Ekran komputera pokazujący rozpoznawanie twarzy dwóch mężczyzn, jeden z widoczną siatką w konturach twarzy.

Rozpoznawanie deepfake. Naukowcy proponują metody wykorzystywane w astronomii do badania galaktyk

2 minuty czytania
Komentarze

Niewątpliwe zjawisko deepfake jest coraz większym problemem. W generowaniu fałszywych obrazów i nagrań przez AI wyspecjalizowali się oszuści, wykorzystując tę technologię do oszukiwania i wyłudzania pieniędzy. Różne organizacje i ośrodki naukowe walczą z tego typu procederem i podpowiadają, jak rozpoznać deepfake, ale wraz z postępem technologicznym staje się to coraz trudniejsze. Dlatego do walki trzeba zaprząc mniej konwencjonalne sposoby. I tutaj wkracza astronomia…

Dwa portrety osób obok siebie oraz cztery obrazy oczu poniżej. Realna osoba i obraz deepfake
Osoba po lewej (Scarlett Johansson) jest prawdziwa, natomiast osoba po prawej została wygenerowana przez AI. Fot. Adejumoke Owolabi / Roual Astronomical Society

Jak dostrzec deepfake? Poznasz to po oczach

Nowe badania przedstawionych na  spotkaniu Royal Astronomical Society w Hull sugerują, że generowane przez sztuczną inteligencję fałszywki można wykryć, analizując ludzkie oko, a konkretnie odbicie w gałkach ocznych człowieka. Sposób ten wykorzystuje identyczną metodę co astronomowie podczas badania zdjęć galaktyk.

Takie nieortodoksyjne rozwiązanie zaproponowała studentka Uniwersytetu w Hull, Adejumoke Owolabi. Zasada jest prosta. Jeśli odbicia pasują, obraz prawdopodobnie przedstawia prawdziwego człowieka. Jeśli nie, prawdopodobnie jest to deepfake.

Co to ma wspólnego z badaniem galaktyk?

Naukowcy przeanalizowali odbicia światła na gałkach ocznych ludzi na rzeczywistych i generowanych przez AI obrazach. Następnie zastosowali metody powszechnie stosowane w astronomii, aby określić ilościowo odbicia i sprawdzili spójność między odbiciami lewej i prawej gałki ocznej. Chodzi konkretnie o analizowanie rozkładu światła, które wykorzystywane jest podczas mierzenia kształtów galaktyk.

Zdjęcia oczu, po lewej stronie normalne i po prawej z nałożonymi diagramami analitycznymi.
Seria pokazująca spójne odbicia w obu oczach. Fot. Adejumoke Owolabi / Roual Astronomical Society

Sposób ten w przypadku deepfake polega na automatycznym wykrywaniu odbić i refleksów oraz analizowaniu ich cech morfologicznych za pomocą wskaźników CAS i współczynnika Giniego, aby porównać podobieństwo między lewą i prawą gałką oczną.

Zbliżenia na oczy ludzi, pokazujące oryginalne obrazy po lewej stronie i te same obrazy z nałożonymi obiektami do wykrywania źrenic po prawej stronie.
Seria deepfake’ów ukazujących niespójne odbicia w każdym oku. Fot. Adejumoke Owolabi / Roual Astronomical Society

W przypadku fałszywych obrazów odbicia między oczami często nie są spójne, podczas gdy prawdziwe obrazy zazwyczaj pokazują takie same odbicia w obu oczach.

Naukowcy uprzedzają, że metoda ta nie da 100-procentowej skuteczności podczas rozpoznanie deepfake’ów. Niemniej każdy sposób, nawet niedoskonały, jest lepszy niż nic.

Źródło: Royal Astronomical Society. Zdjęcie otwierające: Tero Vesalainen / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw