Scena promocyjna Samsung z podświetlanym logo w kolorze niebieskim.

Samsung wprowadza 6-dniowy tydzień pracy. Bo zyski są za małe

3 minuty czytania
Komentarze

Na pewno słyszeliście już o tym, że niektóre firmy ku uciesze swoich zatrudnionych wprowadziły już 4-dniowy tydzień pracy. Zaskoczeniem może być dla was jednak, że nie każde przedsiębiorstwo skłania się ku skracaniu dni, w których należy wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Samsung zaproponował swoim pracownikom… o jeden dzień dłużej w biurze. Wszystko dlatego, że wyniki finansowe giganta technologicznego nie są zadowalające.

Zysk operacyjny Samsunga spadł o 85%

Tylna część nowoczesnego smartfona Samsung z potrójnym aparatem.
Fot. javiindy / Depositphotos

To nie był dobry czas dla pracowników jednej z nasłynniejszych firm technologicznych na świecie – jak podaje Wall Street Journal, Samsung Electronics zanotowało najsłabsze roczne wyniki od ponad dekady, po tym jak zysk netto spadł o 73% w ostatnim kwartale 2023 roku.

Południowokoreański producent smartfonów i telewizorów poinformował, że zysk netto w czwartym kwartale wyniósł 4,70 mld dol. (ok. 20,75 mld zł) w porównaniu do 17,64 mld dol. (77,98 mld zł) w tym samym okresie rok wcześniej i 4,32 mld dol. (19,11 mld zł) w poprzednim kwartale. W całym roku 2023 przychody spadły o 14%, a zysk operacyjny aż o 85% – to najsłabszy wynik od 2009 roku.

Dodatkowy dzień pracy dla kadry kierowniczej w Samsungu

Biurowce z logo firmy Samsung, wieżowiec mieszkalny oraz częściowe widoczne siedziby innych firm na tle niebieskiego nieba.
Fot. Babak Habibi / Unsplash

Dlaczego te dane są tak istotne? To właśnie przez kryzys finansowy Samsung postanowił zaserwować kadrze kierowniczej 6-tygodniowy tydzień pracy. Jak podaje portal The Korea Economic Daily, taka strategia ma być odpowiedzią na fatalne wyniki za ostatni 2023 rok. Zarząd mówi o wprowadzeniu „trybu awaryjnego”.

Biorąc pod uwagę, że wyniki naszych głównych jednostek, w tym Samsung Electronics Co., w 2023 r. nie spełniły oczekiwań, wprowadzamy sześciodniowy tydzień pracy dla kadry kierowniczej, aby wywołać poczucie kryzysu i dołożyć wszelkich starań, aby go przezwyciężyć.

Dyrektor Samsung Group cytowany przez portal The Korea Economic Daily

W obliczu najgorszego roku finansowego od ponad dekady Samsung postanowił zastosować niekonwencjonalne podejście do zarządzania kryzysem, nakazując wszystkim swoim menedżerom pracę sześć dni w tygodniu. Dyrektorzy Samsung Electronics Co., w tym z działów produkcyjnych i sprzedażowych, będą pracować albo w sobotę, albo w niedzielę, dodając ten dzień do standardowego pięciodniowego tygodnia pracy.

4-dniowy tydzień pracy przyszłością?

Osoba pisząca na klawiaturze laptopa ustawionego na drewnianym biurku.
Fot. VitalikRadko / Depositphotos

Wyniki eksperymentu na Islandii wykazały, że krótszy tydzień pracy nie wpłynął negatywnie na produktywność pracowników. Jak podaje Business Insider, w rzeczywistości pracownicy byli bardziej wydajni dzięki zredukowaniu czasu poświęcanego na spotkania, lepszemu zorganizowaniu harmonogramów oraz poprawie komunikacji między departamentami. Ponadto ogólny poziom dobrego samopoczucia pracowników wzrósł, a poziom stresu i wypalenia zawodowego się zmniejszył. Na podobne testowanie 4-dniowego tygodnia pracy zdecydowały się firmy z Hiszpanii, Portugalii, Wielka Brytanii czy Nowej Zelandii.

W Polsce również zainteresowanie tym modelem pracy rośnie. Według badań Live Career z 2022 roku, które omawiał Obserwator Gospodarczy, większość respondentów zgłaszała możliwość szybszego wykonywania pracy niż czas na to przewidziany, a część z nich udawała, że pracuje, gdy już skończyła wykonywać swoje zadania. Ponadto, według badań firmy HRK, zajmującej się doradztwem w branży HR, trzech na czterech Polaków chciałoby pracować w 4-dniowym tygodniu pracy. W zasadzie dziwi mnie, że tylko tyle respondentów dało taką odpowiedź – w końcu kto chętnie zrezygnowałby z mniejszej ilości dni pracy?

Źródło: The Korea Economic Daily, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Samsung / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw