Obrazy trzech kobiet z nałożonymi siatkami rozpoznawania twarzy.
LINKI AFILIACYJNE

Czy potrafisz rozpoznać deepfake? Spróbuj uzyskać 100% w quizie Microsoftu

3 minuty czytania
Komentarze

Microsoft chce zwiększyć naszą świadomość w kwestii AI oraz tego, jak łatwo deepfake może zostać wykorzystany do manipulacji czy dezinformacji (zwłaszcza podczas wyborów). Specjalnie przygotowana pod kątem wyborów strona zawiera quiz Real or Not, który pozwoli sprawdzić, czy internauci będą w stanie odróżnić prawdziwe obrazy od fałszywych, stworzonych za pomocą sztucznej inteligencji. Ja sobie radzę sobie z tym wyzwaniem raczej średnio. Ciekawe, jaki będzie wasz wynik…

Sprawdź. Sprawdź ponownie. Głosuj. Nie daj się nabrać na deepfake’i w tych wyborach.
Fot. Microsoft / zrzut ekranu

Czym jest deepfake i dlaczego stanowi problem?

Te należą do narzędzi dezinformacją w internecie, które wykorzystywane są najbardziej intensywnie podczas kampanii wyborczych. Oczywiście mogą być to celowe i świadome działania. Możliwe też, że osoby udostępniające takie pliki mogą mieć dobre intencje i po prostu nie zdawać sobie sprawy z ich nieautentyczności. Nie należy do nich Elon Musk, który udostępnił fałszywe wideo z Kamalą Harris, a potem twierdził, że była to parodia…

Microsoft definiuje to zagrożenie jako wygenerowany przez AI obraz, wideo lub nagranie audio, zwykle używane do rozpowszechniania fałszywych informacji. W ostatnich latach postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji  sprawił, że generowane obrazy wydają się tak realistyczne, że nawet najbardziej wykwalifikowanym ekspertom trudno jest rozpoznać je jako fałszywe.

Sprawdź swoją spostrzegawczość w quizie

Moim zdaniem każdy powinien rozwiązać quiz Real or Not i przetestować swoje umiejętności w rozpoznawaniu grafik generowanych przez AI:

Quiz polega na zgadywaniu, który z 15 pokazanych obrazów jest robotą AI, a który jest realnym zdjęciem.

Robiłam go wielokrotnie i ani razu nie udało mi się uzyskać 100%. Mój najwyższy wynik to 67%. Znajomi i rodzina uzyskali niższe lub podobne rezultaty. To pokazuje, że naprawdę kiepsko nam wychodzi rozpoznanie pracy AI i, w konsekwencji, jak łatwo możemy dać się zmanipulować lub wprowadzić w błąd.

Fot. Microsoft / zrzut ekranu

Jak rozpoznać deepfake?

Oprócz quizu stronę Microsoftu koncentruje się na edukacji. Zawiera informacje i wskazówki, które mają pomóc ludziom lepiej radzić sobie z rozpoznawaniem podróbek, choć żadna z porad nie mówi wprost, jak dokładnie rozpoznać fałszywe obrazy (kiedyś wystarczyło spojrzeć na dłonie, ale AI lepiej już ogania ludzkie palce). Zamiast tego porady obejmują:

  • sprawdzanie źródeł,
  • sprawdzenie poprawności informacji związanych z polityką lub dotyczących głosowania przed udostępnieniem, lub skomentowaniem,
  • zgłaszanie podejrzeń w kwestii oszustw i dezinformacji (np. w mediach społecznościowych),
  • zadbanie o umiejętności w zakresie edukacji medialnej (tj. nadążanie za rozwojem technologii),
  • niesugerowanie się wyłącznie źródłami pozarządowymi w kwestii udziału w wyborach – weryfikowanie informacji w oficjalnych źródłach organów rządowych.
Ekran komputera pokazujący rozpoznawanie twarzy dwóch mężczyzn, jeden z widoczną siatką w konturach twarzy.
Fot. Tero Vesalainen / Shutterstock

Od siebie dodajmy, że obiecująco wygląda przypatrzenie się odbiciom i refleksom w oczach – w przypadku obrazów generowanych przez AI są one niespójne. Zazwyczaj skóra jest też gładsza niż u ludzi – bez pieprzyków, plam, blizn i innych skaz. Albo po prostu ma się wrażenie, że coś jest nie tak…


Niebawem nowy rok szkolny. Czy twoje dziecko jest odpowiednio wyposażone w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Źródło: Microsoft, quiz Real or Not. Zdjęcie otwierające: Igor Link / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw