LINKI AFILIACYJNE

Recenzja FRITZ! Mesh Set 4060+3000 AX. Poprawienie jakości domowego Wi-Fi nigdy nie było tak łatwe

12 minut czytania
Komentarze

Zaawansowany router sieciowy wraz z repeaterem, oferujący wiele funkcji, które docenią zwłaszcza użytkownicy wymagający pełnej kontroli nad swoją domową siecią. Recenzja FRITZ! Mesh Set 4060 + 3000 AX prezentuje praktyczne rozwiązanie dla osób, które oczekują od routera nie tylko szybkiego połączenia z internetem, ale także zaawansowanych możliwości personalizacji.

Jak twierdzi AVM, FRITZ!Box 4060 reprezentuje najnowszą generację routerów WLAN, która imponuje nie tylko wysoką wydajnością, ale także rozbudowanymi funkcjami. I faktycznie nie sposób temu zaprzeczyć. 

Router ten oferuje wszystko, co niezbędne jest do działania każdemu użytkownikowi internetu. Obsługiwać może telefonię HD, telewizję IP, systemy mesh oraz pozwala na zarządzanie urządzeniami inteligentnego domu. A umieszczony w zestawie repeater, służący do wzmocnienia sygnału, umożliwia stworzenie sieci mesh praktycznie jednym ruchem…

Co więcej, nie jest to produkt pochodzący z krajów azjatyckich, co dla wielu osób może również mieć znaczenie. Jest to bowiem produkcja niemiecka.

Router Fritz! Box i pudełko zestawu FRITZ! Mesh SET 4060 + 3000 AX.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zalety

  • Łatwa instalacja na istniejącym routerze
  • Wysokie prędkości transmisji danych nawet przy wielu podłączonych urządzeniach
  • Zintegrowana stacja bazowa DECT z możliwością podłączenia nawet sześciu telefonów bezprzewodowych
  • Łatwa obsługa
  • Nowoczesny standard Wi-Fi 6 (a także starsze standardy)
  • Wygodne nawiązywanie połączenia z Wi-Fi przez wciśnięcie przycisku
  • Obsługa trzech pasm
  • Niskie zużycie energii
  • Estetyczna i bogata w funkcje aplikacja
  • Bezpieczeństwo: firewall, kontrola rodzicielska, kontrola dostępu
  • 5-letnia gwarancja

Wady

  • Brak możliwości montażu na ścianie lub suficie
  • Brak wyłącznika zasilania
  • Brak zintegrowanego modemu 
  • Brak obsługi ISDN 
  • USB obsługuje tylko nośniki danych
  • Wysoka cena

Recenzja FRITZ! Mesh Set 4060+3000 AX. Podsumowanie

Router WLAN, który oferuje wszystko, co niezbędne do działania każdemu użytkownikowi internetu. Może obsługiwać telefonię HD, telewizję IP, systemy mesh oraz pozwala na zarządzanie urządzeniami inteligentnego domu.

8/10
Ocena

FRITZ! Mesh Set 4060+3000 AX

  • Opakowanie i akcesoria 8
  • Budowa i jakość wykonania 8
  • Funkcje i łączność 9
  • Aplikacja i konfiguracja 9
  • Cena 6

Dla osób, które lubią kontrolę nad domowym Wi-Fi

Większość osób prawdopodobnie nie zastanawia się nad tym, co potrafi ich router. Dostarczone przez operatora lub dostawcę telewizji urządzenie zazwyczaj wymaga tylko podpięcia do sieci oraz do prądu oraz… jego włączenia. Hasła nie musimy wymyślać sami – jest najczęściej nadrukowane na naklejce pod urządzeniem. Co więcej, często nie mamy nawet dostępu do panelu administracyjnego albo jest on bardzo ograniczony. W ten sposób operator ma pewność, że użytkownik nie będzie zagłębiał się w szczegóły i nic nie zepsuje.

Recenzja FRITZ! Mesh Set 4060+3000 AX. Dwa białe urządzenia FRITZ!Box na szarej powierzchni, z widocznymi czerwonymi przyciskami "Connect".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Jednak nie wszystkim osobom odpowiada takie rozwiązanie. Chodzi tu przede wszystkim o kontrolę nad domową elektroniką oraz świadomość tego, co potrafią poszczególne sprzęty. Router jest szczególnie ważny, gdyż udostępnia domowy internet na niemal wszystkie urządzenia w domu.

Oczywiście różni operatorzy mogą różnie podchodzić do tego zagadnienia. Aby się upewnić, że nie będę miała problemów z przesiadką na własny router, napisałam wcześniej do pomocy technicznej Toya. Oto odpowiedź:

(…) wystarczy podpięcie kablem ethernet własnego routera do jednego z naszych portów LAN. Router powinien sam wykryć połączenie internetowe, natomiast należy to urządzenie wstępnie skonfigurować. Nasze wifi można wyłączyć na stronie eboa.toya.net.pl po zalogowaniu się do portalu.

Korespondencja własna z pomocą techniczną Toya

Opakowanie i akcesoria

Całość zapakowana jest w charakterystyczne, kolorowe pudełko FRITZ! i porządnie zabezpieczona tekturą. Na pewno nic się tu nie przemieści się przypadkowo.

W zestawie znajdziecie dwa urządzenia składające się na system MESH (router i repeater) wraz z niezbędnym okablowaniem i ładowarkami (kable RJ-11 i ładowarki DC 12V 2,5 A 30 W).

Router FRITZ!Box 4060

Zacznijmy od routera, który jest tutaj kluczowym elementem planowanego systemu mesh. Ma on pionowy kształt i białą obudowę wykonaną z solidnego plastiku. Całość jest zgrabna i solidna. Z frontu router dostał diody powiadomień oraz klawisz Connect, a z tyłu mamy szereg portów oraz kod QR, który w praktyce okazał się bardzo przydatną rzeczą – mianowicie pozwala szybko zalogować się do Wi-Fi. Od góry i od dołu zauważyć można wloty i wyloty powietrza. Brakuje w sumie tylko włącznika – jeśli trzeba będzie zrestartować urządzenie, będziecie musieli wyciągnąć kabel zasilający.

Podstawa jest stabilna, a router naprawdę dobrze prezentuje się w domowych wnętrzach. Jednak jednocześnie nie będzie dobrą opcja dla osób, które wolałyby go przytwierdzić do ściany.

Co oferuje router FRITZ!Box 4060?

Router mesh AVM FRITZ!Box 4060 pozwala na maksymalną szybkość (sumaryczną) transmisji wynoszącą 6000 Mb/s:

  • prędkości do 2400 Mbit/s + 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz
  • do 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz.

To pozwoli na błyskawiczne przesyłanie danych oraz na granie bez żadnych opóźnień. Trzeba też zaznaczyć, że urządzenie nie ma zintegrowanego modemu. tj. nie ma natywnej obsługi DSL, telewizji kablowej ani światłowodowej. 

Widok zbliżenia routera FRITZ!Box na tle rozmazanego opakowania.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Czy takie prędkości sieć faktycznie obsługuje, nie jestem w stanie w tym momencie stwierdzić, bowiem wykupiony przeze mnie internet jest dużo wolniejszy. Plusem recenzowanego urządzenia jest na pewno fakt, że korzysta ono z nowoczesnego standardu Wi-Fi 6, który osiąga zauważalnie wyższe prędkości w porównaniu z poprzednimi generacjami. Jest też zgodny z poprzednimi standardami.

Można jeszcze nadmienić, że opisywany router działa w paśmie 2,4 GHz (które zazwyczaj jest dość zatłoczone) oraz w dwóch pasmach 5 GHz. Pozwala to na sprawniejsze zarządzanie siecią, do której podpiętych jest wiele urządzeń jednocześnie. Nie trzeba tego robić ręcznie – router sam wybierze optymalny kanał dla podłączonych urządzeń.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Niemniej niezaprzeczalną zaletą jest to, że jest on kompatybilny z systemem mesh, więc można w prosty sposób rozszerzyć zasięg sieci i cieszyć się mocnym Wi-Fi w każdym zakątku domu. W ten sposób poszczególne urządzenia pracują w jednej sieci, wymieniają się informacjami i optymalizują wydajność wszystkich urządzeń obsługujących Wi-Fi.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Czy jest to niezbędne? Nie dla wszystkich. Jeśli macie mały metraż i dobrze umieszczony router, zapewne nie odczuwacie spadków zasięgu sygnału Wi-Fi. Jednak w domach przestronnych, wielopiętrowych, z licznymi przeszkodami, które mogą powodować zakłócenia sygnału, jest to naprawdę spory problem. I system mesh jest jego rozwiązaniem.

W moim mieszkaniu metraż nie jest największy, jednak architektoniczne ograniczenia wielkiej płyty oraz wymuszone umiejscowienie podłączenia kablowego spowodowało, że w skrajnych pomieszczeniach zasięg sieci Wi-Fi spadał – i nie dało się tego zignorować.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Powinniście też wiedzieć, że FRITZ!Box 4060 ma zintegrowany system telefoniczny, który obsługuje telefonię HD, faks, automatyczną sekretarkę i in. O wiele ciekawsza będzie informacja, że router ten pozwoli zarządzać urządzeniami smart home marki FRITZ. W oprogramowaniu jest odpowiednia zakładka, więc jeśli macie np. termostat marki FRITZ, to w aplikacji można nim sterować.

Na podkreślenie zasługują funkcje zabezpieczeń internetowych. Składa się na nie zapora sieciowa, kontrola rodzicielska i kontrola dostępu, więc można na wiele sposobów zabezpieczyć domową sieć przed niepożądanym dostępem, a najmłodszych domowników przed nieodpowiednimi treściami.

Specyfikacja routera FRITZ!Box 4060

  • System: Fritz!OS 7
  • Łączność: Wi-Fi 6 4×4 MIMO, 2400 Mbit/s (5 GHz) / 1200 Mbit/s (2.4 GHz), Wi-Fi Mesh, WPS
  • Szyfrowanie: WPA2 / WPA3
  • Porty: 1 x 2,5 Gigabit WAN, 5 x Gigabit LAN, 1 x USB 3.0
  • Wymiary: 81 x 210 x 170 mm

FRITZ!Repeater 3000 AX do wzmocnienia sygnału

Repeater wygląda podobnie. Ma białą obudowę oraz prosty interfejs, ograniczony do podświetlonych elementów (pojedyncza dioda oraz kształt nawiązujący do Wi-Fi) oraz czerwonego przycisku do nawiązania połączenia.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Całość jest lekka i zgrabna, z czerwoną podstawą z zestawem otworów wentylacyjnych oraz ograniczonym zestawem portów (2 x LAN oraz gniazdo zasilania).

Repeater pozwala zadbać o to, by w punktach najbardziej oddalonych od routera zasięg będzie lepszy, a sygnał wystarczająco mocny, by w żaden sposób nie odczuć spadków szybkości działania sieci. Co więcej, przełączanie się między poszczególnymi urządzeniami przebiega w sposób niezauważalny dla użytkownika. Repeater powiela bowiem ustawienia routera, nie trzeba więc logować się odrębnie do poszczególnych wzmacniaczy.

Specyfikacja FRITZ!Repeater 3000 AX 

  • Częstotliwość WLAN: 2,4 GHz, 2 x 5 GHz
  • Prędkość transmisji danych: 2400 Mbit/s + 1200 Mbit/s + 600 Mbit/s
  • Obsługiwane standardy: Wi-Fi 6 (802.11 ax/ac/n/g/a)
  • Inne: mostek Wi-Fi, mostek LAN, szyfrowanie WPA2 i WPA3/2
  • Porty i złącza: 2 x RJ-45 (Gigabit Ethernet 10/100/1000 Mbit/s)
  • Wymiary: 140,5 x 190 x 90 mm

Jak to zmontować? 

Pierwszy krok to podłączenie routera (tj. FRITZ!Box 4060) do prądu oraz do internetu – podłącza się go przez port 2,5 Gigabit WAN posiadanego modemu lub routera. W moim przypadku jest nim Arris TG3442, który po kablu dostarcza zarówno internet, jak i telewizję. Dodam też, że nie powinno być problemu także na łączu światłowodowym i DSL, choć nie miałam okazji zweryfikować tego w praktyce.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Porty LAN i USB sprawiają, że do routera można podłączyć dodatkowe urządzenia, takie jak drukarka czy dysk NAS, ale na razie ograniczmy się tylko do recenzowanych urządzeń.

Wzmacniacz FRITZ!Repeater 3000 AX można połączyć z routerem FRITZ!Box w bardzo prosty sposób. Wystarczy bowiem wykorzystać WPS, a konkretnie wcisnąć przycisk na obudowie repeatera (nie sposób go nie zauważyć z uwagi na czerwony kolor) oraz przycisk Connect na routerze. Urządzenia połączą się automatycznie, a wzmacniacz przejmie ustawienia Wi-Fi. I tyle.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Naprawdę spodziewałam się, bazując na wcześniejszych doświadczeniach z konfigurowaniem urządzeń w sieci, że będzie to trudniejsze. Jeśli coś się nie uda, trzeba będzie zerknąć do aplikacji FRITZ!App, aby sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie rozpoznane i podłączone.

Alternatywnie można wykorzystać kabel LAN, aby dodatkowo rozszerzyć domową sieć o urządzenia, które nie obsługują Wi-Fi. Całą resztę bez problemu można zmienić w panelu administracyjnym.

Aplikacja przyjazna dla użytkownika

Do skonfigurowania urządzenia producent przygotował prostą aplikację FRITZ!App, do której można mieć dostęp przez przeglądarkę (w sieci obsługiwanej przez router od AVM wystarczy wpisać: fritz.box).

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Nie trzeba się nawet szczególnie znać na technikaliach. Przygotowano tu bowiem kreatory dla połączenia internetowego, telefonii, zabezpieczeń i innych funkcji.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Całość jest intuicyjna i przejrzysta, choć mnogość funkcji może przytłoczyć. Niemniej zadbano o praktycznie każdy aspekt korzystania z domowej sieci Wi-Fi. Urządzenie może też automatycznie wyszukiwać kanał Wi-Fi, w którym nie występują zakłócenia, udostępnia też tryb Wi-Fi Eco w celu zminimalizowania zużycia prądu.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Producent przemyślał nawet najdrobniejsze detale, włącznie z możliwością zmniejszenia intensywności świecenia diod na routerze. Jest tu zintegrowana zapora sieciowa oraz możliwość konfiguracji dostępu dla gości tak, aby mieli dostęp do internetu, bez dawania im dostępu do sieci.

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Podobają mi się też informacje związane ze statystykami korzystania z sieci – mamy tu na przykład szczegółowo, z rozbiciem na LAN i WAN, a także poszczególne pasma i kanały Wi-Fi, rozpisane i graficznie przedstawione nasze użycie domowego internetu.

Jak to się sprawdza w praktyce?

W okolicy routera sygnał ma podobną szybkość i oferuje podobne wyniki w kwestii uploadu i downloadu. Sytuacja się jednak zasadniczo zmienia tam, gdzie wcześniej sygnał był słaby i ograniczony. Po podłączeniu repeatera transfer mocno podskoczył, co pozwoliło na uzyskanie takich samych prędkości jak w pobliżu routera.

Dostępność i cena zestawu

AVM sprzedaje swoje produkty w relatywnie niewielu kanałach sprzedaży w Polsce, ale nie są to urządzenia trudno dostępne. Możecie bowiem skorzystać ze strony FRITZ! albo z oficjalnego sklepu producenta na Allegro.

Jeśli interesuje was system mesh, ale sytuacja finansowa nie pozwala na razie na zakup urządzenia od FRITZ!, możecie zerknąć na tańsze urządzenia, które dostępne są w sprzedaży w polskich sklepach.

Recenzja FRITZ! Mesh Set 4060+3000 AX. Podsumowanie i nasza opinia

Wydajność, niezawodność i mnogość funkcji sprawiają, że system mesh, na który składają się FRITZ!Box 4060  oraz repeater FRITZ!Repeater 3000, sprawdzi się nie tylko w warunkach domowych, ale także w biurze.

Router FRITZ! na szarym blacie, w tle nieostre opakowanie.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Brak wsparcia dla telefonii analogowej czy brak obsługi ISND chyba niewielu osobom będzie przeszkadzał, a zgrabny wygląd, prosta konfiguracja i obsługa oraz mnogość zastosowań sprawiają, że zdecydowanie warto to urządzenie zarekomendować. Doceniam zwłaszcza bezproblemowe podłączenie do istniejącego routera, polepszenie szybkości mojego domowego Wi-Fi oraz wszystko to, na co pozwala aplikacja – funkcji jest aż nadto. Cena jest wysoka, ale uzasadniona, biorąc pod uwagę wszystkie zalety urządzenia.

Źródło: opracowanie własne, AVM. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw