Logotyp Meta na ekranie smartfona, w tle duże litery "AI".
LINKI AFILIACYJNE

System Llama od Meta nie dla Europy. AI Act już działa, choć jeszcze go nie wprowadzono

2 minuty czytania
Komentarze

AI Act, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące sztucznej inteligencji, nie zaczęło jeszcze na dobre obowiązywać, a już zbiera swoje żniwo. Meta poinformowała bowiem, że ich multimodalny model Llama nie trafi na europejski rynek. To już kolejna po Apple firma, która podjęła taką decyzję i tych może być tylko więcej.

Meta wycofuje Llama AI z Europy

Llama od Meta. Smartfon z logo Meta leżący na klawiaturze laptopa.
Fot. Alex Photo Stock / Shutterstock

To już pewne, że AI Act zmieni to, jak w Europie będzie rozwijana sztuczna inteligencja. Więcej o nowym rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego pisaliśmy dla was w osobnym artykule, ale warto przypomnieć, że AI Act ma wejść w życie już 2 sierpnia 2024 roku. Część przepisów będzie wdrażana w późniejszym terminie, ale największe firmy na świecie już zaczynają wycofywać się z europejskiego rynku.

Kobieta z telefonem przed budynkiem z flagą Unii Europejskiej, napis "Publikacja AI Act".
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Wraz z nowościami z iOS 18 nie trafi do nas Apple Intelligence, czyli sztuczna inteligencja od Apple. Teraz na podobny ruch zdecydowała się Meta. Llama, czyli multimodalny model AI, który ma pozwalać na tworzenie treści wideo, audio, multimediów czy tekstu, nie zostanie udostępniony na europejskim rynku.

W nadchodzących miesiącach wypuścimy multimodalny model Llama, ale nie w UE ze względu na nieprzewidywalny charakter europejskiego otoczenia regulacyjnego.

Kate McLaughlin, rzeczniczka Meta dla The Verge

Przepisy muszą być jasne

Mężczyzna z nałożonymi goglami wirtualnej rzeczywistości, wyciągający dłonie do przodu, które są połączone cyfrowymi liniami i interfejsem przywołującym sztuczną inteligencję, na niebieskim tle.
Fot. Owlie Productions / Shutterstock

Regulacje prawne w Unii Europejskiej mogą być odbierane jako coś, co hamuje rozwój. Apple i Meta zapewne nie będą jedynymi firmami, które wycofają z tego rynku niektóre produkty związane ze sztuczną inteligencją. Nie wszystkie, ponieważ najprawdopodobniej model językowy Llama 3 dalej będzie dostępny w Europie. Jednak takie wycofanie się, to nie tylko problem dla Mety, ale też dla firm, które chciały opierać swoje rozwiązania o ich model.

Biorąc jednak pod uwagę to, jak szybko rozwija się AI, przepisy rzeczywiście muszą być jasne. Ostatnio było głośno o tym, że model OpenELM od Apple miał uczyć się na podstawie materiałów wideo od MKBHD, Mr Beasta czy PewDiePie bez odpowiednich zgód. Prawo powinno być więc jasne i po stronie użytkowników, a nie wielkich korporacji. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Źródło: The Verge. Zdjęcie otwierające: Ascannio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw