Widok na wieżę Eiffla w Paryżu o zachodzie słońca z nałożonymi na obraz ikonami mikroprocesora z napisem "AI".

Intel AI na Igrzyskach Olimpijskich 2024 zachwyci! Szczegóły zdradził nam szef innowacji Todd Harple

7 minut czytania
Komentarze

26 lipca 2024 roku, w Paryżu rozpoczynają się XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla wszystkich fanów sportu, w którym olbrzymi udział mają największe firmy technologiczne. Intel, oficjalny światowy partner platformy AI Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024, zamierza zaprezentować prawdziwe innowacje AI. W jaki sposób skorzystają na nich kibice, organizatorzy, sportowcy i widzowie na całym świecie? Zapytaliśmy o to Todda Harple’a, Olympics AI Innovation Program Lead z firmy Intel, czyli szefa programu innowacji AI na igrzyskach.

Mężczyzna w okularach robiący selfie przed budynkiem z symbolem olimpijskim.
 Todd Harple (Olympics AI Innovation Program Lead, Intel). Fot. Intel / materiały prasowe

Olimpijskie innowacje wypełnione AI

W 2018 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu atrakcją był pokaz dronów, a 2020 roku w Tokio  firma Intel wprowadziła również trójwymiarowe śledzenie sportowców i treningi VR, a w 2022 roku pomogła w przeprowadzeniu pierwszej transmisji na żywo w sieci 5G podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Rok 2024 i Letnią Olimpiadę w Paryżu mamy zapamiętać za sprawą AI.

AI jest wszędzie, nawet jeśli nie możemy jej zobaczyć, a w większości przypadków zaczyna się od Intela. Działa płynnie, za kulisami. Nie zauważysz, że powtórki, które widzisz, są dostępne szybciej i jest ich więcej. Twoje media społecznościowe mogą być lepiej dostrojone do tego, co cię ekscytuje w Igrzyskach Olimpijskich.

To jest kluczowe w dzisiejszych czasach. AI nie ma uderzać ludzi w twarz stwierdzeniem 'jestem sztuczną inteligencją’. Tak naprawdę chodzi o doświadczenie użytkownika.

Todd Harple w rozmowie z Android.com.pl
Fot. Intel / materiały prasowe

Firma pracuje nad wieloma innowacyjnymi technologiami, które następnie demonstrowane są podczas wydarzeń sportowych. Olimpiada jest prawdziwym poligonem doświadczalnym dla nowych technologii i miejscem, w którym miliony osób na żywo – a miliardy przed telewizorami – mogą zobaczyć je w akcji.

Intel 3D Athlete Tracking

Nad niektórymi technologiami pracowano od lat. Na przykład 3D Athlete Tracking, którą rozwijano od 2017 roku. Pomysł powstał, gdy okazało się, że nie ma tak naprawdę zestawów danych pomocnych podczas trenowania profesjonalnych sportowców. Intel je stworzył, współpracując z amerykańskimi trenerami i sportowcami z róznych dyscyplin. Dzięki 3D Athlete Tracking sportowcy i trenerzy mogą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, ma też zastosowanie podczas rehabilitacji.

3D Athlete Tracking analizuje ruchów sportowców, uwzględniając tysiące punktów biomechanicznych, na podstawie zwykłego nagrania wideo. Gdzie mogliście widzieć zastosowanie tej technologii? Na przykład podczas oglądania biegaczy na Olimpiadzie w Tokyo. Kolorowe paski pokazywały w czasie rzeczywistym, jak zawodnicy przyspieszają i osiągają maksymalną prędkość. Śledzono tutaj 21 unikalnych punktów u każdego z biegaczy.

Wiele z rzeczy, które widzimy i które prezentujemy w Paryżu, jest tak naprawdę ukoronowaniem kilku lat prac rozwojowych. Jedną z nich jest 3D Athlete Tracking, czyli połączenie komputerowego rozpoznawania obrazów i AI.

Todd Harple w rozmowie z Android.com.pl

Zastosowanie tej technologii można było zaobserwować też podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – wzory widoczne na lodzie to obrazy stworzone podczas trójwymiarowego śledzenia sportowców. Podczas Olimpiady gospodarze wykorzystywali 3D Athlete Tracking do trenowania swojej drużyny w łyżwiarstwie szybkim.

Fot. Grzegorz Momot / PAP / RMF24.pl

AI Platform Experience

Na bazie 3D Athlete Tracking powstała kolejna platforma dla nieco innego użytkownika: AI Platform Experience.

Tak naprawdę stworzyliśmy tutaj doświadczenie, które obejmuje podstawowe kompetencje sportowe, szybkość i wytrzymałość, moc, siłę, czas reakcji i umieściliśmy je w laboratorium. Zainteresowani mogą wypróbować różne ćwiczenia, związane z różnymi profilami sportowymi. I na koniec, po przejściu przez wszystkie te ćwiczenia, system powie im, jaki profil sportowy najbardziej do nich pasuje.

Todd Harple w rozmowie z Android.com.pl

W ten sposób mogą być też odkrywane nowe talenty. W 2026 roku w Senegalu odbędą się Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie (Youth Olympic Games). Platformę AI Experience wykorzystano do poszukiwania sportowców, którzy mogliby wziąć udział w młodzieżowej olimpiadzie w tym kraju.

W ramach tego systemu poddaliśmy około 1000 dzieci, za zgodą ich rodziców, różnym ćwiczeniom, które mają pomóc Senegalowi w znalezieniu potencjalnych kandydatów do młodzieżowej drużyny olimpijskiej.

Todd Harple w rozmowie z Android.com.pl
Dziecko w niebieskim stroju piłkarskim wykonuje ćwiczenie w nowoczesnym obiekcie treningowym.
Fot. Intel / materiały prasowe

Zresztą, jak dodał Todd Harple, nie ma tutaj żadnych sensorów czy czujników noszonych na ciele. Wykonywane ćwiczenia można nagrywać smartfonem i następnie przesłać plik do analizy. Technologię tę wykorzystują już kluby takie jak Chelsea, zarówno do trenowania swoich piłkarzy, jak i do wyszukiwania talentów.

Platforma AI Platform Experience firmy Intel powstała we współpracy z Samsungiem. Działa na procesorach Intel Xeon z wbudowaną akceleracją AI (układy Intel Gaudi) i zoptymalizowana została za pomocą OpenVINO.

Chatbot dla sportowców

Skuteczna komunikacja kilkunastu tysięcy sportowców mówiących dziesiątkami różnych języków oraz uzyskiwanie przez nich informacji dotyczących poruszania się po obiekcie, zasad, wytycznych itp. było kolejnym wyzwaniem, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski postawił przed firmą Intel. W ten sposób powstał AthleteGPT.

Dzięki chatbotowi tworzymy jeden punkt kontaktowy. Sportowcy mogą zadawać pytania, na które chcą uzyskać odpowiedzi, bezpośrednio do chatbota w sześciu różnych językach. Nie brzmi to jak coś wielkiego, ale pod wieloma względami rewolucjonizuje sposób, w jaki organizatorzy przekazują informacje pochodzące z tak wielu różnych źródeł, jednocześnie ograniczając dezinformację.

Todd Harple w rozmowie z Android.com.pl

Usługa typu RAG (Retrieval-Augmented Generation) łączy w sobie moc dużych modeli językowych (LLM) z możliwością wyszukiwania informacji w zewnętrznych bazach danych. Czatbot opracowany przez Intel pod kątem Olimpiady opiera się na akceleratorach Intel Gaudi i procesorach Xeon, jest w stanie obsługiwać zapytania i interakcje sportowców oraz dostarczać informacje na żądanie podczas pobytu sportowców w wiosce olimpijskiej w Paryżu – umożliwiając im skupienie się na treningu i rywalizacji.

Różne ekrany aplikacji mobilnej przedstawiające wiadomości, oferty, naukę i aktualności sportowe.
Fot. Olympics.com / materiały prasowe

Transmisje na żywo w jakości 8K

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 będą pierwszą edycją igrzysk olimpijskich, w której wykorzystano procesory Intel Xeon, aby zaprezentować kompleksowe transmisje 8K. To najszybsza droga do przyspieszenia prac nad transmisjami o niskim opóźnieniu i rozdzielczości 8K przez internet.

Serwery transmisyjne zasilane najnowszymi procesorami Intel Xeon Scalable z technologią Intel Deep Learning Boost będą kodować i kompresować sygnał wytwarzany przez Olympic Broadcasting Services (OBS) w rozdzielczości 8K/60FPS/HDR w milisekundach. Sygnał 8K over-the-top (OTT) zostanie dostarczony do najnowszych komputerów i laptopów opartych na procesorach Intel podłączonych do telewizorów 8K w wybranych lokalizacjach na całym świecie w ciągu zaledwie kilku sekund.

W ten sposób Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 będą pierwszą na świecie demonstracją na żywo kompleksowej transmisji strumieniowej VVC w rozdzielczości 8K, wykorzystującej procesory Intel Xeon piątej generacji do kodowania oraz klienckie procesory Intel i procesory graficzne Arc do dekodowania. Utoruje to drogę do oglądania przyszłych akcji olimpijskich dzięki transmisjom o wysokiej rozdzielczości z najwyższą jakością transmisji.

Jakie innowacje mogą pojawić się w przyszłości?

Todd Harple sugeruje, że technologie mogą pójść w stronę wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób będzie można na przykład umożliwić wirtualne wizyty w obiektach dla fanów albo dla sportowców, którzy na przykład mogą obejrzeć wioskę i poszczególne obiekty olimpijskie albo pokój, w którym zostaną zakwaterowani.

Osoba ubrana w biały strój w studio z zielonym ekranem, otoczona sprzętem do przechwytywania ruchu.
Nagrywanie wolumetrycznego do trójwymiarowego nagrywania sportowców. Fot. Intel / materiały prasowe

Innym aspektem, który mocniej zaistnieje w przyszłości, są tzw. cyfrowe bliźniaki, które staną się bardziej wyrafinowane. Prowadząc prace nad wirtualnymi kopiami Intel przy okazji rozwija badania nad identyfikacją deep fake’ów, analizując np. wzorce przepływu krwi w twarzy.

Nie możemy doczekać się Olimpiady w Paryżu, ale jeszcze bardziej innowacji, jakimi zaskoczy nas Intel w przyszłości.

Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!

Źródło: własne, Intel, Olympics. Zdjęcie otwierające: Intel / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw