Mężczyzna z nałożonymi goglami wirtualnej rzeczywistości, wyciągający dłonie do przodu, które są połączone cyfrowymi liniami i interfejsem przywołującym sztuczną inteligencję, na niebieskim tle.
LINKI AFILIACYJNE

AI Act to pewnik. Unia Europejska zdecydowała, jak postępować ze sztuczną inteligencją

3 minuty czytania
Komentarze

Sztuczna inteligencja używana jest w wielu branżach, ale do tej pory korzystanie z niej nie było w żaden sposób uregulowane. Od 12 lipca 2024 roku się to zmieniło. W dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej opublikowane zostało Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act), które określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej.

Kobieta z telefonem przed budynkiem, flaga, Unia Europejska, AI Act
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Unia Europejska chce okiełznać AI?

AI Act ma na celu zapewnienie bezpiecznego i etycznego wykorzystania technologii sztucznej inteligencji, z uwzględnieniem praw obywateli oraz wspieranie innowacji technologicznych. Nowe przepisy obejmują m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz zasad zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.

Akt o sztucznej inteligencji pozwoli zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie działała dla dobra wszystkich obywateli i obywatelek Polski. W Ministerstwie Cyfryzacji traktujemy ten temat priorytetowo, intensywnie pracujemy nad projektem ustawy, który pozwoli stosować Akt. Liczymy, że bliska i konkretna współpraca z instytucjami unijnymi w ramach między innymi Rady ds. AI pozwoli nam szybko i sprawnie wdrożyć tę regulację na gruncie krajowym w sposób zrozumiały – i korzystny – dla wszystkich. Chcemy także, aby polski system nadzoru nad AI był jasny i przyjazny dla polskich innowatorów, z którymi konsultujemy się m.in. w ramach prac Grupy Roboczej ds. AI.

Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Robot humanoid pracuje w biurze obok ludzkich pracowników. Tak AI ich zastąpi
Fot. VesnaArt / Shutterstock

Regulacje obejmują różne, ważne obszary praktycznych zastosowań AI, takich jak opieka zdrowotna, transport, edukacja czy rynek pracy. Szczególnej kontroli zostanie poddane wykorzystanie AI przez sektor publiczny, w tym przez policję, proces wyborczy czy sądy.

Kiedy AI Act zacznie obowiązywać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia zharmonizowanych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji oraz zmiany rozporządzeń (WE) nr 300/2008, (UE) nr 167/2013, (UE) nr 168/2013, (UE) 2018/858, (UE) 2018/1139 i (UE) 2019/2144 oraz dyrektyw 2014/90/UE, (UE) 2016/797 i (UE) 2020/1828 (akt w sprawie sztucznej inteligencji) zostało opublikowane 12 lipca, a wchodzi w życie 2 sierpnia 2024 roku.

Poszczególne przepisy będą jednak stosowane fazami: najbliższa to 2 lutego 2025 roku i dotyczy prawa o praktykach zakazanych (np. wykorzystywanie systemu identyfikacji biometrycznej przez organy ścigania czy korzystanie z AI do manipulowania użytkowników). Rozporządzenie uwzględnia też generatywną sztuczną inteligencję, czyli np. przejrzystości podczas stosowania ChatGPT i ograniczenia naruszania przez AI praw autorskich.

Zanim AI Act nastąpi na polskim gruncie, Ministerstwo Cyfryzacji musi opracować projekt ustawy, która pozwoli na stosowanie europejskiego dokumentu w Polsce. Link do polskiej wersji rozporządzenia znajduje się na stronach UE.

Robot analizujący mecz piłki nożnej na stadionie za pomocą zaawansowanych technologii i hologramów.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Owlie Productions / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw