Osoby w kapturach stojące i siedzące przed komputerami na tle flagi Rosji.
LINKI AFILIACYJNE

Rosyjskie służby i próba sparaliżowania państwa. Minister cyfryzacji o szczegółach

3 minuty czytania
Komentarze

Białoruskie oraz rosyjskie służby miały próbować doprowadzić do paraliżu polskiego państwa. Jak twierdzi Krzysztof Gawkowski, celem było prowadzenie de facto cyberwojny. Minister cyfryzacji opowiedział o szczegółach akcji. Zapowiedziano również opracowanie propozycji rozwiązań prawnych, które zwiększą ochronę przed tego typu zagrożeniami.

Białoruskie i rosyjskie służby w natarciu

Haker w kapturze pracująca przy komputerze w ciemnym pomieszczeniu z wieloma monitorami wyświetlającymi kod i dane. Kradzież kont z X to jego robota.
Fot. Gorodenkoff / Depositphotos

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował na konferencji prasowej, że w ostatnich dniach udało się rozbić grupę dywersantów, która miała próbować doprowadzić do paraliżu polskiego państwa w zakresie politycznym, militarnym i gospodarczym.

Białoruskie i rosyjskie służby miały określony cel – wyłudzić informacje, doprowadzić do szantaży indywidualnych i instytucjonalnych i prowadzić de facto cyberwojnę.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji

Początkiem całej akcji miały być wydarzenia związane z Polską Agencją Antydopingową. Nieprzyjazne Polsce służby miały za zadanie opracować na jej podstawie wektory wejścia do innych polskich podmiotów, m.in. państwowych firm związanych z obszarem bezpieczeństwa.

Największy wyciek danych nad którym pracuje Haker, który może reprezentować rosyjskie służby lub inne, w kapturze pracuje przy wielu ekranach z kodem i mapami świata w ciemnym pomieszczeniu. Wiedza na temat tego, jak zabezpieczyć sprzęt przed hakerami może nas uratować podczas ataku ze strony osoby, którą reprezentuje postać z obrazka.
Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Odpowiednie instytucje zostały poinformowane o tym zjawisku przez służby. Według relacji ministra cyfryzacji podmioty te są objęte postępowaniem operacyjnym, jednak zatrzymano cel, jakim było wyłudzenie danych i szantaże.

To olbrzymi sukces i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Naukowo-Akademickiej Sieci Komputerowej, przy współpracy oczywiście ze służbami wojskowymi.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji

O sprawie zrobiło się głośno także poza granicami Polski, m.in. w USA, o czym świadczą publikacje zagranicznych mediów.

Gawkowski zaznaczył, że nie można powiedzieć, by sprawa została zakończona, bo w cyberprzestrzeni zagrożenia pojawiają się „co godzinę, co minutę”, a w trakcie jednego dnia często występuje nawet tysiąc incydentów.

Nowe rozwiązania prawne mają wzmocnić cyberbezpieczeństwo

ministrowie Krzysztof Gawkowski i Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Na wspomnianej już konferencji prasowej Krzysztof Gawkowski wystąpił wraz z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji i koordynatorem służb specjalnych.

Pojawiła się zapowiedź opracowania przez międzyresortową grupę roboczą koordynowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji propozycji rozwiązań prawnych, które zwiększą możliwości ochrony przed cyberatakami i monitoringu zagrożeń.

W naszej ocenie przepisy muszą być dostosowane do obecnej sytuacji i nowych zagrożeń, z jakimi mamy dziś do czynienia oraz nowych mechanizmów i technologii wykorzystywanych przez przestępców.

Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych

Tomasz Siemoniak zaznaczył, że chodzi o to, aby z jednej strony zachować prawo do prywatności, a z drugiej umożliwić służbom chronienie obywateli.


Zakupy w sieci? Tylko z odpowiednią apką! To nieoceniona pomoc dla każdego. Jeśli z niej korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, tvn24, abcnews.go.com, apnews.com. Zdjęcie otwierające: DC Studio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw