Osoba trzymająca smartfon z czerwonym ekranem i przyciskiem "Delete".
LINKI AFILIACYJNE

Masz gigabajty śmieci na smartfonie? Podpowiadamy, jak odzyskać zmarnowane miejsce

4 minuty czytania
Komentarze

Śmieci na smartfonie to problem, z którym mierzą się niektórzy użytkownicy telefonów. Przez wiele miesięcy (a nawet lat) użytkowania urządzenia nietrudno nagromadzić w jego pamięci mnóstwa zbędnych plików. Na szczęście pozbycie się ich jest bardzo proste.

Śmieci na smartfonie? Pozbądź się ich przed wyjazdem

Kobieta w czarnej kurtce trzymająca telefon komórkowy.
Fot. Ekateryna Zubal / Shutterstock

Wakacje to czas, w którym wiele osób robi znacznie więcej zdjęć i nagrywa więcej filmów, niż zazwyczaj. Tego typu pliki mogą zajmować sporo miejsca w pamięci i w niektórych przypadkach liczba wolnych GB w urządzeniu może bardzo szybko zmaleć do krytycznych wartości.

Chodzi głównie o posiadaczy budżetowych smartfonów, a także tych ze średniej i wysokiej półki cenowej, które zostały jednak kupione kilka lat temu. Dawniej nie było standardem, że nawet telefony do 1000 zł mają 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Wciąż są osoby, których smartfony są wyposażone w 64 lub 32 GB pamięci, a pewnie znaleźliby się też tacy, których telefon ma jeszcze mniej miejsca przewidzianego na pliki.

Trzeba też pamiętać, że nie cała pamięć w smartfonie jest dostępna dla użytkownika. Część wartości podawanych przez producenta (32, 64, 128, 256, 512 GB) zajmuje system i związane z nim pliki. Pewna ilość miejsca musi też pozostać całkowicie wolna, by telefon działał sprawnie.

Kasowanie śmieci na smartfonie

zarządzanie pamięcią w smartfonie samsung
Fot. Mateusz Nowak / Android.com.pl, zrzut ekranu

Do podstawowego czyszczenia pamięci w telefonie nie potrzebujemy żadnych specjalnych aplikacji. Odpowiednie opcje znajdziemy w ustawieniach telefonu. Przykładowo w smartfonach Samsung Galaxy po wejściu do ustawień wybieramy kolejno pielęgnacja urządzenia>pamięć.

Telefon sam zasugeruje, co możemy zrobić, by zwiększyć ilość dostępnego miejsca. Może to być np. skasowanie zduplikowanych plików, usunięcie starych zrzutów ekranu, odinstalowanie nieużywanych aplikacji, przesłanie części danych do chmury (np. OneDrive, Dysk Google). Sami weryfikujemy, które kroki rzeczywiście chcemy podjąć i wybieramy odpowiednie opcje.

Dokładne miejsce i opis tego typu funkcji nieco się różnią w zależności od konkretnego telefonu, podobnie jest z zakresem działania.

Przykładowo w poszczególnych modelach marki Huawei (przynajmniej niektórych) znajdziemy sekcję „oczyszczanie” i konkretne możliwości zwiększenia dostępnego miejsca z poziomu ustawień. W przypadku Motoroli telefon przeniesie nas jednak do menedżera plików, by samodzielnie zrobić porządki.

Brak miejsca w telefonie. Co robić w awaryjnych sytuacjach?

Jeśli na wakacjach zauważymy komunikaty o tym, że miejsce w pamięci smartfona się kończy, możemy podjąć pewne kroki, by przynajmniej na pewien czas zwiększyć liczbę dostępnych GB. Dobrym pomysłem będzie np. przesłanie do chmury części plików (zdjęcia, filmy), a następnie skasowanie ich z pamięci urządzenia.

Ręka trzymająca smartfon na tle morza i bezchmurnego nieba. Temperatura wody jest nieznana, ale w jej ustaleniu może pomóc specjalna aplikacja.
Fot. AYDO8/Shutterstock

Możemy również odinstalować mało potrzebne aplikacje. Inna możliwość to usunięcie danych aplikacji. Takie działanie spowoduje jednak, że zostaniemy wylogowani z poszczególnych apek, a zapisane w nich informacje przestaną być dostępne. Kwestią czasu jest też, aż aplikacje znów się „rozrosną”. Wraz z korzystaniem z programów oraz pobieraniem kolejnych aktualizacji zajmują one coraz więcej GB.

Niektóre telefony umożliwiają rozszerzenie dostępnej pamięci za pomocą karty micro SD. To jednak rozwiązanie dalekie od ideału. Wczytywanie danych z karty jest wolniejsze niż z pamięci urządzenia i nie wszystkie pliki na telefonie można przenieść na taką kartę.

Dotyczy to choćby aplikacji. Mimo wszystko można próbować ratować sytuację taką kartą, gdy śmieci na smartfonie zostały przez nas skasowane, a miejsca w pamięci urządzenia wciąż brakuje.

Zdjęcie otwierające: Midnight Studio TH / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw