Nowoczesna ciężarówka elektryczna na drodze, w prawym dolnym rogu widok od przodu.

Pierwsza Tesla Cybertruck na polskich blachach. Formalnie rejestracja tego modelu jest… niemożliwa

2 minuty czytania
Komentarze

Samochód okrzyknięty przez niektórych „najbrzydszym autem na świecie” – Tesla Cybertruck – pojawił się na polskich drogach ze śląskimi tablicami rejestracyjnymi. Jego zarejestrowanie było nie lada wyzwaniem, ponieważ przepisy nie tego nie dopuszczają. Właściciel musiał pokusić się o kilka zmian.

Pierwsza Tesla Cybertruck zarejestrowana w Polsce – Spis treści

Problemy z rejestracją w Polsce

Futurystyczny samochód elektryczny o kanciastej karoserii zaparkowany w industrialnym garażu.
Fot. Tesla / materiały prasowe

Pierwszy egzemplarz Tesla Cybertruck został oficjalnie zarejestrowany w Polsce, mimo że polskie przepisy formalnie tego nie dopuszczają. Auto jest już w ruchu na polskich drogach, a jego rejestracja była możliwa dzięki wprowadzeniu licznych modyfikacji, zwłaszcza w zakresie oświetlenia, które musiało spełnić europejskie normy.

Tesla Cybertruck budzi skrajne emocje – jedni są nim zachwyceni, inni krytykują jego wygląd. Mimo że pojazd wielu krajach są problemy z jego zarejestrowaniem, w Polsce udało się to zrobić po wprowadzeniu niezbędnych zmian. Główną przeszkodą jest z niezgodność z europejskimi przepisami dotyczącymi homologacji i bezpieczeństwa.

Jak podaje portal Motoelectro, przede wszystkim Cybertruck nie jest dostępny w oficjalnej sprzedaży w Unii Europejskiej. Problemem jest jego konstrukcja – z grubej stali nierdzewnej i elementami ostrych krawędzi – która nie spełnia norm bezpieczeństwa obowiązujących w UE, zwłaszcza tych dotyczących ochrony pieszych​. Swoją drogą, projekt nie jest pozbawiony wad – w styczniu 2024 roku informowaliśmy, że pierwsi kierowcy skarżą się na błędy konstrukcyjne w Cybertrucku.

Kolejną kwestią jest masa pojazdu. Tesla Cybertruck waży około 3,1 tony, a jego ładowność to dodatkowe 4,23 tony, co przekracza standardowy limit 3,5 tony dla prawa jazdy kategorii B. Jednakże w Polsce wprowadzono wyjątek dla pojazdów elektrycznych, pozwalający na prowadzenie pojazdów o masie do 4,25 tony, pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii B przez co najmniej dwa lata.

Tesla Cybertruck na śląskich tablicach

Pikap o futurystycznym designie poruszający się po pustynnym terenie z unoszącym się kurzem w tle.
Fot. Tesla / materiały prasowe

Pomimo tych przeszkód, prywatni importerzy mają możliwość sprowadzania tego pojazdu do Polski. Aby go zarejestrować, niezbędne było spełnienie specyficznych warunków i uzyskania odpowiednich odstępstw od standardowych przepisów. Zmienione zostało m.in. oświetlenie pojazdu. Cała historia została opowiedziana w podcaście Techlove przez Norberta Całę, eksperta od samochodów elektrycznych.

Właściciel samochodu na śląskich tablicach mógł zaprezentować Cybertrucka na różnych wydarzeniach w Polsce, m.in. podczas driftowych mistrzostw w Katowicach. Auto spotkało się z dużym zainteresowaniem, a jego zdjęcia i nagrania trafiły do mediów społecznościowych.

Czy panujące upały uprzykrzają ci życie? Jeśli tak, to podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z nadmiarem ciepła w mieszkaniu.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Tesla / materiały prasowe / @norbertcala / X / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw