Osoba trzymająca smartfon, na ekranie widoczna data i godzina; w tle doniczka z rośliną, kubek kawy i babeczki. Policja ma zbyt duży dostęp do naszych danych.
LINKI AFILIACYJNE

Policja ma za duży dostęp do naszych telefonów. UODO chce zmian w prawie

2 minuty czytania
Komentarze

Sytuacja robi się poważna, gdy w sprawie obowiązującego prawa kłócą się między sobą nie obywatele, a państwowe instytucje. UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych) ma spore zastrzeżenia do aktualnie obowiązującego prawa telekomunikacyjnego w kontekście naszych danych jako dowodów w sprawach sądowych. Państwo musi jasno określić zakres sytuacji, w których takie informacje mogą być wykorzystywane.

Policja i sądy muszą mieć bardziej precyzyjne wytyczne

Napis "POLICJA" na granatowym tle w budynku z białymi, nakrapianymi płytkami na ścianach.
Fot. Grand Warszawski / Shutterstock

Mirosław Wróblewski, obecny prezes UODO, powołał się w swojej opinii na wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także wzornicze, włoskie przepisy. Według niego dostęp organów ścigania do danych telekomunikacyjnych powinien być zagwarantowany przez trzy kryteria:

  • musi chodzić o postępowanie w sprawie przestępstwa zagrożonego karą nie mniejszą niż 3 lata pozbawienia wolności;
  • muszą istnieć wystarczające przesłanki popełnienia takich przestępstw;
  • dane muszą być istotne dla ustalenia okoliczności faktycznych.
Mirosław Wróblewski, „Dostęp policji i prokuratury do danych telekomunikacyjnych. Prezes UODO o wyroku TSUE”

Co więcej, sąd musi mieć możliwość odrzucenia wniosku o przyznanie dostępu do takich danych. W przeciwnym wypadku Policja zbyt często będzie naruszać prywatność obywateli, kiedy nie jest to konieczne do odkrycia prawdziwego ciągu zdarzeń.

Polskie prawo zachęca do naruszania prywatności obywateli

Portret mężczyzny oświetlony czerwonym światłem z napisami rzutowanymi na twarz i dłoń.
Fot. Depositphotos / atercov

W obecnej chwili, na mocy polskiego prawa telekomunikacyjnego, dane mogą być ujawniane, jeśli mają znaczenie dla toczącego się postępowania. Problemem jest to, że przepisy nie są zbyt precyzyjne (waga i rodzaj przestępstwa nie warunkuje dostępu), a wnioski nie muszą być poddawane weryfikacji.

Jeśli więc chcemy zwiększyć zaufanie obywateli do państwa, zmiany w prawie telekomunikacyjnym muszą się zadziać jak najszybciej. Choć parlament proceduje obecnie taki projekt, wspomniane uwagi nie zostały w nim uwzględnione.

Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.

Zdjęcie otwierające: DenPhotos / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw