LINKI AFILIACYJNE

Jaki smartfon dla dziecka wybrać? Ranking najlepszych telefonów

Zaktualizowano
Smartfon z przodu i tyłu, z widocznym dużym ekranem i aparatem z trzema obiektywami. Dobry smartfon dla dziecka

Tecno Pova 6 Neo

Bateria o pojemności aż 7000 mAh zapewni prąd na cały dzień. A potem na następny.


Hammer Iron Va

Został skonstruowany tak, żeby trudno go było zepsuć. Coś w sam raz dla dzieci.


Przednia i tylna część smartfona w kolorze niebieskim z potrójnym aparatem i ekranem z wcięciem na kamerę selfie.

Xiaomi Redmi Note 13

Zrównoważony i dobrze wyposażony smartfon z bardzo dobrym ekranem AMOLED


Oppo A78

W kwadrans naładujesz jego baterię do połowy, a w trzy kwadranse – do pełna.


Przychodzi ten moment, kiedy nie ma innego wyjścia, trzeba kupić młodemu człowiekowi smartfon. Jaki smartfon dla dziecka wybrać, żeby wszyscy byli zadowoleni? Mamy dla was kilka propozycji.

Jeśli zastanowić się nad tym, jaki przede wszystkim powinien być smartfon dla dziecka, do głowy przychodzi jedna, najważniejsza cecha: powinien być niedrogi. W pewnym wieku ma się zbyt wiele na głowie, żeby dbać o takie drobiazgi jak na przykład, gdzie się zostawiło to, czy tamto, a rzeczy są, cóż, tylko rzeczami, więc nie trzeba się nimi za bardzo przejmować. Dlatego musisz się liczyć z tym, że smartfon, który kupisz dziecku, nie przetrwa tak długo jak twój własny – lepiej więc nie wydawać na niego fortuny.

Jaki smartfon dla dziecka wybrać?

Z drugiej strony, młody człowiek w wieku 8-12 lat nie czuje też palącej potrzeby korzystania z najlepszego aparatu fotograficznego – wystarczy mu taki, który będzie działał szybko i miał fajne filtry – a „zaawansowane funkcje AI” są na liście życzeń kilometry poniżej przeglądania TikToka i rozmów z kumplami na czacie. Z drugiej strony warto zadbać o to, żeby działały gry, bo wiadomo, że to będzie pożądane i intensywnie używane oraz porównywane z kolegami, a także, żeby sprzęt miał jakiś zapas mocy na przyszłość. Tak na wypadek, gdyby jednak dziecku udało się go nie zgubić i nie zniszczyć.

Są jednak także cechy, które na pewno warto wziąć pod uwagę. Pierwszą z nich jest czas pracy na baterii. Jak już pisałem, świat młodego człowieka jest zbyt pełen wrażeń, żeby zaśmiecać sobie głowę drobiazgami, więc lepiej, żeby telefon był w stanie wytrzymać jak najdłużej. Dzięki temu szanse na udany kontakt z dzieckiem będą trochę większe. Druga to jakiekolwiek, choćby najprostsze wzmocnienia, które mogą uratować urządzenie podczas ciężkich chwil w szkole i na podwórku.

Najlepszy smartfon dla dziecka: Propozycje

Żeby pomóc ci wybrać odpowiedni telefon, wybraliśmy pięć urządzeń, które dobrze nadają się na smartfon dla dziecka – zobacz, może któryś będzie pasował do twoich potrzeb.

Hammer Iron Va

Fot. Hammer / materiały prasowe

Jeśli czytając to, co pisałem o łatwości, z jaką dzieci niszczą używany przez siebie sprzęt, kiwałeś ze zrozumieniem głową, pomyśl kupieniu dla swojego dziecka Hammera Iron Va. To urządzenie, które zostało zbudowane z myślą o radzeniu sobie z warunkami, w których zwykły telefon zaraz by się poddał: jest wodo- i pyłoodporne, spełniając wymogi nie tylko standardu IP68, ale nawet bardziej restrykcyjnego IP69K, a także ma certyfikat przejścia testów według wojskowej normy MIL-STD-810H. Specjalne wzmocnienia i elementy rozpraszające energię zwiększają szanse przetrwania uderzeń i upadków, a ekran jest też chroniony przed zadrapaniami i porysowaniem przez wystające ranty.

Ten smartfon nie jest niezniszczalny, ale wytrzyma dużo, dużo więcej, niż taki zwykły. Procesor MediaTek Helio G36 ustępuje temu, co oferuje konkurencja, podobnie jak ilość pamięci stałej i operacyjnej a wyświetlacz ma mniejszą przekątną i gorsze odświeżanie. Za to jest bardzo przydatny przycisk skrótu!

Najważniejsze informacje o Hammer Iron Va

  • Ekran: 6,56″, FullHD+, IPS LCD, 60 Hz
  • Oprogramowanie: Android 14
  • Procesor: MediaTek Helio G36
  • Pamięć: 4/64 GB
  • Aparat: 13 (f/2.2) Mpx
  • Łączność, funkcje: 4G, WiFi, NFC, Bluetooth, głośniki stereo, MIL-STD-810H, IP68/69K
  • Bateria, ładowanie: 6500 mAh
  • Wymiary, waga: 182 × 99 × 44 mm, 301 g

Tecno Pova 6 Neo

Smartfon z przodu i tyłu, z widocznym dużym ekranem i aparatem z trzema obiektywami. Dobry smartfon dla dziecka
Fot. Tecno / materiały prasowe

Tak jak pisałem, duża pojemność baterii to podstawa. Skoro tak, to można powiedzieć, że Tecno Pova 6 Neo ma bardzo solidne podstawy, żeby się znaleźć na tej liście, bo jest wyposażony w akumulator o rekordowej wśród zwykłych smartfonów pojemności 7000 mAh. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego modelu, czyniąca z niego dobry smartfon dla dziecka. Sercem telefonu jest całkiem solidny procesor MediaTek Helio G99 Ultimate, a 8 GB pamięci RAM (plus drugie tyle przydzielone jako pamięć wirtualna) to w sam raz, żeby wszystko, włącznie z przełączaniem zadań działało płynnie.

Ekran z odświeżaniem 120 Hz zapewnia płynność ruchu w dynamicznych filmach i grach, a dwa głośniki Dolby Atmos pozwalają cieszyć się muzyką czy wideo razem z kolegami głośno i wyraźnie – czego akurat ty jako rodzic możesz żałować.

Najważniejsze informacje o Tecno Pova 6 Neo

  • Ekran: 6,78″, FullHD+, 120 Hz
  • Oprogramowanie: Android 14 (HiOS)
  • Procesor: MediaTek Helio G99
  • Pamięć: 8/256 GB
  • Aparat: 50 Mpx (f/1.8, PDAF) + 2 Mpx (f/2.4, makro)
  • Łączność, funkcje: 4G, WiFi, NFC, Bluetooth 5.0, głośniki stereo Dolby Atmos
  • Bateria, ładowanie: 7000 mAh, 33 W
  • Wymiary, waga: 168,6 × 76,6 × 9,2 mm, 206 g

OPPO A78

Fot. OPPO / materiały prasowe

Jeśli od baterii o ogromnej pojemności wolisz możliwość bardzo szybkiego ładowania, zastanów się nad Oppo A78. Jego akumulator ma co prawda tylko 5000 mAh (co zauważmy, wciąż jest wartością stanowiącą solidny standard wśród współczesnych smartfonów), ale za to może być ładowany z mocą aż 67 W. W ten sposób, nawet jeśli rano zauważysz, że telefon twojego dziecka ma niemal pustą baterię, są szanse, że zanim zdążysz wyprawić pociechę do szkoły, uda się go naładować do pełna.

Do plusów można zaliczyć też Snapdragona 680 wspartego 8 GB pamięci RAM, a także wykonany w technologii AMOLED ekran o przekątnej 6,43″ – trochę mniejszy, niż u większości konkurentów, co jednak w przypadku drobniejszych dziecięcych dłoni może być dobrą cechą. Aparaty fotograficzne są tylko dwa, w dodatku ten drugi, przeznaczony do fotografii portretowej nie jest zbyt użyteczny,  ale za to aparat główny robi całkiem niezłe zdjęcia. 

Najważniejsze informacje o OPPO A78:

  • Ekran: 6,43″, AMOLED, rozdzielczość FullHD+, 90 Hz
  • Oprogramowanie: Android 13
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 680
  • Pamięć: 8/128 GB
  • Aparaty: 50 mpix (f/1.8, AF) + 2 mpix (f/2.4)
  • Łączność, funkcje: Bluetooth 5.3, NFC, WiFi, Dual SIM
  • Bateria, ładowanie: 5000 mAh, 67 W
  • Wymiary, waga: 160,01×73,23×7,93 mm, 183 g

Infinix Hot 40 Pro

Fot. Infinix / materiały prasowe

Smukły i atrakcyjnie wyglądający Infinix Hot 40 Pro z pewnością łatwo trafi w gusta młodzieży zapatrzonej w bardzo podobnie wyglądające urządzenia kosztujące ponad dziesięć razy tyle. Jednak ten telefon ma bardzo wiele zalet wychodzących poza wygląd. Procesor MediaTek Helio G99 jest wspomagany przez silnik do gier Xboost, którego zadaniem jest optymalizacja wykorzystania zasobów sprzętowych, co zdecydowanie się przydaje, a  duży ekran o przekątnej 6,78 cala pozwala wygodnie czytać – albo raczej, oglądać filmiki i grać w gry.

Aparat główny ma 108 Mpx, co daje spore możliwości zarówno przy poprawianiu jakości zdjęć przez łączenie pikseli, jak i fotografowaniu z cyfrowym zoomem. Przydatny może być aparat przedni mający matryce aż 32 Mpx i w dodatku wyposażony we własną lampę doświetlającą.

Najważniejsze informacje o Infinix Hot 40 Pro

  • Ekran: 6,78″, FullHD+, IPS LCD, 120 Hz
  • Oprogramowanie: Android 13 (XOS 13.5)
  • Procesor: MediaTek Helio G99
  • Pamięć: 8/256 GB
  • Aparat: 108 Mpx (f/1.8, PDAF) + 2 Mpx (f/2.4, makro) + 0,08 MPx (czujnik głębi)
  • Łączność, funkcje: 4G, WiFi, NFC, Bluetooth 5.2, głośniki stereo
  • Bateria, ładowanie: 5000 mAh, 33 W
  • Wymiary, waga: 168,6×76,6×8,3 mm, 199 g

Xiaomi Redmi Note 13

Przednia i tylna część smartfona w kolorze niebieskim z potrójnym aparatem i ekranem z wcięciem na kamerę selfie.
Fot. Xiaomi / materiały prasowe

Zgrabny, ładny i bardzo dobrze wyważony – nie tyle fizycznie, co pod względem funkcji i możliwości. Decyduje o nich zastosowany procesor Qualcomm Snapdragon 685, dzięki któremu smartfon Xiaomi nie tylko oferuje wysoką jak na tę klasę wydajność, ale też lepszą obróbkę przechwytywanych zdjęć. Bardzo ładny ekran AMOLED o rozdzielczości 2400 × 1080 zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji, a przecież ekran to ta część telefonu, na którą patrzymy się cały czas. Zestaw aparatów fotograficznych obejmuje aparat główny, szerokokątny i makro, z czego pierwszy jest dobry, drugi w porządku a trzeci – zbędny.

Xiaomi Redmi Note 13 nie jest wodoodporny, tak jak outdoorowy Hammer Iron V, ale może pochwalić się spełnieniem wymagań standardu IP54, co oznacza, że nie obawia się ochlapania wodą czy lekkiego deszczu – a to już coś. Na pokładzie jest też emiter podczerwieni i aplikacja uniwersalnego pilota, więc uważaj, twoje dziecko może spróbować przejąć władzę nad telewizorem.

Najważniejsze informacje o Xiaomi Redmi Note 13:

  • Ekran: 6,67″, AMOLED, rozdzielczość FullHD+, 120 Hz
  • Oprogramowanie: Android 13
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 685
  • Pamięć: 6/128 GB
  • Aparaty: 108 MP (f/1.75, AF) + 8 MP (f/2.2, szeroki kąt), + 2 MP (f/2.4, makro)
  • Łączność, funkcje: Bluetooth 5.1, NFC, WiFi, podczerwień, Dual SIM
  • Bateria, ładowanie: 5000 mAh, 33 W
  • Wymiary, waga: 162,24 × 75,55 × 7,97 mm, 188,5 g

Kto nie lubi kupować w sieci? Aplikacje zakupowe bardzo w tym pomagają. Jeśli z nich korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Tecno / materiały prasowe

Motyw