Pracownicy w kaskach instalują panele słoneczne na dachówce na dachu budynku. Domowa fotowoltaika w 2024 roku to coraz popularniejszy wybór.

Fotowoltaika będzie tańsza. Po pompy ciepła będziemy sięgać częściej

3 minuty czytania
Komentarze

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach fotowoltaika będzie tańsza, a korzystanie z odnawialnych źródeł energii bardziej opłacalne. Mowa tutaj nie tylko o samych panelach fotowoltaicznych, ale również magazynach energii oraz pompach ciepła. Instalowanie tego typu rozwiązań w ciągu kilku najbliższych lat może być tańsze, co jest związane z wprowadzanymi w Unii Europejskiej zmianami.

Fotowoltaika będzie tańsza. Nadchodzą zmiany

Dom jednorodzinny z czerwonym dachem i instalacją paneli słonecznych na dachu.
Fot. manfredxy / Depositphotos

Koszty montażu fotowoltaiki czy wymiany kotłów grzewczych nie należą do niskich, choć oczywiście programy rządowe częściowo ułatwiają ich finansowanie. Znamy nawet przykłady, gdzie w polskiej gminie za montaż paneli trzeba było zapłacić poniżej 800 złotych. Jednak całościowo to dalej dość droga inwestycja, ale w perspektywie kilku kolejnych lat może się to zmienić. Związane jest to z nowelizacją dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPDB). Chodzi w niej o zwiększanie efektywności energetycznej budynków, co powiązane jest też z zapowiadanym odejściem od kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku. Z czym wiąże się nowelizacja wspomnianej dyrektywy?

Ona zakłada m.in. odejście od stosowania kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku we wszystkich budynkach. To jest bardzo krótki okres i bardzo duże wyzwanie. Dodatkową ważną zmianą będzie przejście na budynki zeroemisyjne, zarówno w nowych budynkach, jak też w pewnym momencie głęboko termomodernizowanych, czyli takich budynków, w których nie ma emisji CO2 w procesie ich ogrzewania.

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Co to może oznaczać dla zwykłego człowieka? Przede wszystkim nadchodzące zmiany cen. Im popularniejsze staną się niektóre rozwiązania oraz częstotliwość ich stosowania, tym cena powinna być niższa. Mowa więc tutaj o samej fotowoltaice, ale i co za tym idzie pompach ciepła oraz magazynach energii.

Rozwój wymusza zmiany

Technik w czerwonym ubraniu instaluje zewnętrzną jednostkę pompy ciełpa i klimatyzatora na ścianie budynku. Przeprowadza kontrole pomp ciepła
Fot. welcomia / GettyImages

W najbliższych latach czeka nas wiele zmian, które są związane z podejściem do samej energetyki oraz odnawialnych źródeł energii. W latach 2029-30 ma pojawić się wymóg montażu fotowoltaiki na nowo powstających budynkach. Większa liczba tego typu inwestycji powinna przyczynić się więc do spadku cen, skoro panele staną się powszechniejsze w użyciu. Nie zapominajmy też, że cały czas rozwijana jest technologia, która pozwala na instalowanie paneli fotowoltaicznych w nowych miejscach, a i te mogą być wydajniejsze. Jak pokazują też badania, wytrzymałość fotowoltaiki też jest coraz większa. To samo tyczy się też pomp ciepła.

Technologie pomp ciepła rozwijają się bardzo szeroko, jest ich wiele różnego typu, bo są pompy ciepła, które korzystają z powietrza i z wody, z gruntu, z ciepła odpadowego, są różne technologie przekazywania ciepła, np. pompy ciepła powietrza-powietrze czy też pompy ciepła centralnego ogrzewania wodnego. Trwają prace nad nowymi technologiami pomp ciepła, które lada moment mogą się stać powszechne.

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Planowana dekarbonizacja i zmiany w kwestiach ogrzewania budynków, mogą budzić obawy i jest to w pełni zrozumiałe. Kwestią otwartą pozostaje jeszcze dofinansowanie na wymianę starych pieców, które w Polsce cieszy się ogromną popularnością, choć jak wynika z danych, po pompy ciepła sięgamy coraz rzadziej.

Fotowoltaika na budynkach. Największy w Europie producent paneli fotowoltaicznych już nie sprawi, że Rząd szeregowych domów z szarymi ścianami i czarnymi dachami, wyposażonych w panele słoneczne, oddzielonych od obserwatora żywopłotem. Fotowoltaika w 2024 roku zyska na popularności
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Nie zmienia to jednak tego, że w najbliższych latach zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła, powinny stać się tańsze. Trudno wyrokować, o jakich obniżkach kosztów mówimy, dlatego dobrze obserwować rynek i mieć świadomość zmieniających się przepisów.

Źródło: Portal Samorządowy. Zdjęcie otwierające: Alexader Georgiev / GettySignatures

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw