Grupa ludzi pracujących razem i rozmawiających w biurze.
LINKI AFILIACYJNE

Jakie studia są teraz najbardziej przyszłościowe? Trzeba wziąć pod uwagę boom na AI

6 minut czytania
Komentarze

Rynek pracy zmienia się na naszych oczach. Planując swoją przyszłość, warto spojrzeć na to, jak kształtują się przewidywania dotyczące zawodów, które mają szansę być rozwojowe za 5 czy 10 lat. Analizujemy, jakie studia wyższe warto podjąć w czasach, w których sztucznej inteligencji… nie należy ignorować.

Rewolucja na rynku pracy w IT

Cztery osoby siedzące przy stole w sali konferencyjnej, jedna osoba stoi i opiera się na stole, wszyscy zaangażowani w dyskusję.
Fot. Ground Picture / Shutterstock

Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy kierunków studiów związanych z AI i innymi dziedzinami, warto spojrzeć na to, co będzie działo się w technologicznym świecie na rynku pracy w przyszłości. Z raportu firmy McKinsey & Company wynika, że znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami w dziedzinach STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). To właśnie te obszary będą napędzać rozwój technologiczny i innowacje, które są kluczowe dla przyszłego rynku pracy.

Studia w dziedzinach takich jak informatyka, inżynieria, biotechnologia czy matematyka stosowana mogą więc otworzyć drzwi do kariery w szybko rozwijających się sektorach. W dobie rosnącej liczby cyberataków nie należy także zapominać, że będzie rosnąć zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa IT. Wystarczy spojrzeć, ile emocji wywołał ostatni cybernetyczny atak na PAP (Polską Agencję Prasową).

Weź pod uwagę rozwój sztucznej inteligencji

Osoba korzystająca z laptopa z AI, nad klawiaturą wyświetlany jest hologram z symbolami sztucznej inteligencji, w tym głowa z trybikami.
Fot. amperespy44 / Shutterstock

Warto również zastanowić się nad kierunkami studiów związanych z analizą danych i sztuczną inteligencją. Przemiany technologiczne sprawiają, że umiejętność pracy z dużymi zbiorami danych oraz znajomość algorytmów AI będzie kluczowa dla wielu zawodów przyszłości. Studia w dziedzinach takich jak data science czy robotyka mogą zapewnić stabilne i dobrze płatne zatrudnienie.

Kariera w sztucznej inteligencji oferuje ogromny potencjał rozwoju ze względu na szybki wzrost tego sektora. Wiele organizacji stara się szybko zatrudnić wykwalifikowanych – lub nawet częściowo wykwalifikowanych – ekspertów AI, co powoduje, że wynagrodzenia w tej dziedzinie rosną.

Jakie studia wyższe z AI? 10 zawodów przyszłości

Mężczyzna pracuje przy komputerze z dwoma monitorami, na których widać interfejsy oprogramowania i grafikę 3D przedstawiającą twarz.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Po przeanalizowaniu m.in. danych z portalu eWeek zebraliśmy więc 10 zawodów związanych z AI, które warto rozważyć na swojej ścieżce kariery.

1. Konsultant AI

Konsultanci są odpowiedzialni za doradztwo i wsparcie firm w implementacji sztucznej inteligencji, zarządzanie projektami wdrożeniowymi oraz zapewnienie zgodności oprogramowania AI z potrzebami organizacji. Wymagają zrozumienia takich zagadnień jak uczenie maszynowe oraz umiejętności w zakresie tworzenia i wykorzystywania algorytmów.

2. Specjalista ds. promptów AI

Specjaliści ds. promptów, znani również jako inżynierowie promptów, opracowują polecenia używane w narzędziach generatywnej AI, takich jak ChatGPT czy Midjourney. Muszą rozumieć, jak te narzędzia działają i jak najlepiej z nimi współpracować.

3. Programista AI

Ci pracownicy tworzą algorytmy do programowania usług, aplikacji i oprogramowania opartego na AI. Wymagają solidnej znajomości języków programowania, takich jak Python i Java, oraz podstaw rozwoju oprogramowania.

Kobieta w białej marynarce i okularach podaje rękę mężczyźnie w biurze z przeszklonymi drzwiami.
Fot. djrandco / Shutterstcok

4. Deweloper AI

Deweloperzy AI projektują i rozwijają usługi, aplikacje i oprogramowanie oparte na AI, zapewniając łatwość obsługi narzędzi AI. Testują aplikacje, aby upewnić się, że działają zgodnie z oczekiwaniami.

5. Data Scientist

Taki pracownik rozwiązuje złożone problemy za pomocą danych, budując modele, analizując zbiory danych i doradzając organizacjom, jak najlepiej wykorzystać ich dane. Odgrywają kluczową rolę w budowaniu zaawansowanych algorytmów AI.

6. Naukowiec badawczy AI

To oni eksplorują nowe możliwości wykorzystania AI, tworzą algorytmy i przeprowadzają eksperymenty, aby testować nowe metody. Wymagają głębokiej wiedzy w dziedzinach takich jak statystyka, analiza danych i uczenie maszynowe.

7. Inżynier uczenia maszynowego

Inżynierowie uczenia maszynowego projektują modele i algorytmy, które sprawiają, że AI działa. Organizują dane, testują modele i programują je, używając języków takich jak Python.

Programistka pracująca przy biurku z dwoma monitorami z kodem, zabawkami na biurku i słuchawkami.
Fot. ThisisEngineering RAEng / Unsplash

8. Inżynier głębokiego uczenia (ang. deep learning)

Uczenie głębokie jest podzbiorem uczenia maszynowego. Inżynierowie zajmujący się tą dziedziną budują zaawansowane modele AI, umożliwiające maszynom podejmowanie decyzji w sposób podobny do ludzkiego mózgu. Wymagają wiedzy w zakresie uczenia maszynowego, sieci neuronowych i nauki o danych.

9. Inżynier przetwarzania języka naturalnego (NLP)

Inżynierowie NLP programują modele AI i systemy zdolne do rozumienia ludzkiego języka. Muszą być ekspertami w dziedzinie programowania i językoznawstwa.

10. Inżynier robotyki

Inżynierowie robotyki budują i utrzymują systemy robotyczne, zarówno oprogramowanie, jak i mechaniczne. Wymagają unikalnej mieszanki umiejętności z zakresu AI, programowania, matematyki i mechaniki.

Inne studia wyższe, które warto rozważyć

Nie można też zapominać o umiejętnościach miękkich, takich jak kreatywność, myślenie krytyczne, zarządzanie zespołem oraz zdolności komunikacyjne. Te kompetencje będą coraz bardziej cenione w wielu zawodach, szczególnie tam, gdzie nie da się ich łatwo zautomatyzować. Studia w zakresie psychologii czy komunikacji mogą więc również stanowić dobry wybór.

Lekarz w białym fartuchu trzymający tablet w przychodni, z biurkiem z przyborami do pisania i notesami oraz pacjentem siedzącym po przeciwnej stronie. Choroba Parkinsona i konsultacja
Fot. VitalikRadko / Depositphotos

Również sektor opieki zdrowotnej będzie zyskiwać na znaczeniu, w związku z rosnącą populacją seniorów oraz postępem technologicznym w medycynie. Studia związane z medycyną, pielęgniarstwem, farmacją, a także zarządzaniem w opiece zdrowotnej, mogą okazać się bardzo perspektywiczne. Trudno także zastąpić np. lekarza weterynarii.

Kierunki związane z zarządzaniem i biznesem, takie jak ekonomia, zarządzanie, finanse i marketing, są kluczowe dla prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Specjaliści z tych dziedzin będą potrzebni do zarządzania zasobami, finansami i strategią przedsiębiorstw, nawet jeśli wspomoże je AI.

Nauczyciele i wykładowcy na wszystkich poziomach edukacji są niezbędni do kształcenia przyszłych pokoleń, a prawnicy i specjaliści z zakresu prawa do interpretacji i stosowania przepisów prawnych. Mimo że do edukacji czy sądownictwa implementuje się nowe technologie, jeszcze długo ludzie będą musieli czuwać nad ich rozwojem.

Twoja przyszłość nie jest uzależniona od studiów kierunkowych

Planując swoją edukację i karierę w dobie dynamicznych zmian na rynku pracy, warto postawić także na kierunki, które oferują umiejętności trudne do zastąpienia przez maszyny. Wykształcenie w dziedzinach STEM, opieki zdrowotnej, analizy danych oraz rozwijanie umiejętności miękkich to jedno, ale przecież AI jeszcze długo nie zastąpi pracowników fizycznych.

Studia AI. Kobieta w garniturze i okularach medytuje na zewnątrz budynku. 4-dniowy tydzień pracy lub skrócenie czasu przebywania w biurze może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników.
Fot. TetianaKtv / Shutterstock

Wraz z rosnącą automatyzacją i zastosowaniem zaawansowanych technologii, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników, którzy będą utrzymywać i naprawiać maszyny.

Fachowcy w zawodach takich jak elektrycy, hydraulicy, stolarze czy spawacze są nieustannie poszukiwani. Te profesje wymagają odpowiednich szkoleń zawodowych i praktyki, ale nie zawsze niezbędne są studia wyższe. Podobnie jest z pracownikami budowlanymi czy rzemieślnikami z różnych dziedzin oraz z branżą gastronomiczną i hotelarską.

Źródło: eWeek, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Drazen Zigic / Shutterstcok

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw