magazyn energii, dookoła bariery, w tle las

Będą dofinansowania do magazynów ciepła. Poznaliśmy plan rządu

3 minuty czytania
Komentarze

Magazyny ciepła stają się coraz ważniejszym elementem polskiej transformacji energetycznej. Jak wynika z najnowszych informacji, którymi podzielił się serwis gramwzielone.pl, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) pracuje nad nowym programem dofinansowania inwestycji w tego typu rozwiązania.

Magazyny ciepła w Polsce

Perspektywy rozwoju rynku magazynów ciepła w Polsce są bardzo obiecujące. Wraz z postępującą transformacją energetyczną i rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii, zapotrzebowanie na magazyny ciepła będzie stale rosło. Dodatkowo wsparcie finansowe oferowane przez NFOŚiGW oraz inne instytucje finansowe stwarza korzystne warunki dla inwestycji w tym sektorze.

Jak wykazały badania Instytutu Energetyki Odnawialnej, magazyny ciepła mogą znacząco przyczynić się do stabilizacji systemu energetycznego, zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim można efektywnie zagospodarować nadwyżki energii produkowanej ze źródeł takich jak wiatr czy słońce, co jest szczególnie istotne w obliczu zmiennych warunków pogodowych.

Magazyny ciepła wewnątrz dużego magazynu z oświetleniem przemysłowym.
Fot. Phonlamai Photo / Shutterstock

Mapa drogowa dla rynku magazynów ciepła w Polsce

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy z Polską Izbą Magazynowania Energii (PIME) przygotowały raport pt. Mapa drogowa dla rynku magazynów ciepła w Polsce. Wynika z niego, że sektor ciepłowniczy ma duży potencjał jako odbiorca energii elektrycznej i jest niewykorzystanym buforem na nadwyżki energii z OZE.

Do 2030 roku zasobniki ciepła, domowe i sezonowe magazyny ciepła w ciepłownictwie systemowym mogą w szczytach i w sezonie letnim zagospodarować 18 GW nadwyżek energii z OZE, chroniąc je przed wyłączeniem przez operatorów i przed ujemnymi cenami energii elektrycznej, dając jednocześnie po konkurencyjnej cenie czyste zielone ciepło jego odbiorcom.

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Krajobraz wiejski z elektrowniami wiatrowymi na wzgórzach w tle i budynkami mieszkalnymi na pierwszym planie.
Fot. Quang Nguyen Vinh / Pexels.com

Według autorów tego dokumentu, magazyny ciepła umożliwią osiągnięcie systemu efektywnego energetycznie oraz wykorzystanie nadwyżek energii wytwarzanej przez źródła OZE bez nadmiernego obciążania sieci energetycznych.

Nowy program ministerstwa

Dofinansowanie inwestycji w magazyny ciepła to krok w dobrą stronę. NFOŚiGW już teraz oferuje wsparcie finansowe dla inwestycji w odnawialne źródła energii w ramach programów takich jak OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa lub Mój Prąd. Jednakże nowy program, który ma być skierowany bezpośrednio na magazyny ciepła, będzie stanowił jeszcze bardziej ukierunkowane wsparcie dla tego sektora.

Program ma być opracowany zgodnie z wytycznymi zapisanymi w artykule 46 unijnego rozporządzenia GBER. Według rozporządzenia GBER za koszty kwalifikowane mogą zostać uznane koszty niezbędne do budowy, rozbudowy i odnowienia jednostek wytwórczych w celu ich eksploatacji jako efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego. Zgodnie z rozporządzeniem intensywność dofinansowania w przypadku systemu ciepłowniczego nie powinna przekraczać 45 proc. kosztów kwalifikowanych

Fundusz ma przedstawić projekt programu w czwartym kwartale 2024 roku, natomiast planowany termin uruchomienia naboru to druga połowa przyszłego roku. Decydującym warunkiem będzie zatwierdzenie go przez Europejski Bank Inwestycyjny z racji planowanego wykorzystania środków unijnych.


Uwielbiasz zakupy online i korzystasz z aplikacji zakupowych? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Źródło: gramwzielone.pl, Portal Samorządowy. Zdjęcie otwierające: PGE / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw