Pociąg pasażerski na torach kolejowych, otoczony zielenią i linią lasu w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Ktoś może sparaliżować ruch pociągów w Polsce. Policja szuka skradzionych urządzeń

2 minuty czytania
Komentarze

W połowie czerwca skradziono urządzenia, których można użyć do kontrolowania kolei w Polsce – podaje portal Wirtualna Polska. Sprzęt poza funkcją natychmiastowego zatrzymywania pociągów, umożliwia także komunikację i zdalne zarządzanie ruchem.

Kradzież urządzeń do kontrolowania pociągów pod siedzibą firmy Pyrylandia

Pociąg na nowoczesnej stacji w ruchu.
Fot. Denis Belitsky / Shutterstock

Jak podaje Wirtualna Polska, skradziono dwa zestawy systemu radiołączności kolejowej, które mogą sparaliżować ruch pociągów w Polsce. Kradzież miała miejsce 15 czerwca pod siedzibą firmy Pyrylandia w Warszawie, która jest producentem i dostawcą urządzeń oraz systemów radiołączności dla kolejnictwa. Sprawca, którego zarejestrował monitoring, wszedł do biurowca i wyniósł dwie skrzynki z urządzeniami, które następnie załadował do taksówki.

Skradzione urządzenia, poza nadawaniem sygnału Radio-Stop, który natychmiast zatrzymuje pociągi, mają również inne funkcje, które mogą być niebezpieczne w nieodpowiednich rękach. Te urządzenia umożliwiają komunikację między dyżurnymi a maszynistami, nagrywanie rozmów oraz zdalne zarządzanie ruchem kolejowym.

Wnętrze pustego wagonu kolejowego z rzędami niebieskich siedzeń.
Fot. victoril6ivasi / Shutterstock

Po kradzieży ktoś próbował wyłudzić dane IP urządzeń, co mogło umożliwić przejęcie kontroli nad systemem radiołączności. W odpowiedzi na tę próbę przedstawiciel Pyrylandii zgłosił sprawę do PKP PLK i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Służby nadal szukają zaginionych urządzeń

Pociąg pendolino na torach w zalesionym terenie, w tle tunel.
Fot. PKP / materiały prasowe

Sprawa jest badana przez policję i ABW, a jednym z głównych podejrzewanych wątków jest udział służb rosyjskich lub białoruskich. Eksperci podkreślają, że infrastruktura kolejowa, szczególnie w kontekście transportu ciężkiego sprzętu na wojnę w Ukrainie, jest w kręgu zainteresowań wschodnich służb specjalnych. Istnieją także inne możliwe scenariusze, takie jak działania nieuczciwej konkurencji.

Pod koniec czerwca zatrzymano 44-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży, jednak nie udało się odzyskać skradzionych urządzeń. Mężczyzna przyznał się do przestępstwa i został tymczasowo aresztowany. Śledztwo wciąż trwa, a służby kontynuują poszukiwania.

Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.

Źródło: Wirtualna Polska, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Peter Kniez / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw