Fabryka Xiaomi

Autonomiczna fabryka Xiaomi. Zakład działa 24/7 i nie pracuje w nim żaden człowiek

2 minuty czytania

Chińskie firmy przyzwyczaiły nas do niebanalnych rozwiązań, które czasami wyprzedzają swoje czasy. Niemniej marka Xiaomi poszła o jeszcze jeden krok naprzód i uruchomiła „ciemną fabryką”. Ten tajemniczy obiekt może działać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu bez ingerencji ludzi!

W pełni autonomiczna fabryka Xiaomi już działa

Wnętrze sklepu Xiaomi z dużym, podświetlanym logo Xiaomi na pierwszym planie. W tle półki z produktami i reklamy promujące urządzenia.
Fot. Robert Way / Shutterstock

Obserwując rozwój firmy Xiaomi, chciałby się rzecz The Future Is Now, Old Man”. Chiński gigant dopiero co wszedł na rynek aut elektrycznych, a teraz dochodzą do nas równie ekscytujące wieści dotyczące fabryk smartfonów w Państwie Środka.

Tak się bowiem składa, że Chińczycy uruchomili pierwszy na świecie w pełni autonomiczny zakład produkujący smartfony. Obiekt powstał w Changping (dzielnica Pekinu). Lei Jun – założyciel Xiaomi przedstawił zakład, nazywając go „ciemną fabryką” oraz potwierdził, że może on pracować 24 godziny nad dobę, siedem dni w tygodniu.

Tłumaczenie: Chiny uruchomiły fabrykę robotów, która będzie działać 24/7 bez żywych pracowników i produkować telefony Xiaomi. Szef marki nazwał produkcję „ciemną fabryką”.

Co ważne, jedynym ograniczeniem fabryki okazuje się zasilanie. Maszyny mogą bowiem pracować bez przerwy i nie potrzebują ingerencji żywego człowieka. Na początek zakład będzie produkować modele smartfonów MIX Fold 4 i MIX Flip, jednak z czasem zakres jego obowiązków się poszerzy.

Składany smartfon trzymany w dłoni, z widocznym logo Leica i potrójnym układem aparatu na tylnej obudowie.
Fot. Xiaomi / materiały prasowe

Ile milionów dolarów pochłonęło stworzenie autonomicznej fabryki?

Jak łatwo się domyślić, wybudowanie tak potężnego kompleksu wymagało od chińskiej marki sporych nakładów finansowych. Do kosztów należy doliczyć także setki milionów dolarów wydane na badania oraz testy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Aktualnie zakłada się, że cały proces odchudził budżet Xiaomi o 10 miliardów juanów, czyli około 1,372 miliarda dolarów.

Niemniej wszystko wskazuje na to, że fabryka szybko się spłaci. W końcu Chińczycy zaoszczędzą mnóstwo pieniędzy na pensjach, które w standardowym wymiarze musieliby płacić pracownikom zakładu. Cóż, dla jednych jest to piękna wizja przyszłości, podczas gdy inni powoli martwią się o swoje zatrudnienie.

Budynek z logo Xiaomi
Fot. Tada Images / Shutterstock

Źródło: New Atlas. Zdjęcie otwierające: X / Lei Jun, zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw