QNAP TS-432X

QNAP TS-432X – wydajny serwer NAS może być tani

23 minuty czytania
Komentarze

Szybkie i wydajne serwery NAS kojarzą się z dużymi urządzeniami, generującymi hałas i pobierającymi mnóstwo energii. Dla niewielkich biur czy firm koszt zakupu takiego rozwiązania często przekracza możliwości finansowe i może być ekonomicznie nieopłacalny. Czy istnieje serwer NAS, który będzie tani, energooszczędny, cichy, możliwy do rozbudowy, a jednocześnie wydajny?

Zalety

  • Bogate wyposażenie w interfejsy sieciowe
  • Możliwość rozbudowy o komponenty dodatkowe
  • Rozszerzalność pamięci RAM
  • Wysoka wydajność serwera
  • Cicha praca

Wady

  • W zestawie sprzedażowym moduł pamięci non-EC
  • Pełne wykorzystanie aplikacji DA Drive Analyzer wymaga dokupienia licencji
9,8/10
  • Wydajność sieciowa 10
  • Wydajność dyskowa 10
  • Możliwości rozbudowy 10
  • Aplikacje i pakiety dodatkowe 9
  • Kilka interfejsów sieciowych 10

QNAP TS-432X – dobrze znana konstrukcja

Czy tani serwer NAS może być wydajnym urządzeniem? To pytanie postawił sobie tajwański producent sieciowych pamięci masowych – QNAP. Okazało się, że odpowiedź jest jedna a realizacja trywialna.

Wystarczy tak dobrać komponenty, by nawet w podstawowej konfiguracji były wydajniejsze niż w ekonomicznych NAS-ach. Do tego pozwolić użytkownikowi na rozbudowę urządzenia w zależności od jego potrzeb i rosnących obciążeń. Tak właśnie powstała seria NAS-ów QNAP TS-X32X.

Pod koniec lipca QNAP zaprezentował dwa modele: TS-432X oraz TS-632X będące odpowiedzią na potrzeby małych firm i niewielkich biur poszukujących szybkich serwerów NAS, które jednocześnie dysponują niewielkim budżetem.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się nieco bliżej modelowi TS-432X. Na co możemy liczyć? Jakim wyposażeniem dysponuje QNAP, czy jest faktycznie szybki i co z możliwościami rozbudowy?

QNAP TS-432X z bliska

QNAP TS-432X
Fot. QNAP / materiały prasowe 

Jednostka TS-432X to rozwiązanie posiadające 4 kieszenie na nośniki danych. W prostopadłościennej obudowie, której kształt jest dobrze znany użytkownikom QNAP-ów, chociażby z modeli TS-453B (pochodzący z 2017 roku), TS-464 czy TS-453D. Obudowa przeszła niewielkie zmiany wizualne. Jak nietrudno zauważyć, producent od lat bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Na frontowym panelu znajdziemy osłonę dysków, która po zdjęciu pozwala na montaż nośników lub wymianę. Z lewej strony u góry został umieszczony przycisk zasilania, tuż pod nim diody LED informujące o stanie systemu, statusie dysków oraz sieci LAN. Dodatkowo na samym dole znalazł się przycisk One Touch Copy oraz port USB 3.2 gen. 1. Ten duet; po podłączeniu nośnika USB; pozwala na wykonywanie szybkich kopii zapasowych.

Tylna część została zdominowana przez 120-milimetrowy, bardzo cichy wentylator. Po jego lewej stronie znajdziemy gniazdo zasilania, port USB 3.2, a także 3 interfejsy sieciowe. Dwa z nich to klasyczne gniazda sieci Ethernet, które pracują z szybkością 2,5 Gb/s (2,5 Gb/s, 1 Gb/s, 100 Mb/s).

Interfejsy pozwalają na konfigurację redundancji połączeń czy też zwiększenia przepustowości wykorzystując protokół 802.3ad. Trzeci komponent sieciowe to port SFP+ pozwalający na komunikację z szybkością 10 Gb/s.

Ostatnim elementem tylnej części serwera jest gniazdo kart PCIe Gen 3 x4. Nieco więcej o możliwościach komponentów sprzętowych powiemy w dalszej części prezentacji.

Sercem obliczeniowym TS-432X jest 4-rdzeniowy, 64-bitowy procesor oparty o architekturę ARM AnnapurnaLabs, Alpine AL524 o taktowaniu 2,0GHz. Na pokładzie NAS-a został zainstalowany także 512-megabjatowy moduł pamięci flash.

QNAP ma również do dyspozycji jeden slot na pamięć RAM ECC – w testowanym zestawie zainstalowano moduł 4 GB SODIMM DDR4. Pamięć można łatwo rozszerzyć (dostęp do modułu po wyjęciu dysków twardych) do maksymalnie 16 GB.

QNAP TS-432X RAM
Fot. Piotr Romański

Jeśli się dokładniej przyjrzeć specyfikacji to nietrudno zauważyć, że koncepcja wykorzystania procesora ARM, rozszerzalnej pamięci RAM oraz interfejsów 2,5 GbE pojawiła się już kilka lat temu w ofercie QNAP-a.

W modelu TS-431X3 wykorzystano architekturę 32-bitową, maksymalnie do 8 GB pamięci RAM bez ECC. W zakresie łączności LAN mieliśmy do dyspozycji po jednym porcie 1 Gb/s i 2,5 Gb/s oraz moduł SFP+.

Rozbudowa QNAP-a? Kiedy tylko chcesz

Wspomnieliśmy już, że jednym z głównych kryteriów wyboru serwera są koszty zakupu. W przypadku bazowej konfiguracji TS-432X użytkownik za dość niską cenę już na wstępie otrzymuje wydajny system sieciowej pamięci masowej.

Jednak należy zdawać sobie sprawę, że często nie jesteśmy w stanie przewidzieć dalszego rozwoju firmy, określić docelowej liczby użytkowników czy obciążeń związanych z wykorzystaniem urządzenia.

Producent tak przygotował platformę TS-X32X, by można ją było wyposażyć w dodatkowe elementy podnoszące jej wydajność czy rozszerzające możliwości. Do tego celu służy celu slot PCIe Gen 3 x4.

QNAP TS-432X PCIE
Fot. Piotr Romański

W zakresie rozszerzenia przestrzeni dyskowej w slocie PCIe możemy zamontować kartę QXP-3X4PES, do której dołączymy jednostki rozszerzające JBOD, np. model TL-D400S. Jeśli chcemy wyposażyć NAS w dodatkowe szybkie dyski twarde powinniśmy zainteresować się kartą QM2-2S-220A. Zapewnia ona obsługę dysków M.2 SATA SSD. Z kolei bliźniacza karta QM2-2P-244A umożliwia montaż dwóch nośników NVMe SSD.

A jeśli rozbudowa powierzchni dyskowej to za mało? Warto wtedy sięgnąć po kartę QM2-2P2G2T. To rozwiązanie posiadające dwa gniazda na dyski NVMe SSD oraz 2 porty 2,5 GbE. Trzy wbudowane interfejsy komunikacyjne możemy również rozszerzyć. Dodatkową łączność 10 GbE uzyskamy montując kartę QXG-10G2T-X710 lub QXG-10G2T.

QNAP posiada w swojej ofercie także bardziej ekonomiczne rozwiązanie jak na przykład jednoportowa karta QXG-2G1T-I225 z portem 2,5 GbE lub 4-portowa QXG-2G4T-I225. Oczywiście prócz kart rozszerzeń producent oferuje także dedykowane kable SFP+ DAC oraz wkładki SFP+ w postaci modułów optycznych umożliwiających podłączenie QNAP-a poprzez okablowanie światłowodowe.

By w pełni sprawdzić możliwości rozbudowy NAS-a TS-432X o dodatkowe karty warto odwiedzić stronę producenta. Do wyboru mamy około 20 modeli kart, które z pewnością pozwolą dopasować rozwiązanie do wymagań.

A jak prezentują się możliwości zarządzania przestrzenią czterech kieszeni dyskowych? System obsługuje nośniki 3,5 oraz 2,5 cala SATA oraz dyski 2,5 cala SSD. Urządzenie zostało wyposażone w mechanizm hot-swap pozwalający na wymianę nośników podczas pracy. W trosce o bezpieczeństwo dysków można skorzystać z aplikacji DA Drive Analyzer, która pozwala na bieżąco analizować przewidywany czas działania nośników.

QNAP TS-432X DA
Fot. Piotr Romanski / zrzut ekranu

Dyski w NAS-ie umieszczamy w tackach. Nośniki 3,5 cala montujemy bez użycia narzędzi. Wystarczy włożyć dysk do tacki i zamknąć przy użyciu blokad. W przypadku 2,5-calowych jednostek konieczne będzie ich przykręcenie dołączonymi wkrętami.

QNAP wraz z czterema zatokami dyskowymi oferuje naprawdę duże możliwości konfiguracji przestrzeni dyskowych. Możemy utworzyć pule dyskowe złożone z pojedynczego dysku, JBOD, RAID 0, 1, 5, 6 oraz 10. Urządzenie obsługuje funkcję nośników zapasowych – hot-spare.

Elastyczne podejście do konfiguracji pozwala na odpowiednie zaplanowanie powierzchni dyskowej w zależności od scenariuszy wykorzystania i potrzeb firmy. Oprócz klasycznych pul z nośnikami HDD do QNAP-a możemy podłączyć dyski SSD 2,5 cala, które w parze z klasycznymi dyskami będą służyły przyspieszeniu pamięci podręcznej zwiększając wydajność NAS-a.

QNAP TS-432X SSD cahce
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Drugą opcja podniesienia wydajności i szybkości transferu danych jest możliwość konfiguracji puli dyskowej z funkcją auto-tiering. Mechanizm Qtier pozwala dodawać różne rodzaje dysków do jednej puli pamięci w celu utworzenia 3 warstw; bardzo dużej szybkości (dyski SSD), wysokiej szybkości (dyski SAS) i pojemności (HDD SATA).

Pula z Qtier przenosi automatycznie często używane dane na najszybsze dyski, z kolei dane używane rzadziej są przenoszone na dyski wolniejsze (np. SATA). Tu warto pamiętać, że w przypadku Qtier pula dyskowa jest tworzona ze wszystkich dołączonych do Qtier nośników (w przypadku TS-432X z dysków SATA i dysków SSD).

W przypadku przyspieszenia pamięci podręcznej przestrzeń dyskowa jest dostępna tylko z nośników SATA a z dysków SSD osobna przestrzeń pamięci podręcznej.

QNAP TS-432X Qtier
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Możliwości piątej odsłony systemu QTS

Kiedy wstępna koncepcja organizacji jest już gotowa – można przystąpić do instalacji, aktywacji i konfiguracji QNAP-a. A ta jest banalnie prosta.

Wystarczy podłączyć serwer do sieci i wyszukać NAS przy pomoc aplikacji Qfinder Pro, poprzez przeglądarkę internetową wpisując adres https://install.qnap.com lub skanując kod QR dostępny na obudowie urządzenia.

Po uruchomieniu kreatora możemy skonfigurować podstawowe parametry serwera jak np. adres sieciowy, konto użytkownika, czas czy aktualizację oprogramowania QTS. Cały proces zajmuje kilka minut i jest bardzo intuicyjny.

Logując się do panelu WWW mamy do dyspozycji system QTS w wersji 5.1. QTS przez lata przeszedł ogromne zmiany wizualne i funkcjonalne. Nabrał więcej intuicyjności, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z konfiguracją urządzenia.

Plusem QTS-a jest bardzo obszerna pomoc techniczna wraz z kompletnym wyjaśnieniem poszczególnych funkcji i opcji. Poniżej dla porównania prezentujemy interfejs systemu QTS w wersji 3.6.x (w modelu TS-469 Pro) sprzed 12 lat i obecną wersję 5.1.

Co skrywa QNAP TS-432X wraz z systemem QTS 5.1? Wspomnieliśmy już o zaawansowanych i elastycznych możliwościach tworzenia puli dyskowych wraz z wolumenami. W panelu Pamięć masowa i migawki definiujemy typ przestrzeni dyskowej i przydzielamy miejsce do wolumenów.

QNAP TS-432X pule dyskowe
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

System prócz możliwości konfiguracji wolumenów pozwala także na rezerwację przestrzeni na kopie migawkowe chroniące dane na poziomie sektorów.

Migawka stanowi zapis stanu całego wolumenu i jednostki iSCSI w danym momencie w czasie. W przypadku uszkodzenia danych można błyskawicznie stan sprzed awarii. Ciekawą funkcją jest mechanizm replikacji migawek zarówno na wolumen lokalny, jak i na serwer zdalny.

W zakresie wykorzystania przestrzeni dyskowych mamy do dyspozycji nie tylko kieszenie na dyski twarde, karty rozszerzeń czy jednostki rozszerzające. QNAP obsługuje również nośniki USB. Dane z podłączonych nośników mogą być następnie udostępnianie w sieci lokalnej.

Jedną z ciekawszych funkcjonalności QNAP-a, której nie spotkamy w rozwiązaniach konkurencji, jest opcja Zdalny dysk. To oparta o protokół iSCSI funkcja dysku wirtualnego.

Mechanizm pozwala na podłączanie do QNAP-a zdalnych jednostek LUN iSCSI i wykorzystywanie ich jako przestrzeni dyskowych na dane gromadzone na serwerze.

QNAP TS-432X iscsi
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Oczywiście TS-432X może również pełnić rolę celu iSCSI udostępniać jednostki LUN jako przestrzenie dyskowe. Serwer NAS wspiera mechanizmy wirtualizacji VMware vSphere VAAI dla iSCSI jak i Windows ODX.

Zatem w małych instalacjach z systemami wirtualnymi można pokusić się o udostępnienie przestrzeni QNAP-a na potrzeby datastore np. dla VMware-a.

QNAP TS-432X iscsi
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu
QNAP TS-432X iSCSI
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Aby zwiększyć pojemność przestrzeni dyskowych można wykorzystać NAS-a jak element chmury hybrydowej. Jak to zrobić? Używając pakietu HybridMount. Narzędzie działa w dwóch trybach. Pierwszy z nich to centralizacja usług chmurowych w jednym miejscu i dostęp do kilkudziesięciu dostawców pamięci masowych w chmurze.

Takie zasoby będą dostępny dla użytkowników w sieci LAN za pomocą typowych protokołów dostępowych jak SMB, NFS czy AFP. Jednocześnie NAS pełni rolę pamięci podręcznej dla systemu chmurowego.

Drugi tryb to uzyskiwanie dostępu do danych chmurowych tylko za pomocą aplikacji File Station czy Qfile. Z hybrydowej chmury możemy korzystać podłączając ją do aż 40 dostawców chmurowych.

Podobną funkcjonalność – udostępniania przestrzeni dyskowej oferuje VJBOD Cloud. Różnica w stosunku do HybridMount polega na tym, że w VJBOD Cloud możemy tworzyć wolumeny i jednostki LUN, a nie tylko foldery udostępnione.

Po konfiguracji przestrzeni dyskowych pora na przegląd pozostałych możliwości TS-432X. Rozpocznijmy od dostępu do danych, który jest główną rolą serwera NAS.

Uwierzytelnianie użytkowników na serwerze NAS można zrealizować na dwa sposoby. Klasycznie przez zakładanie użytkowników lokalnych lub podłączenie NAS-a do domeny i uwierzytelnianie kontami usługi Active Directory. Co ciekawe QNAP może pełnić rolę kontrolera domeny.

Tworząc lokalne konta użytkowników możemy przypisywać je do predefiniowanych grup lub tworzyć nowe grupy dostępowe ułatwiając sobie w ten sposób zarządzanie przydziałami do folderów i usług. Tworząc konta użytkowników mamy możliwość ograniczenia dostępu do folderów, a także protokołów sieciowych.

Każdy z użytkowników serwera NAS może posiadać również folder domowy, przeznaczony do gromadzenia jego własnych danych. Warto także zadbać o optymalne wykorzystanie przestrzeni określając przydział powierzchni NAS-a dla poszczególnych użytkowników.

QNAP TS-432X Uprawnienia uzytkownikow
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu
QNAP TS-432X Uprawnienia uzytkownikow
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Wspomnieliśmy o udostępnianie zasobów w postaci jednostek LUN z wykorzystanie protokołu iSCSI. Oczywiście nie jest to jedyna możliwość. QNAP TS-432X ja przystało na serwer sieciowej pamięci masowej obsługuje wszystkie najważniejsze protokoły dostępowe do plików.

Wymiana danych i komunikacja z NAS-em może odbywać się z wykorzystaniem protokołu SMB (także z wykorzystaniem SMB Multichannel), AFP, FTP, WebDAV, NFS, Bonjour, Telnet, SNMP oraz SSH. QNAP oferuje również możliwość wersjonowania plików systemu Windows, funkcję kosza, czy ukrywanie zasobu sieciowego.

Uzupełnieniem usług dostępowych jest serwer WWW, serwer RADIUS, serwer TFT oraz serwer czasu NTP. Użytkownicy, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo plików mogą także skorzystać z antywirusa bazującego na silniku ClamAV.

QNAP TS-432X wlasciwosci folderow udostepnionych
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Kontynuując temat bezpieczeństwa serwera – producent wbudował kilka ciekawych mechanizmów ochrony zarówno przed nieautoryzowanym logowaniem, jak i dostępem do usług z sieci. W sekcji Bezpieczeństwo możemy ustawić i skonfigurować:

  • listę dozwolonych i blokowanych adresów IP – pozwala ona na określenie adresów IP czy też klas adresowych, z jakich możliwy będzie dostęp do serwera;
  • ochronę dostępu adresów IP – to mechanizm zabezpieczający przed atakami typu np. brute force gdzie następuje próba odgadnięcia hasła. W sekcji definiujemy po ilu nieudanych próbach logowania i w jakim interwale czasowym nastąpi blokada danego adresu IP;
  • ochronę dostępu do konta – mechanizm podobny do blokady adresów IP z tą różnicą, że blokowane jest dane konto przy określonych nieudanych próbach logowania;
  • zarządzanie certyfikatami, politykami złożoności haseł oraz możliwościami aktywacji weryfikacji dwuetapowej.

Dysponując kilkoma interfejsami sieciowymi oraz elastycznymi funkcjami konfiguracji wielu adresów IP możemy zdefiniować, poprzez które adresy serwera będzie dostęp do określonych usług sieciowych. W połączeniu z apletem Sieć i przełącznik wirtualny pozwala na bardzo wygodne oraz bezpieczne skonfigurowanie dostępów do TS-432X.

W Systemie QTS mamy również rozbudowane mechanizmy monitorowania i logowania zdarzeń i parametrów urządzenia. Na uwagę zasługuje tu QuLogCenter. W aplikacji możemy monitorować zdarzenia systemowe, dzienniki dostępu użytkowników, podłączonych użytkowników, jak również przekształcić NAS-a w serwer Syslog.

Z kolei wszystkie parametry sprzętowe NAS-a jak zużycie CPU, zasobów, obciążenia dysków i sieci możemy sprawdzić w Monitorze zasobów. Jeśli zależy nam na natychmiastowym powiadamianiu o zdarzeniach, to warto skonfigurować aplikację Notification Center.

Pozwala ona na wysyłanie powiadomień na email, SMS, komunikator Skype oraz powiadomienia push do mobilnej aplikacji Qmanager.

Stwórz swój własny system QNAP

Dostęp do zasobów gromadzonych na serwerze NAS czy też konfiguracja przestrzeni dyskowych zarówno klasycznych jak i hybrydowych to tylko ułamek możliwości TS-432X. Posiadając kilka czy nawet kilkadziesiąt terabajtów miejsca, dysponując szybką siecią LAN możemy wykorzystać QNAP-a do przechowywania nie tylko plików roboczych czy uruchamiać usługi sieciowe.

To doskonałe miejsce na kopie zapasowe komputerów znajdujących się w sieci LAN. TS-432X może stać się miejscem backupów komputerów z systemem Windows, Linux jak i MacOS. W tym ostatnim przypadku warto zaznaczyć, że QNAP obsługuje również kopie zapasowe Time Machine.

Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Na QNAP-ie możemy przechowywać kopie zapasowe innych urządzeń. A co z kopiami zapasowymi samego serwera? Tu z pomocą przychodzi Hybrid Backup Sync (HBS3), które jest idealnym rozwiązaniem do wykonywania kopii zapasowych danych serwera według zasady 3-2-1, a także zadań synchronizacji jedno- i dwukierunkowej.

Backupy NAS-a możemy tworzyć bezpośrednio na tym samym urządzeniu, urządzeniu zdalnym wykorzystując zdalną replikację w czasie rzeczywistym RTRR lub nośniku USB podłączonym do serwera.

QNAP TS-432X HBS3
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

HBS3 wspiera także chmurowe lokalizacje przechowywania kopii zapasowych, które będą idealnym uzupełnieniem strategii kopii zapasowych 3-2-1. Wśród kilkudziesięciu dostawców usług obsługiwanych przez system QNAP-a znajdziemy m.in. Azure Storage, Backblaze B2, OneDrive, Dysk Google, Dropbox czy Box.

Warto podkreślić, że QNAP oferuje własny system przechowywania kopii zapasowych w chmurze. Usługa myQNAPcloud Storage jest obsługiwana przez 12 centrów danych zlokalizowanych na całym świecie.

Zaletą rozwiązania jest brak kosztów transmisji danych oraz znacznie niższa opłata za przechowywanie danych w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. A jeśli skonfigurujemy połączenie do myQNAPcloud Storage poprzez HybridMount będziemy mogli korzystać z dodatkowej przestrzeni dyskowej zlokalizowanej w chmurze.

QNAP TS-432X HBS3
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu
QNAP TS-432X myQNAPStorage
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Przechowywanie i udostępnianie danych, kopie zapasowe, przestrzeń dyskowa dla systemów wirtualizacji. Czy to wszystko? A może jest wirtualizacja? Niestety nie. I nie jest to wada.

Architektura obliczeniowa ARM nie pozwala na uruchomienie Virtualization Station, która wymaga procesorów wpierających Intel VT-X. Mamy jednak możliwość uruchomienia innego narzędzia wirtualizacji, które z pewnością sprawdzi się w niejednej firmie.

Mowa o Container Station, która dodaje do systemu QNAP elementy wirtualizacji – pozwala na instalację i konfigurację kontenerów Docker. Container Station jest zintegrowany z biblioteką Docker Hub, dzięki temu pobieranie i konfigurowanie nowych aplikacji odbywa się pomocą kilku kliknięć.

QNAP TS-432X Container station
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Jeśli Container Station będzie niewystarczającym rozwiązaniem to warto sięgnąć po kolejne rozwiązanie wbudowane w QNAP.

W aplikacji App Center możemy doinstalować na serwerze kilkadziesiąt nowych pakietów, które wzbogacą NAS-a o dodatkowe funkcjonalności.

QNAP TS-432X AppCenter
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

App Center zostało podzielone na kilka sekcji. Wśród nich grupa QTS Essentials – czyli pakiety dedykowane od producenta systemu. Wśród nich aplikacje typowe sieciowe jak Proxy Server czy QVPN Service – serwer VPN z obsługą QVPN, L2TP/IPSec, OpenVPN czy PPTP.

Znajdziemy również narzędzia multimedialne: Photo Station i QuMagie i Video Station wraz z ich mobilnymi odpowiednikami.

Do tworzenia notatek i współpracy grupowej idealnie sprawdzi się Notes Station. Jest także aplikacja do wyszukiwania Qsirch i edytor tekstowy, jak również możliwości przekształcenia NAS-a w system NVR.

Ciekawym narzędziem jest Qsync Central pozwalający na synchronizację plików pomiędzy komputerami a serwerem NAS. Co ciekawe synchronizacja może odbywać się nie tylko w sieci lokalnej, ale również zdalnie z wykorzystaniem usługi chmurowej myQNAPcloud i myQNAPcloud Link.

QNAP TS-432X cloud
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu
QNAP TS-432X cloud
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

W pozostałych sekcjach znajdziemy kolejne grupy aplikacji:

  • Kopia zapasowa / synchronizacja – blisko 20 różnych pakietów do tworzenia różnego rodzaju kopii zapasowych;
  • Komunikacja – tu skromnie, bo tylko pakiet TailScale do tworzenia połączeń VPN;
  • Narzędzia deweloperskie – środowisko JRE, PHP czy Python;
  • Pobieranie – aplikacje typu menadżery pobierania plików;
  • Rozrywka – aplikacje multimedialne i rozszerzenia pakietów;
  • Monitoring – pakiety do obsługi kamer IP i kamer USB, np. QVR Surveillance Solution;
  • Narzędzia – wszelkiego rodzaju aplikacje usprawniające i rozszerzające funkcje narzędziowe NAS-a i obsługi sieci;
  • Bezpieczeństwo – Security Counselor czy QuFirewall – pakiety pozwalające na jeszcze dokładniejsze zabezpieczenie serwera NAS.

Do dyspozycji mamy około 80 dodatkowych pakietów, aplikacji i rozszerzeń. Jeśli ich ilość jest niezadowalająca to w AppCenter można dodać repozytoria z aplikacjami typu „community”.

Są one najczęściej tworzone przez społeczność użytkowników QNAP. Tak dodane repozytorium rozszerza gamę pakietów o kolejne pozycje. Jest w czym wybierać.

QNAP TS-432X repozytoria
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu
Fot. Piotr Romański / zrzut ekranu

Tani, ale czy wydajny?

Odpowiedź na pytanie spróbujemy znaleźć weryfikując pracę serwera w sieci LAN i wykonując testy szybkości kopiowania danych. Mnogość interfejsów sieciowych, jak również kilka trybów pracy jednostek dyskowych pozwoliła nam przeprowadzić kilkadziesiąt testów syntetycznych.

W procedurze testowej wykorzystaliśmy serwer QNAP TS-432X, 4 dyski HDD WD Red o pojemności 2 TB oraz 4 dyski SSD WD RED SA500 o pojemności 500 GB.

Do weryfikacji serwera i jego pracy z siecią 1 Gb/s i 2,5 Gb/s użyliśmy karty QNAP QNA-T310G1T, która została podłączona poprzez Thunderbolt do notebooka DELL Latitude 5420.

QNAP TS-432X Testy
Fot. Piotr Romański

Do weryfikacji szybkości kopiowania danych w sieci 10 Gb/s dodatkowo wyposażyliśmy platformę testową w przełącznik sieciowy Netgear M5300-28G, który posiada porty 10 GbE oraz porty SFP+.

Serwer QNAP był podłączony do przełącznika przewodem „twinax” DAC SFP+ 10G. Z kolei notebook poprzez QNA-T310G1T i przewód Ethernet kategorii 6A.

QNAP TS-432X Testy
Fot. Piotr Romański

Testy zostały przeprowadzone z wykorzystaniem benchmarka CrystalDiskMark z ustawieniami odczytu/zapisu sekwencyjnego, by zweryfikować szybkość kopiowania danych oraz odczytu/zapisu losowego w celu sprawdzenia operacji wejścia/wyjścia.

Procedura testów QNAP TS-432X

Procedura obejmowała testy z wykorzystaniem protokołu SMB oraz iSCSI dla:

  • pojedynczego dysku HDD, SSD i szybkościach sieci 1, 2,5 i 10 Gb/s;
  • RAID 0 z dyskami HDD, SSD i szybkościach sieci 1, 2,5 i 10 Gb/s;
  • RAID 1 z dyskami HDD, SSD i szybkościach sieci 1, 2,5 i 10 Gb/s;
  • RAID 5 z dyskami HDD, SSD i szybkościach sieci 1, 2,5 i 10 Gb/s;
  • RAID 10 z dyskami HDD, SSD i szybkościach sieci 1, 2,5 i 10 Gb/s;
  • pojedynczy dysk HDD z SSD Cache (RAID 0) i szybkościach sieci 1, 2,5, 10 Gb/s;
  • RAID 0 z dyskami HDD i SSD Cache (RAID 0) i szybkościach sieci 1, 2,5, 10 Gb/s;
  • RAID 1 z dyskami HDD i SDD Cache (RAID 0) i szybkościach sieci 1, 2,5, 10 Gb/s;
  • RAID 5 z dyskami HDD i SSD Cache (dysk SSD pojedynczy) i szybkościach sieci 1, 2,5 i 10 Gb/s;
  • dysk HDD USB w sieciach 1, 2,5, 10 Gb/s;
  • Dysk NVMe USB w sieciach 1, 2,5, 10 Gb/s.

Szczegółowe wyniki prezentujemy na wykresach na końcu materiału. Tu zapewniamy zaś podsumowanie i ocenę. Uważniej przyglądając się poszczególnym testom nietrudno zauważyć, że zastosowanie nośników HDD czy SSD oraz podłączenie NAS-a do sieci 1 Gb/s nie pozwoli rozwinąć skrzydeł QNAP-owi. Wyniki na poziomie 123-124 MB/s w obydwu kierunkach to wszystko, co będzie można osiągnąć przy użyciu gigabitowego połączenia.

Dopiero podłączenie QNAP-a do sieci 2,5 Gb/s powoduje znaczny wzrost wydajności operacji kopiowania danych. W przypadku połączeń 2,5 Gb/s i zastosowania nośników HDD mogliśmy liczyć na odczyt/zapis w granicach 305-309 MB/s, co tak naprawdę wysyca całe dostępne 2,5-gigabitowe połączenie.

QNAP TS-432X pokazuje pazur, gdy ma do dyspozycji pule dyskowe złożone z nośników HDD wraz z pamięcią podręczną SSD lub z samymi nośnikami SSD. W konfiguracji RAID 5 z nośnikami SSD i protokołem SMB bez problemu osiągał szybkość zapisu 1185 MB/s zaś odczytu ponad 450 MB/s.

Z kolei zmiana puli dyskowej na RAID 10 umożliwiła wzrost zapisu do 1192 MB/s i odczytu 632 MB/s. Dość ciekawie wyglądają wyniki klasycznych dysków HDD z wykorzystaniem pamięci podręcznej SSD i RAID 1. NAS potrafi odczytywać dane z szybkością 1049 MB/s i zapisywać 574 MB/s.

Warto jeszcze spojrzeć na wyniki operacji wejścia/wyjścia. Wyraźnie widać, że zastosowanie nośników SSD w roli pamięci podręcznej pozwala dyskom HDD na znacznie wydajniejszą pracę i niemal porównywalne wyniki z dyskami SSD.

Specyfikacja QNAP TS-432X

ProcesorAnnapurnaLabs, firma Amazon, Alpine AL524, 4-rdzeniowy, 2,0GHz
Architektura procesoraARM, 64-bitowy
Mechanizm szyfrowaniaTAK
Pamięć systemowa4 GB SODIMM DDR4 (1 x 4 GB)
Maksymalna pojemność pamięci RAM16 GB (1 x 16 GB)
Pamięć flash512 MB (ochrona systemu operacyjnego przed podwójnym rozruchem)
Zatoki dyskowe4 dyski 3,5-calowe SATA 6 Gb/s, 3 Gb/s
Kompatybilne nośniki dyskowe3,5-calowe dyski twarde SATA
2,5-calowe dyski twarde SATA
2,5-calowe dyski SSD SATA
Hot-swapTAK
Hot-spareTAK
Porty LAN2 szt. (2,5 Gb/s /1 Gb/s /100 Mb/s)
Porty SFP/SFP+1 x 10GbE SFP+
Gniazda PCIe1 x PCIe Gen 3 x4
Porty USB 2 szt. USB 3.2 Gen 1
Pozostałe gniazda i portyblokada Kensington
Przyciskizasilanie, One Touch Copy, reset
Wymiary226,5 × 170 × 165 mm
Waga1,99 kg
ZasilaczZasilacz 90 W, (12 VDC), 100-240 VAC
Wentylatory 1 x 120mm, 12VDC

Podsumowanie i nasza opinia

QNAP prezentując model TS-432X pokazał, że można oddać w ręce użytkownika niedrogi, a jednocześnie wydajny, energooszczędny i cichy serwer sieciowej pamięci masowej. Kompletny system QTS umożliwia dopasowanie serwera do potrzeb firmy w zakresie przestrzeni dyskowej, konfiguracji sieciowej jak możliwości instalacji pakietów dodatkowych.

Nie należy zapominać o 4 zatokach dyskowych z dużymi możliwościami kreowania przestrzeni, 3 interfejsach sieci LAN, w tym jednym 10-gigabiowym oraz wygodnych opcjach rozbudowy o dodatkowe komponenty sprzętowe.

To wszystko sprawia, że TS-432X staje się doskonałym uzupełnieniem infrastruktury teleinformatycznej w małej firmie lub biurze. Będzie nie tylko miejscem przechowywania danych, kopii zapasowych czy multimediów. Dzięki konteneryzacji może być świetnym uzupełnieniem firmy w dodatkowe aplikacje.

Szczegółowe wyniki testów QNAP TS-432X

Powrót do oceny wyników.

Testy zapisu/zapisu odczytu sekwencyjnego z wykorzystaniem protokołu SMB

Testy operacji wejścia/wyjścia z wykorzystaniem protokołu SMB

Testy zapisu/zapisu odczytu sekwencyjnego z wykorzystaniem protokołu iSCSI

Testy operacji wejścia/wyjścia z wykorzystaniem protokołu iSCSI

Testy zapisu/zapisu odczytu sekwencyjnego oraz operacji wejścia/wyjścia z wykorzystaniem protokołu SMB dla dysków USB

Zdjęcie otwierające: Piotr Romański

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw