Przybliżenie smartfona wyświetlającego stronę internetową Play z ofertą smartfonów, w tle widoczny rozmazany napis "PLAY".
LINKI AFILIACYJNE

Nowość w aplikacji Play24. Wycieczka do stacjonarnego salonu staje się zbędna

3 minuty czytania
Komentarze

W aplikacji Play24 pojawiła się nowość. Skorzystają z niej osoby, które są zwolennikami wirtualnych kart SIM. Nie trzeba iść do stacjonarnego salonu operatora, by wykonać jedną z czynności.

Play24 i nowość z eSIM

eSIM w Play
Fot. Play / materiały prasowe

Aplikacje operatorów stają się coraz bardziej funkcjonalne. W przypadku wielu spraw nie musimy iść do salonu danego telekomu, by osiągnąć zamierzony rezultat. Jest to szczególnie widoczne w przypadku ofert subskrypcyjnych, w których wszystko robimy w aplikacji Play24: zlecamy przeniesienie numeru, zamawiamy dodatkowe karty SIM, doładowujemy konto i zarządzamy ofertą.

Również w przypadku, gdy mamy telefon na kartę lub abonament komórkowy, wiele spraw można załatwić online. W Play24 w ubiegłym roku pojawiła się możliwość wymiany karty SIM na eSIM. Operator zdecydował się jednak wprowadzić kolejną opcję.

Teraz w aplikacji możesz także dodać kartę eSIM na drugi telefon. Wystarczy, że na smartfonie wygenerujesz kod QR i zeskanujesz go smartfonem.

Komunikat Play
play esim aktywacja w play24
eSIM w aplikacji Play24. Fot. Play / materiały prasowe

Operator podpowiada, że dzięki eSIM można mieć dwa numery na jednym telefonie, jeden na fizycznej karcie, drugi na wirtualnej. Cały proces aktywacji odbywa się zdalnie.

Czym jest eSIM, jakie ma wady i zalety?

Karta SIM umożliwia rozpoznanie konkretnego użytkownika sieci i jest niezbędna, by dzwonić, wysyłać SMS-y i łączyć się z internetem poprzez sieć komórkową. Tradycyjna karta jest wykonana z plastiku i dostajemy ją od operatora po podpisaniu umowy lub kupujemy wraz z tzw. starterem np. w kiosku (w przypadku ofert prepaid).

Embedded SIM (w skrócie eSIM) to wirtualny odpowiednik tradycyjnej karty SIM. Ma formę cyfrową i jest aktywowany na konkretnym smartfonie. Żeby skorzystać z eSIM, musimy posiadać telefon, który obsługuje ten standard, a także omawiana opcja musi być dostępna w ramach oferty, którą mamy (lub planujemy kupić) u operatora. Chęć otrzymania eSIM można zgłosić na etapie zamawiania usług telekomunikacyjnych, istnieje też opcja wymiany plastikowej karty wydanej jakiś czas temu na wirtualny odpowiednik.

karta esim
Fot. Play / materiały prasowe

Zalety eSIM to choćby eliminacja ryzyka zgubienia lub uszkodzenia karty, możliwość szybszego przeniesienia numeru telefonu (nie czekamy na kuriera, który przyniesie plastikową kartę) oraz łatwe korzystanie z tego samego numeru na różnych urządzeniach (np. tradycyjna karta w smartfonie, eSIM z tym samym numerem na smartwatchu).

Wirtualne karty SIM mogą być bardzo wygodne, ale nie oznacza to, że są pozbawione wad. W przypadku nagłej awarii urządzenia odpada nam bardzo łatwe przełożenie karty do innego telefonu. Podobnie w przypadku, gdy będziemy podejrzewać, że usługi telekomunikacyjne działają nieprawidłowo. Nie przełożymy w prosty sposób karty do zapasowego smartfona, by sprawdzić, czy winne jest urządzenie, czy problem leży po stronie operatora.

Jeśli masz już dość panujących upałów, pomóż nam poznać preferencje Polaków w zakresie radzenia sobie z nadmiarem gorącej pogody.

Źródło: Play/informacja prasowa, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: T. Schneider / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw