Laptop MSI Katana 17 leżący na białym blacie.
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Recenzja MSI Katana 17. Duży i wydajny laptop nie musi kosztować fortuny

12 minut czytania
Komentarze

17-calowe laptopy tracą na popularności przez 16-calowe konstrukcje. Recenzja MSI Katana 17 udowodni, że 17,3-calowy wyświetlacz radzi sobie świetnie nawet w 2024 roku. Jak w praktyce wypada jedna z najtańszych, gamingowych konstrukcji w tym rozmiarze? Tego dowiesz się z dzisiejszego materiału.

Najważniejsze parametry techniczne

Recenzja MSI Katana 17

Ekran

17,3-cala IPS LCD
144 Hz

Procesor i karta graficzna

Intel Core i5-12450H
RTX 3050 75 W

Pamięć

16 GB RAM
512 GB SSD

Wymiary i waga

398 × 273 × 25,2 mm
2,6 kg

Pełna specyfikacja

Zalety

  • Dobra wydajność i przełącznik MUX
  • Duży ekran o dobrych parametrach
  • Użyteczna aplikacja MSI Center
  • Poprawna kultura pracy
  • Pełnowymiarowa klawiatura
  • Przyzwoity zestaw portów

Wady

  • Palcująca się obudowa
  • Mały touchpad
  • Małe ogniwo i krótki czas pracy na zasilaniu

MSI Katana 17 w dwóch zdaniach

MSI Katana 17 to przede wszystkim duży ekran i niezła wydajność. Cechy te zamknięto w ciekawej i dobrze wycenionej konstrukcji.

7/10
Ocena

MSI Katana 17

  • Opakowanie i akcesoria 7
  • Budowa i jakość wykonania 7
  • Ekran 8
  • Klawiatura i touchpad 6
  • Wydajność 8
  • Głośność pracy 7
  • Czas pracy 6
  • Oprogramowanie 7

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena MSI Katana 17

Pudełko MSI z grafiką i napisami promującymi innowacyjną technologię oraz ekstremalne osiągi.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

MSI Katana 17 przychodzi do klientów w średniej wielkości kartonie, który dobrze chroni zawartość. W środku znalazł się laptop i dwuczęściowa ładowarka o długości mniej więcej trzech metrów. Moc ładowarki to 180 watów, a jej waga wynosi około 400 gramów.

Cena

Testowany laptop to jedna z najtańszych konstrukcji, która oferuje dedykowaną kartę graficzną i 17-calową matrycę. MSI Katana 17 w recenzowanej konfiguracji kosztuje 3999 zł. Jeśli szukasz alternatywy, koniecznie zobacz  rankingi „laptop gamingowy do 3000 zł” i „laptop gamingowy do 4000 zł”.

Pełna specyfikacja techniczna MSI Katana 17

Etykiety Intel Core i5 i Nvidia GeForce RTX na laptopie.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Dane techniczne MSI Katana 17 wyglądają bardzo korzystnie. Komputer został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Intel Core i5, a także kartę graficzną NVIDIA RTX 3050 o TGP na poziomie 75 W. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na spore rozmiary i wagę sprzętu.

PODZESPOŁYSZCZEGÓŁY
Wyświetlacz17,3-cala IPS LCD
rozdzielczość 1920 × 1080
częstotliwość odświeżania matrycy 144 Hz
ProcesorIntel Core i5-12450H (3,3 GHz, 4,4 GHz Turbo)
8 rdzeni (P4+E4), 12 wątków, 12 MB Cache
Karta graficznaNVIDIA GeForce RTX 3050
6 GB DDR6
75 W TGP
Pamięć operacyjna16 GB
4800 MHz
Pamięć na dane512 GB
Porty i złącza1 x HDMI
1 x RJ45
1 x USB Typu C (z DisplayPort)
2 x USB 3.2
1 x gniazdo audio
Akumulator52 Wh
zasilacz 180 W
ŁącznośćBluetooth 5.2
LAN 1 Gbps
Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax)
Innekamera HD
SystemWindows 11 Home
Wymiary398 × 273 × 25,2 mm
Waga2,6 kg

Budowa i jakość wykonania MSI Katana 17

Zamknięty czarny laptop firmy MSI.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

MSI Katana 17 jest urządzeniem, które w zdecydowanej większości wykonano z matowego tworzywa sztucznego. Jednolity kolor przełamują różnego rodzaju wstawki i wytłoczenia. Design nie jest nudny i może się podobać, choć to nie do końca moja stylistyka. Matowy materiał ma jedną dużą wadę, zbiera odciski palców jak magnes. Przed robieniem zdjęć intensywnie przetarłem laptopa ściereczką z mikrofibry, natomiast nie udało mi się doczyścić pokrywy sprzętu.

Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, natomiast mam zastrzeżenia do sztywności konstrukcji. Główna część laptopa nie wypada źle, natomiast pokrywa znacznie ugina się pod naciskiem. Warto o tym pamiętać przy przenoszeniu urządzenia.

Zawias jest w porządku. MSI Katana 17 można otworzyć jedną ręką, a maksymalny kąt otwarcia to około 180 stopni. Na spodzie obudowy można znaleźć otwory wentylacyjne, gumowe stopy, a także dwa głośniki. Dźwięk jest głośny, ale dość płaski. Do grania i oglądania wideo zdecydowanie polecam podłączyć słuchawki lub zewnętrzne głośniki.

Porty

Zbliżenie na klawiaturę laptopa z podłączonymi kablami USB, HDMI i złączem Rapoo.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Boki urządzenia prezentują się przyzwoicie, chociaż czuć, że jest to dość budżetowa konstrukcja. Z przodu znalazł się tylko ozdobny wzorek, a z tyłu użytkownik dostrzeże wyloty gorącego powietrza.

Najwięcej dzieje się po prawej stronie, co może nieco kolidować z myszką praworęcznych użytkowników. Użytkownik skorzysta ze złącza audio, USB typu A, USB typu C, HDMI, a także wejścia Ethernet. Po przeciwnej stronie znalazło się miejsce do podłączenia zasilacza. Dalej umieszczono kolejny wylot powietrza, a także dwa porty USB typu A.

Klawiatura i touchpad

Czarny laptop MSI Katana 17 B12U widziany od góry, z podświetlaną klawiaturą, naklejkami Intel Core i5 oraz NVIDIA GeForce RTX, i panelem dotykowym.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Klawiatura to element urządzenia, który zdecydowanie się wyróżnia. W konstrukcji można znaleźć blok numeryczny, natomiast został on nietypowo skompresowany. Aktywacja klawiszy jest twarda. Pisanie nie sprawia dużych problemów, natomiast do MSI Katana 17 trzeba się przyzwyczaić.

Czterostrefowe podświetlenie RGB wygląda efektownie. Światło jest równomierne, a użytkownik może dostosować kolory i efekt w aplikacji MSI Center. Zaskoczyły mnie aż cztery jasności podświetlenia.

Czarny touchpad laptopa.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Touchpad dobrze rozpoznaje ruch i gesty. Ten element wydaje się mniejszy niż w 14-calowym HUAWEI MateBook 14, natomiast użytkownicy komputera na co dzień prawdopodobnie i tak skorzystają z myszy.

Ekran laptopa MSI Katana 17 otaczają dość grube ramki. Najszersza jest ta na spodzie, która nieco podnosi matrycę. Przekłada się to na lepszy komfort grania. W tej części na minus wyróżnia się jedynie słabej jakości kamera. Laptop nie oferuje czytnika linii papilarnych ani logowania Windows Hello.

Wyświetlacz i jakość obrazu MSI Katana 17

Laptop MSI z podświetlaną klawiaturą i kolorowym ekranem, ustawiony przed pudełkiem MSI.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

MSI Katana 17 został wyposażony w 17,3-calowy ekran IPS LCD. Matryca pracuje w wystarczającej rozdzielczości FullHD i zapewnia odświeżanie na poziomie 144 Hz.

Płynność obrazu stoi na wysokim poziomie. Kolory i kąty widzenia prezentują się bardzo dobrze. W testowanym egzemplarzu praktycznie nie występuje „wyciek podświetlenia”, co oceniam bardzo pozytywnie. Biorąc pod uwagę cenę, ekran zdecydowanie daje radę.

Akumulator MSI Katana 17 – czas pracy i ładowania

W specyfikacji MSI Katana 17 nie mogłem znaleźć informacji o pojemności ogniwa. Dzięki programowi HWiNFO dowiedziałem się, że komputer oferuje 52 Wh. Dla porównania mniejszy Gigabyte AORUS 16X ASG 2024 został wyposażony aż w 99 Wh.

Oglądając wideo na około 50% jasności z wyłączonym podświetleniem klawiatury, można liczyć na maksymalnie 2,5 godziny działania (w trybie oszczędzania energii). Laptop powinien zapewnić około 4 godziny pracy w dokumentach i niecałą godzinę grania.

Czarny kabel zasilający podłączony do gniazda w urządzeniu elektronicznym.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

180-watowy zasilacz zaspokaja zapotrzebowanie na energię z nawiązką. Według wskazań programu HWiNFO ładowanie odbywa się mocą około 50 watów. Oznacza to, że pełne ładowanie powinno zająć około 80 minut.

Oprogramowanie i wydajność MSI Katana 17

MSI zainstalowało na laptopie Katana 17 przydatny program MSI Center. Jego konfiguracja była nieco uciążliwa, ale w mojej ocenie jest to udane oprogramowanie. Użytkownik dostaje możliwość monitoringu systemu, ustawi interesujący go profil pracy, a także skonfiguruje efekt podświetlenia klawiatury.

Na pokładzie niestety znalazł się też program Norton. Dużej części użytkownikom wystarczy Microsoft Defender, a w razie potrzeby, każdy może zainstalować wybrany program antywirusowy we własnym zakresie.

Benchmarki – procesor

Zrzut ekranu z programu CINEBENCH R23 pokazujący wyniki testu wydajności procesora oraz renderowaną scenę wnętrza pokoju z biurkiem, krzesłami, sofą i półką na książki.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Testowany laptop działa pod kontrolą procesora Intel Core i5-12450H. Ośmiordzeniowa jednostka oferuje typową w tym segmencie urządzeń wydajność. Laptop poradzi sobie z prostym montażem, dokumentami, czy grami.

Do przeprowadzenia testu wydajności wykorzystałem program Cinebench R23 i wszystkie cztery tryby pracy urządzenia. Temperatura otoczenia wynosiła około 23 stopnie Celsjusza.

CichyZrównoważonyEkstremalna wydajnośćTryb AI
Cinebench R23 nT6529106331088710943
Cinebench R23 1T1510162016231619
Średni pobór CPU w nT29,5 W67,5 W68 W67,5 W
Średnia temperatura CPU 62 ℃82 ℃82 ℃82℃
Wyniki wydajności w Cinebench R23 dla różnych trybów pracy. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Nie jest zaskoczeniem, że tryb cichy mocno wpływa na wydajność procesora. Nietypowe jest jednak, że osiągi w pozostałych trzech trybach są bliźniaczo podobne. W związku z tym resztę testów przeprowadziłem na profilu AI.

Benchmarki – karta graficzna

Ekran wyników testu 3DMark Time Spy dla NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU i Intel UHD Graphics z całkowitym wynikiem 5 493, wynikiem grafiki 5 173 oraz wynikiem procesora 8 471.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Czip Intela współpracuje z dość budżetową, ale udaną kartą NVIDIA RTX 3050. Układ oferuje 6 GB GDDR6 pamięci i TGP na poziomie 75 W. Warto zauważyć, że producent zastosował przełącznik MUX. Oznacza to, że sygnał z grafiki dedykowanej nie przechodzi przez grafikę zintegrowaną, a trafia bezpośrednio do ekranu. To pozwala na uniknięcie strat w FPS-ach.

Tryb
Wynik Time Spy5493
Wynik Fire Strike12265
Wyniki wydajności w 3DMark dla różnych trybów pracy. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Wyniki w benchmarku 3DMark napawają optymizmem. Komputer w testach Time Spy i Fire Strike zarejestrował ponadprzeciętne wartości dla laptopów z RTX-em 3050.

Benchmarki – dysk

MSI Katana 17 w testowanej przeze mnie wersji oferuje 16 GB RAM-u i SSD o pojemności 512 GB. Pamięć operacyjna powinna być wystarczająca, natomiast dysk można zapełnić czterema dużymi grami.

Odczyt (MB/s)Zapis (MB/s)
Sekwencyjny4291,561605,24
Losowy578,11282,61
Wyniki wydajności dysku w programie CrystalDiskMark dla pliku 8 GB. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Analiza benchmarku CrystalDiskMark dla pliku 8 GB pokazuje, że zastosowany SSD nie jest flagowym modelem. Odczyt sekwencyjny i losowy prezentuje się nieźle, natomiast zapis mocno odstaje od standardów limitów PCI Express czwartej generacji.

Wydajność w grach

Laptop MSI Katana z podświetlaną klawiaturą i włączoną grą Cyberpunk 2077.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Testy w grach przeprowadziłem w optymalnym trybie wydajności AI. Wykorzystałem dwie wymagające pozycje i dwa lżejsze tytuły battle royale.

Cyberpunk 2077

Gra komputerowa przedstawiająca futurystyczne miasto z samochodem i postacią w tle, z menu gry po prawej stronie.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Mimo upływu lat Cyberpunk 2077 dalej wygląda świeżo i potrafi obciążyć podzespoły komputera. Laptopa sprawdziłem na domyślnych presetach przy wykorzystaniu wbudowanego benchmarku. Postanowiłem sprawdzić też działanie DLSS (Deep Learning Super Sampling), a także możliwości w śledzeniu promieni.

Ustawienia wysokie (DLSS wyłączony)Ustawienia wysokie (DLSS w trybie jakość)Ustawienia średnie RT (DLSS w trybie jakość)
Średnie FPS42,058,827,0
Max FPS53,977,834,0
Min FPS33,744,921,2
Wyniki wydajności w grze Cyberpunk 2077. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

W wysokich ustawieniach bez skalowania rozdzielczości MSI Katana 17 oferuje niezłą wydajność średnio 42 FPS-ów. Włączenie DLSS podbija tą wartość do 58,8 FPS. Niestety układ jest za słaby do grania w ustawieniach średnich z włączonym ray tracingiem.

Marvel’s Spider-Man Remastered

Nocne miasto z wieżowcami, postać w stroju Spider-Mana siedzi na dachu budynku, widoczna jest minimapa w prawym dolnym rogu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Marvel’s Spider-Man Remastered okazał się łaskawszy, a bardzo przyjemne wartości FPS obserwowałem nawet z włączonym śledzeniem promieni. Osobiście najchętniej korzystałem jednak z ustawień wysokich z wyłączonym DLSS.

Ustawienia wysokie (DLSS wyłączony)Ustawienia wysokie (DLSS w trybie jakość)Ustawienia średnie RT (DLSS w trybie jakość)
Średnie FPS64,471,352,2
Max FPS75,885,363,4
1% low49,050,735,7
0,1% low42,842,121,4
Wyniki wydajności w grze Marvel’s Spider-Man Remastered. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Fortnite

Postać z różowymi włosami i srebrnym strojem stoi na pustyni w grze, obok kaktusa z napisem „Height: 4 meters”. W tle czerwone skały i roślinność pustynna. Widoczne także informacje o graczach na ekranie.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Fortnite, czyli jeden z najpopularniejszych tytułów battle royale przetestowałem w dwóch ustawieniach graficznych (zawsze maksymalna odległość widzenia). Płynność rozgrywki przy wysokich ustawieniach powinna wystarczyć dużej części użytkowników, natomiast to średnie detale zagwarantują wartość FPS zbliżone do 144 Hz odświeżania ekranu.

Ustawienia wysokieUstawienia średnie
Średnie FPS104,0135,9
Max FPS122,5150,2
1% low51,970,7
0,1% low10,115,2
Wyniki wydajności w grze Fortnite. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Apex Legends

Celownik celujący w tarczę strzelecką z liczbą punktów 59 w grze komputerowej Apex Legends, widoczny interfejs gry i statystyki.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Niezależnie od wybranych ustawień MSI Katana 17 w grze Apex Legends zapewnia około 100 klatek na sekundę. Takie wartości gwarantują przyjemną rozgrywkę.

Ustawienia wysokieUstawienia średnie
Średnie FPS91,699,6
Max FPS100,4128,0
1% low40,745,8
0,1% low32,633,8
Wyniki wydajności w grze Apex Legends. Tab. Krzysztof Wilamowski/ Android.com.pl

Temperatury i hałas

Zbliżenie na tylną część czarnego laptopa, pokazujące otwory wentylacyjne.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Przeglądanie internetu, czy praca biurowa nie jest dla komputera żadnym wyzwaniem. W takim scenariuszu MSI Katana 17 jest cichy, chociaż chłodzenie przez zdecydowana większość czasu pracuje w sposób aktywny (wentylatory się nie zatrzymują). Podczas grania karta graficzna i procesor łącznie pobierają około 100 watów mocy. Oznacza to, że układ chłodzenia nie jest mocno obciążany, a hałas nawet pod obciążeniem jest znośny.

Podczas grania w Fortnite w trybie AI karta graficzna pobiera około 75 W i pracuje w temperaturze około 76 stopni Celsjusza. Intel Core i5 pobiera około 30 watów, a jego temperatura stabilizuje się w okolicy 78 stopni Celsjusza. Lewa część klawiatury osiąga 25 do 35 stopni. Zdecydowanie cieplejsza jest środkowa część laptopa, bo ta rozgrzewa się do około 45 stopni.

Recenzja MSI Katana 17. Podsumowanie i nasza opinia

Laptop MSI na stole z widocznym logotypem i pudełkiem w tle.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

MSI Katana 17 to dobry i stosunkowo tani komputer gamingowy, który w cenie do 4000 zł w zasadzie nie ma konkurencji. Za wydajność odpowiada dobrze dobrany procesor i dedykowana karta graficzna. Sprzęt cechuje się dobrym panelem o przekątnej 17,3-cala, który oferuje odświeżanie 144 Hz.

Przed zakupem warto pamiętać, że laptop jest duży i ciężki, przez co nie zmieści się do typowego plecaka. Dużą wadą może być też palcująca się obudowa. Laptopa ciężko jest utrzymać w czystości.

Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę Komputronik. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw