e-Urząd Skarbowy ze znaczącą zmianą. Będziemy jeszcze rzadziej stać w kolejkach

3 minuty czytania
Komentarze

Na mObywatelu rozwój cyfrowej administracji naszego kraju się nie kończy. e-Urząd Skarbowy także otrzyma garść istotnych zmian, sprawiających, iż państwowe budynki odwiedzać będziemy tylko coraz rzadziej. Z pierwszej nowości skorzystamy już na początku 2025 r.

e-Urząd Skarbowy pozwoli udostępniać dane między osobami fizycznymi

Zrzut ekranu strony e-Urząd Skarbowy z opcjami wyboru dokumentów do złożenia
Fot. podatki.gov.pl / materiały prasowe

Najnowsza funkcja e-Urzędu Skarbowego dotyczy udostępniania wybranych danych między osobami fizycznymi. Administratorzy mają na celu ułatwienie bezpiecznego przepływu danych, bez zbędnej ingerencji instytucji w zdarzenie.

W praktyce to oznacza, że e-Urząd Skarbowy pozwoli dowolnej osobie fizycznej pokazać informację o historii deklaracji, zwrotów podatków, rozliczeń czy też samych płatności. To my decydujemy, które z tych zakładek pokazać, więc żadna informacja nie wypłynie bez naszej wiedzy.

Rozpoczęliśmy prace nad funkcjonalnością, dzięki której użytkownik konta osoby fizycznej w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) będzie mógł udostępnić swoje dane dostępne w serwisie innej osobie fizycznej.

Z nowej usługi skorzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Planujemy, by każda osoba fizyczna z poziomu swojego konta w e-US, miała możliwość przyznania dostępu, który umożliwi przeglądanie wybranych zakładek w serwisie innej osobie fizycznej.

Ministerstwo Finansów, wypowiedź dla Polskiej Agencji Prasowej

Jakie inne funkcje zmierzają do e-Urzędu Skarbowego?

Mężczyzna w czarnej koszuli korzystający ze smartfona.
Fot. Andrankin2017 / Depositphotos

Tu warto zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów ma już plany wdrożeń nawet do 2028 r., przynajmniej w kontekście e-Urzędu Skarbowego.

Mamy szerokie plany rozwoju funkcjonalności serwisu e-US. Chcemy, aby docelowo umożliwił naszym klientom załatwienie zdalnie wszystkich spraw podatkowych, bez konieczności wychodzenia z domu. Nowością, nad którą obecnie pracujemy, jest m.in. aplikacja mobilna serwisu, a także możliwość płatności kartami płatniczymi.

Planujemy także udostępnienie usługi wideo rozmowy z pracownikiem KAS (dop. red. Krajowej Administracji Skarbowej) – w pierwszej kolejności dla naszych klientów ze szczególnymi potrzebami. W planach mamy także rozwój istniejącej już usługi sald i rozliczeń, poprzez wdrożenie spersonalizowanych płatności, z możliwością składania deklaracji związanych z rozliczenie oraz wstępne wypełnienie formularza płatności. Możliwe w e-US będą również płatności już z poziomu deklaracji.

Wizja mobilnej aplikacji e-Urzędu Skarbowego jest tu najbardziej intrygująca, szczególnie iż mObywatel 2.0 pokazał, że potrafimy tworzyć przełomowe rozwiązania dla mieszkańców naszego kraju. Na więcej konkretów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Źródło: PAP, Zdjęcie otwierające: podatki.gov.pl / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw