Osoba trzymająca smartfon z logo Google na ekranie.

Google włącza jedną z funkcji dotyczącą smartfonów. Wielu z was od razu zacznie z niej korzystać

2 minuty czytania
Komentarze

Google włącza nową funkcję, którą firma zapowiadała już jakiś czas temu. Mowa tutaj o rozszerzeniu dobrze znanego Znajdź mój telefon. Teraz przyszła pora na to, by poszukiwanie zgubionego lub ukradzionego sprzętu rozszerzyć o dodatkowe urządzenia, ale przede wszystkim o możliwość poszukiwania ich, kiedy są offline. Wiadomość w tej sprawie rozsyłana jest już do użytkowników i warto się z nią zapoznać.

Google włącza funkcję Znajdź moje urządzenie

Grafika informująca o nowej usłudze Google "Znajdź moje urządzenie". Napisy w języku polskim zapowiadają wprowadzenie sieci umożliwiającej odnajdywanie urządzeń.
Tak wygląda przesłany mail. Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Wkrótce ma zastać udostępniona nową funkcję. Powinno to nastąpić 26 maja 2024 roku. Wiadomość od firmy o tym informująca nie zawierała dokładnej daty, a jedynie informację, że ma to nastąpić „za 3 dni”. Co to właściwie oznacza dla użytkowników? To, że w przypadku kiedy zgubią swój telefon i będą próbowali go odnaleźć, ten nie musi być wcale online. Znajdź moje urządzenie ma bowiem wykorzystywać moduł Bluetooth, a co za tym idzie, do poszukiwania zagubionego sprzętu będą używane też telefony innych osób. Na podobnej zasadzie działa np. AirTag od Apple.

Urządzenia w sieci używają Bluetootha do wyszukiwania przedmiotów w pobliżu. Jeśli je wykryją, bezpiecznie prześlą lokalizacje, w których je znalazły, do usługi Znajdź moje urządzenie. Twoje urządzenia z Androidem tak samo pomogą innym w poszukiwaniach ich przedmiotów offline, gdy zostaną one wykryte w pobliżu.

Google, wiadomość przesyłana do użytkowników

Nie trzeba aktywować funkcji

“Google Znajdź moje urządzenie” na stronie lokalizującej urządzenia. Po lewej stronie znajdują się opcje włączenia dźwięku, zabezpieczenia urządzenia oraz zresetowania urządzenia. Po prawej stronie instrukcje dotyczące lokalizowania urządzeń offline. W tle rozmyta mapa.
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Znajdź moje urządzenie będzie działać także z innymi sprzętami, które mamy sparowane z naszym kontem. Mowa tutaj o słuchawkach bezprzewodowych czy smartwatchach. Takie urządzenia też mogą się zgubić lub zostać nam ukradzione, więc korzystanie z nowej funkcji może być przydatne. Szczególnie w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, czyli np. lotniska czy centra handlowe. Nie musimy jednak dołączać do sieci urządzeń, które uczestniczą w takich poszukiwaniach.

Osoba trzymająca telefon komórkowy w autobusie.
Fot. LDprod / Shutterstock

Jeżeli nie zgodzimy się na włączenie nowej funkcji, dalej będziemy w stanie zlokalizować nasz telefon, ale pod warunkiem, że ten będzie online, czyli miał dostęp do sieci. Przy okazji warto też sprawdzić, jak wylogować się z konta Google, jeżeli macie z tym problem.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: BongkarnGraphic / Shutterstock, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw