ikony claude i chatgpt
LINKI AFILIACYJNE

Model Claude 3.5 Sonnet uruchomiony. Anthropic rzuca wyzwanie OpenAI

2 minuty czytania
Komentarze

Anthropic ogłosiło uruchomienie modelu Claude 3.5 Sonnet. Startup zajmujący się sztuczną inteligencją twierdzi, że jego nowe dzieło przewyższa możliwościami nie tylko własny model 3 Opus, ale również rozwiązania konkurencji. W szczególności chodzi tu o GPT-4o od OpenAI.

Claude 3.5 Sonnet, czyli nowość od Anthropic

grafika nawiązująca do AI i modelu Claude
Fot. Anthropic / materiały prasowe

Pomiędzy firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją trwa nieformalna rywalizacja o to, kto udostępni najlepszy i najbardziej wydajny model AI. Anthropic pochwaliło się właśnie wydaniem Claude 3.5 Sonnet, który zdaniem jego twórców przewyższa możliwościami m.in. GPT-4o od OpenAI.

Ulepszenia w modelu 3.5 Sonnet względem poprzednich narzędzi od Anthropic dotyczą m.in. możliwości interpretowania wykresów oraz stosowanie się do bardziej rozbudowanych instrukcji. Startup opublikował również tabelę z porównaniem do modelu Claude 3 Opus, a także konkurencyjnych rozwiązań. Z danych wynika, że model oznaczony jako 3.5 Sonnet oferuje więcej, niż m.in. GPT-4o oraz Gemini 1.5 Pro.

Oczywiście na razie są to deklaracje twórców modelu, więc warto poczekać na testy, w których Claude 3.5 Sonnet oraz inne modele otrzymają te same zadania do wykonania. Nowy model od Anthropic jest dostępny m.in. na Claude.ai oraz w aplikacji na urządzenia z systemem iOS.

Kolejne nowości od Anthropic

Anthropic chce poprawiać kompromis między możliwościami modeli AI, szybkością ich działania a kosztami związanymi z ich funkcjonowaniem. Firma już zapowiedziała modele 3.5 Haiku oraz 3.5 Opus. Mają one zadebiutować jeszcze w 2024 roku.

Film pokazujący działanie nowej funkcji Claude.

Czekać nie trzeba natomiast na skorzystanie z możliwości nowej funkcji, która trafiła na Claude.ai. Gdy użytkownik laptopa do 3000 zł lub innego urządzenia poprosi o wygenerowanie treści takich jak np. fragmenty kodu, efekty pracy modelu pojawią się w dedykowanym oknie obok głównej konwersacji.

Anthropic za pomocą omawianej funkcji chce przeprowadzić ewolucję swoich rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji od konwersacji do wspólnego środowiska pracy. Firma chciałaby, żeby w przyszłości całe organizacje mogły scentralizować swoje bieżące prace we wspólnej przestrzeni, przy czym Claude ma służyć im pomocą w razie potrzeby.

Dotarłeś do końca? Dziękujemy! Poświęcisz jeszcze 10 sekund na udział w naszej ankiecie? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna, bo pozwoli nam poznać preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: Anthropic. Zdjęcie otwierające: Koshiro K / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw