Dłoń trzymająca smartfon, druga dłoń dotykająca ekranu, rozmyte tło zewnętrzne w świetle zachodzącego słońca.
LOKOWANIE PRODUKTU: ORANGE

VoLTE i ViLTE w Orange. Wyjaśniamy, czym różnią się te standardy i na co pozwalają

5 minut czytania
Komentarze

Rozwój telekomunikacji sprawił, że podczas rozmów z innymi osobami możemy korzystać z VoLTE i ViLTE. Choć te standardy mają bardzo podobne nazwy, to są pomiędzy nimi istotne różnice. Wyjaśniamy, co oznaczają wspomniane pojęcia, jak korzystać z VoLTE i ViLTE oraz jakie korzyści to daje.

VoLTE i ViLTE w Orange. Kluczowe informacje

Osoba używająca smartfona z volte i vilte na ulicy po zmroku, światła w tle tworzą rozmyte bokeh.
Fot. ImYanis / Shutterstock

Czym jest VoLTE i jak z niego korzystać?

VoLTE to skrót od Voice over LTE. Pojęcie to odnosi się do transmisji połączeń głosowych przy wykorzystaniu sieci 4G / LTE. Standard LTE nie jest wprawdzie dziś niczym nadzwyczajnym i nawet najtańsze smartfony oraz niektóre klasyczne telefony go obsługują. Jeśli jednak użytkownik nie korzysta z VoLTE, to sieć LTE jest używana jedynie do transmisji danych (internetu), a połączenia głosowe są realizowane w ramach 2G lub 3G.

Jeśli dzwonimy do kogoś z wykorzystaniem VoLTE, nie musimy martwić się kosztami. Połączenie zostanie rozliczone tak samo, jak wtedy, gdyby odbywało się w ramach 2G lub 3G. Pakiet transmisji danych nie zostanie obciążony. Trzeba jednak mieć świadomość, że, jak informuje Orange, z VoLTE można korzystać tylko na terenie Polski.

Po co jednak w ogóle zawracać sobie głowę VoLTE? Korzystanie z tego standardu daje wiele korzyści, z których nie każdy zdaje sobie sprawę.

  • Zasięg LTE jest większy niż 3G i 2G. W dodatku sieć 3G jest stopniowo wygaszana przez operatorów. Korzystanie z VoLTE pozwoli uniknąć wielu problemów z zasięgiem podczas rozmów.
  • Połączenia z wykorzystaniem VoLTE są nawiązywane szybciej. Potrzeba do tego tylko niecałej sekundy.
  • Połączenia realizowane w ramach VoLTE cechuje lepsza jakość, czyli rozmówcy będą lepiej słyszeli drugą stronę.
  • Jeśli użytkownik ma włączone VoLTE, może korzystać z szybkiego internetu równolegle w trakcie rozmowy telefonicznej. Da się np. sprawdzić coś w przeglądarce lub aplikacji na smartfonie, gdy druga osoba pozostaje na linii i sprawnie przekazać jej jakieś informacje.

Wiemy już, czym jest VoLTE i jakie korzyści daje. Pozostaje pytanie, jak korzystać z tego standardu, jeśli jesteśmy klientami Orange.

Film prezentujący informacje o VoLTE w sieci Orange.

Po pierwsze musimy mieć telefon obsługujący VoLTE (lista znajduje się na stronie operatora). Po drugie możliwe, że będziemy musieli zaktualizować oprogramowanie do wersji wspierającej omawiany standard (ustawienia>informacje o urządzeniu>aktualizacja oprogramowania>aktualizuj teraz) oraz włączyć VoLTE w ustawieniach telefonu.

Powinniśmy mieć kartę SIM 4G LTE lub eSIM. Można sprawdzić, czy tak jest, wysyłając bezpłatnego SMS-a o treści KARTA pod numer 80233. Kartę SIM można wymienić bezpłatnie w salonach Orange. Pamiętajmy też, by mieć włączoną transmisję danych i w miarę możliwości pozostawać w zasięgu sieci LTE.

Jak sprawdzić, czy korzystamy z VoLTE? Przed wykonaniem połączenia przy ikonie siły sygnału powinna wyświetlać się informacja o łączności z siecią 4G / LTE. Jeśli w trakcie rozmowy ikona nie zmieniła się na 3G lub 2G, to wszystko działa, jak należy.

Czym jest ViLTE i jak z niego korzystać?

Film prezentujący informacje o ViLTE w sieci Orange.

ViLTE to skrót od Video over LTE i również odnosi się do połączeń realizowanych w ramach sieci LTE. W przeciwieństwie do VoLTE nie chodzi jednak o rozmowy głosowe, lecz o konwersacje wideo. Zaletą ViLTE jest to, że widzimy swojego rozmówcę, a mimo to połączenie jest rozliczane przez operatora jak zwykła rozmowa głosowa.

Do atutów ViLTE można zaliczyć również to, że nie są potrzebne żadne dodatkowe aplikacje i komunikatory. Omawiana technologia działa bowiem bezpośrednio z poziomu telefonu. Rozmowy z użyciem ViLTE nie zużywają tak bardzo baterii jak inne, zewnętrzne komunikatory. Co więcej, mimo że widzimy rozmówcę i wykorzystujemy LTE, to połączenie nie powoduje zmniejszenie naszego pakietu internetu.

Żeby korzystać z ViLTE, musimy mieć telefon, który obsługuje ten standard i pozostawać w zasięgu sieci LTE. Po wybraniu numeru telefonu zamiast słuchawki klikamy ikonę kamery. Druga strona także musi mieć możliwość korzystania z ViLTE. W przeciwnym razie połączenie zostanie nawiązane w ramach VoLTE. Trzeba też pamiętać, że osoba, do której dzwonimy w ramach ViLTE, ma wybór, czy odebrać połączenie z obrazem wideo, czy jako zwykłe połączenie głosowe.

VoLTE i ViLTE w Orange. Podsumowanie

Osoba trzymająca telefon komórkowy w autobusie.
Fot. LDprod / Shutterstock

VoLTE i ViLTE to standardy związane z realizacją połączeń między użytkownikami sieci telekomunikacyjnej. W obu przypadkach wykorzystywana jest sieć LTE, lecz mimo to nie jest pomniejszany pakiet internetu. Różnica polega na tym, że VoLTE odnosi się do połączeń głosowych, a ViLTE do połączeń wideo.

VoLTE pozwala szybciej nawiązać połączenie i uzyskać lepszą jakość rozmowy, niż w przypadku dzwonienia w ramach sieci 3G lub 2G. Do tego dochodzi możliwość korzystania z szybkiego internetu bez przerywania konwersacji. Z kolei dzięki ViLTE możemy zobaczyć swojego rozmówcę i to bez instalowania zewnętrznych komunikatorów. Wystarczy wybrać ikonę kamery zamiast słuchawki.

Zdjęcie otwierające: blackzheep / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw