Logo Apple w kształcie nadgryzionego jabłka. Składany iPhone jest opracowywany przez tę firmę

Apple zapłaci 14 miliardów dolarów UE. Ogromny cios tuż po premierze iPhone’ów 16

2 minuty czytania
Komentarze

Apple stanęło przed poważnym wyzwaniem. Okazuje się bowiem, że Unia Europejska wydała wyrok, który nakazuje kalifornijskiej firmie do oddania 14 miliardów dolarów zgromadzonych na rachunku powierniczym. Wszystko przez ciągnącą się od dawna sprawę związaną z kwestiami podatkowymi.

Spór UE i Apple dobiegł końca – w grze było 14 miliardów dolarów

Apple Watch, słuchawki AirPods, iPhone 12 Pro oraz dwa iPady na jasnym tle.
Fot. Mehaniq / Shutterstock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydowały, że Apple nielegalnie skorzystało z przepisów, które pozwoliły jej uniknąć płacenia należnych podatków w Europie. Sprawa sięga roku 2016, kiedy to Komisja Europejska stwierdziła, że gigant technologiczny korzystał z niezgodnych z prawem ulg podatkowych w Irlandii. W wyniku tej decyzji nakazano firmie zwrot 14 miliardów dolarów zaległych podatków.

W związku z apelem złożonym przez Apple środki zostały zdeponowane na rachunku powierniczym, czekając na ostateczne rozstrzygnięcie sądowe. Chociaż w 2020 roku Sąd Pierwszej Instancji uznał, że korzyści podatkowe nie były nielegalne, Komisja Europejska złożyła swoją apelację, a we wtorek (tj. 10 września) Sąd orzekł przeciwko Kalifornijczykom.

Eksperci zauważają, że Apple w latach 2004-2014 korzystało z irlandzkiego systemu podatkowego, który pozwalał na przesuwanie dochodów przez zagraniczne oddziały i płacenie niskich podatków. Kreatywna księgowość w wykonaniu kalifornijskiej firmy nie przypadła do gustu władzom Uni Europejskiej, które do teraz próbują sprawę naprostować.

O co jeszcze toczy się gra?

Dwa pudełka iPhone'a ułożone jedno na drugim na ciemnym tle.
Fot. ErickPHOTOPRO / Shutterstock

Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie może mieć ogromne konsekwencje finansowe i wizerunkowe dla Apple. Wszystko wskazuje na to, że firma będzie musiała zapłacić zaległe podatki, co oznacza, że środki zgromadzone na rachunku powierniczym zostaną przetransferowane na rzecz Irlandii. Sprawa ta ma także znaczenie dla przyszłych regulacji dotyczących działalności dużych przedsiębiorstw na terenie Unii Europejskiej.

Cała sprawa trwała blisko dziesięć lat, jednak (najprawdopodobniej) udało się dotrzeć do jej końca. Na szczęście dla kalifornijskiej firmy jej wpadkę finansową przykryła potężna premiera nowej serii iPhone’ów 16.

Źródło: CNBC & Apple Insider. Zdjęcie otwierające: divdevelopment / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw