Kobieta robi selfie, trzymając smartfon z tyłu kamery w kierunku obiektywu. Ma na sobie kolorową kurtkę i stylowe pierścionki, a jej paznokcie są pomalowane na zielono z dekoracjami.
LINKI AFILIACYJNE

Najważniejsze nowości systemu Android 15. Czym różni się od Androida 14?

4 minuty czytania
Komentarze

Finalna wersja oprogramowania Android 15 jest coraz bliżej, a analiza wersji Beta i licznych przecieków rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące nowych funkcji. System nie różni się diametralnie od swojego poprzednika, ale wprowadza kilka znaczących nowości, które mają na celu zwiększenie funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania.

1. Prywatna przestrzeń ukryje kontrowersyjne aplikacje

Ekran smartfona z otwartą aplikacją. Wyświetla ikony różnych aplikacji, w tym Gmail, Google TV, Mapy, Zdjęcia i YouTube. Na dole znajduje się napis "Verify it's you".
Fot. Google / materiały prasowe

Ekosystem Androida będzie zaktualizowany o funkcję prywatnej przestrzeni. Nowość pozwoli na ukrycie kontrowersyjnych aplikacji na dole listy. Aby się do nich dostać, użytkownik będzie musiał użyć np. czytnika linii papilarnych. Po zablokowaniu ekranu lista apek zostanie skrócona. Dzięki bezpośredniej integracji z systemem operacyjnym prywatna przestrzeń będzie kompleksowym sposobem, z którego powinni skorzystać wszyscy użytkownicy Androida 15.

2. Łączność satelitarna dla lepszej dostępności w trudnych warunkach

Statek kosmiczny Sojuz na orbicie okołoziemskiej z widocznymi panelami słonecznymi, Ziemią i częściowo widocznym Księżycem w tle.
Fot. cookelma / Depositphotos

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech Androida 15 jest wprowadzenie wsparcia dla łączności satelitarnej. Ta funkcja pozwala na utrzymanie łączności w obszarach, gdzie tradycyjne sieci komórkowe są niedostępne. Dzięki temu użytkownicy mogą wysyłać wiadomości SOS lub korzystać z podstawowych usług danych, co jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych. Co ciekawe, łączność satelitarna może być też wykorzystana do kontaktu ze znajomymi.

3. Ulepszony system zarządzania pamięcią i akumulatorem

Kolejną istotną zmianą jest nowy system zarządzania pamięcią. Android 15 monitoruje żywotność pamięci wewnętrznej, która jest wyrażana w procentach. Im wyższa wartość, tym nasza pamięć w telefonie działa lepiej i są mniejsze szanse na awarię.

Takie rozwiązanie pozwoli zabezpieczyć ważne dane przed potencjalną awarią pamięci. Android 15 wprowadza też stronę stanu baterii. Rozwiązanie znane z urządzeń Apple pozwoli na oszacowanie kondycji akumulatora.

4. Bluetooth Audio Sharing – dzielenie się muzyką bez przewodów

Słuchawki Jabra Elite 8 Active z etui ładującym na szklanym stoliku pokrytym kroplami wody
Fot. Krzysztof Wilamowski/Android.com.pl

Android 15 wprowadza także Bluetooth Audio Sharing. Funkcja umożliwia użytkownikom dzielenie się muzyką z innymi urządzeniami w pobliżu bez potrzeby łączenia się przez tradycyjne metody. To rozwiązanie jest idealne na przykłady podczas wspólnych treningów czy w podróży, ponieważ duża część użytkowników korzysta ze słuchawek bezprzewodowych.

5. Rozszerzone opcje lokalizacji i lepsze zarządzanie prywatnością

Nowy system operacyjny wprowadza również ulepszenia w zarządzaniu lokalizacją. Android 15 umożliwia użytkownikom lepsze kontrolowanie, jak aplikacje korzystają z danych o lokalizacji. System ma też ograniczyć dostęp do naszego położenia dla operatorów komórkowych. Przekłada się to na podwyższenie poziomu prywatności.

6. Kwarantanna aplikacji – zwiększone bezpieczeństwo systemu

Ekran telefonu z włączoną ochroną przed kradzieżą.
Fot. Google / materiały prasowe

Z myślą o bezpieczeństwie, Android 15 oferuje nową funkcję kwarantanny aplikacji. Narzędzie izoluje podejrzane aplikacje, ograniczając ich dostęp do systemu i danych.

Następnie użytkownik może zdecydować co zrobić z podejrzanym oprogramowaniem. To pozwala na dodatkową warstwę ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami.

7. Widgety na ekranie blokady – personalizacja i funkcjonalność

Telefon komórkowy z ekranem blokady wyświetlającym powiadomienia: "Kawa z Robin za 30 minut", "Screening nieznanego numeru", oraz pogodę. Na dole ekranu widoczne są ikony: zamek, mikrofon i aparat fotograficzny.
Fot. Google / materiały prasowe

Godną wspomnienia nowością są widgety na ekranie blokady, które po raz pierwszy debiutowały w 2012 roku w systemie Android 4.2 Jelly Bean. Użytkownicy mogą teraz dostosować swoje ekrany blokady, dodając widgety, które dostarczają przydatnych informacji.

Wśród nich można wymienić widget pogody, kalendarz czy kontrolę odtwarzania muzyki, co zwiększa ich dostępność i ułatwia korzystanie z telefonu.

8. Rozszerzenie funkcjonalności Portfela Google

Zdjęcie smartfona na białym tle wyświetlającego aplikację do skanowania dokumentów, z kartą ubezpieczeniową na ekranie.
Fot. Google / materiały prasowe

Dotychczas w aplikacji Portfel można było trzymać karty, ale też cyfrowe wersje produktów zawierających kody kreskowe i QR. Niedługo możliwości narzędzia zostaną rozszerzone o zapisywanie kart zawierających tylko tekst. Może to być przydatne do utrwalenia biletów na wydarzenia, kart bibliotecznych, czy ubezpieczenia auta.

Android 15. Kiedy można spodziewać się aktualizacji?

Logo systemu operacyjnego Android 15 na zielonym tle.
Fot. Android / materiały prasowe

Na debiut finalnej wersji systemu trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do jesieni 2024 roku. Z wersji beta od kwietnia mogą już skorzystać właściciele m.in. smartfonów serii Pixel 8.

Jakiś czas temu przeanalizowałem debiut poprzedniej wersji systemu i wytypowałem, jakie smartfony dostaną Android 15 w pierwszej kolejności. Jeśli na nowy system chcesz czekać jak najkrócej, smartfony Google Pixel znajdziesz u naszego partnera.

Źródło: Google / materiały prasowe, oprac. własne. Zdjęcie otwierające:

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw