi następcami serii 7000? Pomimo że na rynku kart graficznych niezaprzeczalnie rządzi NVIDIA ze swoimi kartami GeForce, to Radeony RX 7000 często są opłacalnym i dobrym wyborem dla pecetowego gracza.

Przypomnijmy, że Radeony RX serii 7000 mają sporo zalet, w tym między innymi bardzo dużą pojemność VRAM w topowych modelach (24 GB w modelu 7900 XTX i 20 GB w modelu 7900 XT), są wyposażone w nową wersję portu DisplayPort (który u konkurencji pojawi się dopiero w kartach GeForce RTX 5000), dedykowane jednostki do obliczeń AI, czy sprzętowe kodery AV1.

Karty graficzne Radeon RX 8000 pojawią się już wkrótce. Wiem o nich całkiem sporo
Firma Sapphire zaprezentowała model Radeona na premierę gry Frostpunk 2. Fot. Sapphire / materiały prasowe

Ich efektywność w generowaniu klasycznej grafiki rastrowej jest bardzo dobra i śmiało konkurują one z kartami GeForce. Niestety, ich piętą achillesową jest niska wydajność rdzeni odpowiedzialnych za ray tracing. Nie jest to może nowinka, która przekonała do siebie wszystkich graczy – niektórzy twierdzą, że różnice w jakości grafiki są niewielkie, a wpływ na wydajność olbrzymi.

No i oczywiście – AMD nie zaprezentowało żadnego godnego przeciwnika najwydajniejszej karty NVIDII, czyli GeForce RTX 4090. Wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja nie ulegnie zmianie. Co na dziś dzień wiemy o kartach Radeon RX 8000 opartych na architekturze RDNA4?

Karty graficzne AMD Radeon RX 8000 – co o nich wiadomo

Firma AMD nie opublikowała jeszcze żadnych oficjalnych danych dotyczących kart Radeon RX serii 8000. Wszystkie poniższe informacje pochodzą z przecieków, a więc są one niesprawdzone.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że AMD w kwestii nowych kart graficznych odpuści walkę w najwyższym segmencie wydajnościowym, bowiem ich produkty nie mogą się mierzyć z GeForce RTX 4090, a tym bardziej z nadchodzącym modelem GeForce RTX 5090.

Radeony RX serii 8000 będą więc (lub też powinny być) dobrze wycenionymi modelami ze średniego segmentu – a więc takiego, który interesuje największą rzeszę graczy. Niby nie jest to najlepsza wiadomość, ale wypada się zastanowić, gdzie kończy się średni segment wedle AMD. Pogłoski mówią, że nawet na… GeForce RTX 4080.

Aktualnie kupując karty Radeon można się załapać na interesujące promocje. Fot. Gigabyte / materiały prasowe

Największy nacisk w przypadku kart Radeon RX 8000 położono ponoć na wydajność w ray tracingu, a więc zniknęłaby największa wada aktualnej rodziny kart. To czy faktycznie będą się one mogły mierzyć pod tym względem z potężnymi rdzeniami RT w kartach GeForce, dowiemy się dopiero po premierze.

Nowe karty mają być oparte na układach Navi 44 i Navi 48. Planowano również topowy układ Navi 41, ale jak wspomniano wcześniej, w tej generacji AMD odpuści walkę w przypadku najbardziej wydajnych kart – najprawdopodobniej nie doczekamy się więc Radeona RX 8900.

Radeon RX 8800, 8700 i 8600 – GPU i pojemność pamięci

Na ten moment najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zaprezentowanie przez AMD czterech modeli, a konkretnie:

  • AMD Radeon RX 8800 XT (16 GB RAM, Navi 48 XTX)
  • AMD Radeon RX 8700 XT (16 GB RAM, Navi 48 XT)
  • AMD Radeon RX 8600 XT (12 GB RAM, Navi 44 XT)
  • AMD Radeon RX 8600  (8 GB RAM, Navi 44 XL)

Karty Radeon RX 8000 mają wciąż korzystać z pamięci GDDR6 (w konfiguracjach 256-bit 20 Gbps, 256-bit 18 Gbps i 192-bit 19/18 Gbps), a liczba procesorów strumieniowych w modelu RX 8800 XT ma przekroczyć 4000 – więcej od Radeona RX 7800 XT, ale znacznie mniej od Radeona RX 7900 GRE. Oczywiście liczba to nie wszystko, bowiem należy brać jeszcze pod uwagę wzrost wydajności wynikający z nowej architektury RDNA4. Pamięć podręczna (Infinity Cache) w nowych kartach ma mieć pojemność od 48 do 64 MB.

Karty PowerColor Radeon serii Hellhound. Fot. PowerColor / materiały prasowe

Czy nowe Radeony RX 8000 będą warte grzechu?

Wprowadzenie na rynek wyłącznie (teoretycznie) dobrze wycenionych modeli ze średniego segmentu wydajnościowego nie jest pierwszym zabiegiem w firmie AMD. Dzięki temu firma będzie mogła zwiększyć swoje udziały w rynku kart graficznych, nie trwoniąc środków na kosztowną walkę z topowymi rozwiązaniami NVIDII.

Jeśli tylko plotki o znacznie lepszej wydajności w przypadku zastosowania ray-tracingu się potwierdzą, to będziemy mieli do czynienia z bardzo udanymi produktami, które będą dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Pojawiają się plotki, że model  Radeon RX 8800 XT w przypadku samej rasteryzacji (bez ray tracingu) mógłby sięgnąć nawet wydajności GeForce RTX 4080, ale nie sposób na ten moment powiedzieć, ile jest prawdy w tych wyliczeniach i czy nie są one całkowicie wyssane z palca.

Przypomnijmy, że karty Radeon obecnie obsługują takie technologie jak FSR 3 (skalowanie z generowaniem klatek), czy AFMF (AMD Fluid Motion Frames), która przyśpiesza działanie gier z poziomu sterownika (nawet te bez obsługi FSR).


Kto nie lubi kupować w sieci? Aplikacje zakupowe bardzo w tym pomagają. Jeśli z nich korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: PowerColor /  materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw