Ekran niebieskiego błędu (Blue Screen of Death) na komputerze z systemem Windows. Ekran zawiera komunikat o błędzie "Your PC ran into a problem and needs to restart," kod QR, oraz tekst o kodzie zatrzymania "CRITICAL_PROCESS_DIED".
LINKI AFILIACYJNE

Microsoft ratuje komputery po globalnej awarii. Uniknęli jej użytkownicy 30-letniej wersji Windows

2 minuty czytania
Komentarze

Szacuje się, że globalna awaria Microsoftu, a dokładniej mówiąc felerna aktualizacja CrowdStrike sparaliżowała około 8,5 miliona urządzeń na całym świecie. Jak łatwo się domyślić, Amerykanie szybko załatali problem, jednak skutki pozostają nadal odczuwalne.

Awaria, awaria i po awarii – Microsoft wydaje łatkę po globalnym incydencie

Logo Microsoft na tablicy przed budynkiem otoczonym roślinnością.
Fot. JHVEPhoto / Shutterstock

Ubiegły piątek (tj. 19 lipca) z pewnością zapisze się na kartach historii Microsoftu. To właśnie tego dnia doszło do globalnej awarii systemów Windows spowodowanej wadliwą aktualizacją CrowdStrike, czyli firmy zajmującej się ochroną innych przedsiębiorstw przed włamaniami, wyciekami danych i atakami ransomware.

W wyniku błędu sparaliżowanych zostało około 8,5 miliona urządzeń na całym świecie, co przełożyło się między innymi na duże opóźnienia na lotniskach czy w urzędach. W ramach walki z potężnym problemem Microsoft szybko wydał narzędzie dla administratorów IT, dzięki któremu możemy szybko odzyskać dane. Program za darmo pobierzecie na oficjalnej stronie firmy pod poniższym linkiem:

Aby nie ucierpieć w awarii, wystarczyło nie aktualizować systemu od 30 lat, jak linie Southwest

Gdzie jest samolot? Na zdjęciu samolot wojskowy lecący nad chmurami o zachodzie słońca.
Fot. Miguel Lagoa / Shutterstock

Przy okazji całego zamieszania z awarią Microsoftu oraz wstrzymaniem ruchu między innymi na lotniskach doszło także do kilku ciekawych odkryć. Jednym z nich są amerykańskie tanie linie lotnicze Southwest, które mimo panującego wokół chaosu nie odnotowały żadnych problemów technicznych ze swoim sprzętem. Dlaczego?

Okazuje się, że firma wciąż korzysta z systemu… Windows 3.1, który w tym roku skończył 32 lata. Cóż, archaiczne oprogramowanie spełnia swoje funkcje, a do tego jest odporne na różnego rodzaju awarie, czego niestety nie możemy powiedzieć o nowszych wersjach systemu od Microsoftu.

Czy panujące upały uprzykrzają ci życie? Jeśli tak, to podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z nadmiarem ciepła w mieszkaniu.

Źródło: Micorosft & GovTech. Zdjęcie otwierające: Lea Rae / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw