Ekspres do kawy DeLonghi Magnifica EVO z przygotowywaną filiżanką espresso.
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja DeLonghi Magnifica Evo. Co warto wiedzieć przed zakupem ekspresu do kawy

14 minut czytania
Komentarze

DeLonghi to popularna marka wśród producentów ekspresów do kawy. Oferuje modele premium, które bywają bardzo drogie, ale ma też sporo ekspresów o mniej wyśrubowanych parametrach, które nie mają zaporowej ceny. Recenzja DeLonghi Magnifica Evo opisuje ekspres ze średniej półki — dla osób poszukujących wysokiej jakości i wszechstronnych funkcji bez wygórowanej ceny. 

Część ekspresu do kawy marki DeLonghi, model Magnifica EVO, z widocznym pojemnikiem na mleko i dyszą do spieniania.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zalety

 • kawa o świetnym smaku i wyglądzie
 • świetna opcja dla osób, które nie widzą konieczności eksperymentowania z kawą
 • gęsta piana z mleka podczas przygotowywania cappuccino
 • prosty panel sterowania z intuicyjnymi oznaczeniami
 • urządzenie jest naprawdę łatwe w obsłudze
 • łatwe i szybkie czyszczenie
 • wyjmowany blok zaparzający i zbiornik na wodę
 • dobry stosunek jakości do ceny 
 • możliwość jednoczesnego zaparzenia dwóch kaw espresso

Wady

 • dość głośny młynek
 • ograniczona liczba kaw mlecznych
 • mały pojemnik na mleko (220 ml)
 • brak wyświetlacza, co utrudnia korzystanie z ustawień

Recenzja DeLonghi Magnifica Evo. Podsumowanie

Zgrabny, automatyczny ekspres do kawy ze zintegrowanym systemem spieniania mleka LatteCrema. Umożliwia łatwą obsługę oraz intuicyjne sterowanie, choć tutaj trochę przeszkadza brak wyświetlacza. Niemniej nie mam żadnych uwag do tego, co ma największe znaczenie — jakości kawy.

8,2/10
Ocena

DeLonghi Magnifica Evo

 • Opakowanie i akcesoria 9
 • Budowa i jakość wykonania 8
 • Obsługa urządzenia 8
 • Jakość napojów kawowych 9
 • Dodatkowe funkcje 7
 • Stosunek ceny do możliwości 8
Ekspres do kawy marki De'Longhi Magnifica EVO, przygotowujący kawę latte z widocznym podziałem na warstwy mleka i kawy w przezroczystej filiżance.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

W jaki sposób wybrać ekspres do kawy? Producentów jest naprawdę wielu, np. Jura, Melitta, Siemens, Philips, Nivona, a poszczególne ekspresy ciśnieniowe automatyczne są naprawdę proste w użyciu, intuicyjne i niezawodne. Przygotowują szereg kaw czarnych i mlecznych oraz bardziej spersonalizowanych napojów kawowych. A przede wszystkim nie wymagają zbyt wiele od użytkownika. Zazwyczaj każdą z kaw można przygotować naciśnięciem jednego przycisku.

W jaki sposób wybrać ekspres, który spełni nasze oczekiwania? Wszystkie wydają się podobne, zarówno w wyglądzie, jak i w działaniu. Mimo że producenci chcieliby nas przekonać, że to właśnie ich produkty są wyjątkowe. No cóż, wybór dostępnych na rynku modeli ekspresów automatycznych może przytłoczyć. Jak w tym wszystkim odnajduje się DeLonghi, czyli jeden z popularniejszych producentów automatycznych ekspresów na rynku?

Opakowanie i akcesoria

Opakowanie nie ukrywa niespodzianek, a zestaw akcesoriów jest charakterystyczny dla DeLonghi. Oprócz samego ekspresu znajdziemy tu pokaźny stos papierów (instrukcje w różnych językach), łyżkę do dozowania kawy, papierek do badania twardości wody, odkamieniacz, filtr oraz pojemnik na mleko — część systemu LatteCrema.

Budowa urządzenia

Delonghi Magnifica Evo to model słusznych rozmiarów i elegancki, którego bryła w kolorze czarnym będzie imponująco prezentować się na waszym kuchennym blacie. Zobaczmy, jak prezentuje się po rozpakowaniu.

Obudowa Magnifica Evo jest wykonana z wytrzymałego, błyszczącego plastiku i jest w kolorze czarnym. Wygląda minimalistycznie i nowocześnie. Ekspres ma 24 centymetry szerokości, więc całkiem nieźle prezentuje się nawet w niewielkiej kuchni. Zbiornik na wodę stanowi niejako część bryły i nie rzuca się w oczy. Z przodu ekspresu znajdują się dozowniki kawy z możliwością regulacji wysokości. Tacka na skropliny wykonana jest z kolei ze stali nierdzewnej, co przełamuje dominującą czerń.

Pracę z urządzeniem trzeba zacząć od napełnienia zbiornika na wodę i wsypania ziaren kawy do zasobnika. Po włączeniu urządzenia należy wprowadzić twardość wody, trzeba też poczekać, aż ekspres zajmie się przygotowaniem po raz pierwszy do pracy. Usłyszycie trochę dziwnych dźwięków, związanych m.in. z przepłukaniem mechanizmu i napełnianiem obiegu wody. Kilka pierwszych kaw lepiej wylać — w ten sposób możliwe jest pozbycie się wszelkich pozostałości fabrycznych.

Pojemnik na wodę

Zbiornik na wodę wyciągany jest z prawej strony. Ma podłużny kształt i sięga niemal przez całą długość ekspresu. Mieści 1,8 litra wody. Wykonany jest z przezroczystego, wytrzymałego tworzywa sztucznego, więc zawsze można podejrzeć, ile jeszcze wody zostało w zbiorniku. Jest tu też miejsce na filtr wody, dzięki któremu rzadziej trzeba będzie odkamieniać ekspres.

Ekspres do kawy z przeźroczystym pojemnikiem na wodę i zintegrowanym młynkiem do kawy umieszczony na blacie kuchennym.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Młynek do kawy

Ulubiona kawa, zmielona według własnych preferencji, to podstawa udanego napoju. DeLonghi Magnifica Evo daje łatwy dostęp do pojemnika na ziarna od góry. Nie sposób się zresztą pomylić — na pokrywie jest nawet odpowiedni symbol. Co więcej, jest ona zaciemniona, aby lepiej chronić aromat ziaren. Dodatkową zaletą byłaby gumowa uszczelka, ale tej w recenzowanym modelu Magnifica Evo nie znajdziecie.

Zbliżenie na górną część czarnego robota sprzątającego na podłodze.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zbiornik pomieści 250 g kawy (co wystarczy na około 25 kaw). Zanim zostanie ona zaparzona, przechodzi przez młynek stożkowy, wykonany z hartowanej stali. Jest dość głośny, więc czasami moje poranne robienie kawy potrafi postawić na nogi pół rodziny. Jeśli zbiornik będzie pusty, usłyszycie to nie tylko po dźwięku młynka, który nie ma co zmielić — zapali się też dioda ostrzegawcza.

Producent pozwala ustawić optymalny, z punktu widzenia własnych preferencji poziom zmielenia. Pokrętło ma zakres od 1 do 7, z półstopniami pomiędzy nimi, co daje w sumie 13 kroków. Nie zabrakło też przegródki na kawę mieloną, jeśli jest to produkt, który preferujecie (albo z różnych względów nie chcecie hałasować, korzystając z młynka). Na poziomie 3 ziarna są naprawdę drobno zmielone, choć pamiętajcie, że im drobniej zostaną zmielone, tym intensywniejsze i mocniejsze będzie espresso lub kawa.

Panel sterowania

Panel jest dość prosty i intuicyjny, choć w serii Magnifica Evo są modele, które nie tylko przygotowują więcej kaw, ale prezentują je graficznie na panelu dotykowym. W recenzowanym modelu mamy tylko prostą ikonę i napis. Wyświetlacz jest lekko pochylony, co jest naprawdę ergonomicznym rozwiązaniem.

W górnym rzędzie mamy przycisk Clean, który czyści karafkę na mleko, ale jeśli przytrzymacie go przez 5 sekund, rozpocznie się płukanie ręczne. Dalej znalazł się przycisk do rozpoczęcia odkamieniania oraz trzy przyciski do ustawienia intensywności kawy. Do wyboru są 3 poziomy mocy (aromatu) kaw: łagodny, normalny, mocny.

Panel sterowania czarnego ekspresu do kawy z przyciskami wyboru napoju, takimi jak cappuccino, espresso, kawa oraz opcjami jakości, takimi jak moc i objętość, i przyciskiem włączania.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Następny w kolejności jest przycisk wyboru kawy mielonej oraz przycisk do włączenia podwójnej kawy. Można bowiem przygotować dwa napoje naraz — ale dotyczy to tylko espresso. Przycisk ten odpowiada też za przejście do ustawień — tutaj można m.in. ustawić sygnał dźwiękowy, temperaturę kawy czy twardość wody. Ostatni w górnym rzędzie jest włącznik.

Dolny rząd obejmuje przyciski wyboru napoju, za pomocą których można też zaprogramować pożądaną ilość kawy. Na przykład, jeśli uważacie, że domyślnie ekspres robi za małą kawę, wtedy można przytrzymać dłużej przycisk, aż zacznie migać. Rozpocznie się wytwarzanie kawy. Przerwiecie je sami, gdy uzyskana zostanie optymalna objętość kawy. Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje, że zaprogramowana zostanie pożądana ilość danego napoju.

Nad przyciskami będą pojawiać się dodatkowo kontrolki sygnalizujące brak wody, zapełniony pojemnik na fusy, konieczność odkamienienia, wymiany filtra czy alarm główny.

Pojemnik na mleko

Zbiornik z mlekiem jest niewielki. Ma 220 ml i miarkę wskazującą, ile mleka trzeba wlać dla poszczególnych kaw mlecznych: do jednego lub dwóch cappuccino albo jednego lub dwóch latte macchiato. Nie znaczy to, że recenzowany model potrafi zrobić kawę spoza oferowanego zestawu (spośród kaw mlecznych jest to wyłącznie cappuccino). Po prostu ten sam pojemnik mają inne modele z serii Magnifica Evo, które potrafią robić więcej kaw mlecznych — stąd widzimy oznaczenie LM (latte macchiato).

Ekspres do kawy marki DeLonghi, model Magnifica EVO, z widocznym pojemnikiem na mleko.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Pojemnik umieszczany jest z przodu po lewej stronie. Ma dość długą dyszę, ale zabrakło pokrętła konsystencji pianki mlecznej, które występuje w innych ekspresach automatycznych producenta. Sam system spieniania mleka działa cicho, nie pryska wszędzie dookoła, co zdarzało mi się zaobserwować w innych ekspresach. Jeśli nie zużyjecie całego mleka z pojemnika, wtedy można go bez problemu wymontować i wstawić do lodówki do późniejszego wykorzystania.

Jeśli zależy wam na funkcji spieniania mleka, to zdecydowanie system LatteCrema jest znakomitym rozwiązaniem. Tym bardziej docenicie jego prostotę i wygodę, zwłaszcza jeśli wcześniej korzystaliście z dyszy parowej.

Dostępne napoje

DeLohghi Magnifia Evo działa naprawdę szybko. Po włączeniu urządzenie jest gotowe do pracy w pół minuty (musi rozgrzać się i przepłukać dysze), nie trzeba też długo czekać na przygotowanie napojów. Domyślnie ustawione są też ilości wody i mleka dla poszczególnych kaw:

 • Kawa (180 ml) – przygotowywanie napoju trwa około minuty;
 • Espresso (40 ml) – zrobienie tej kawy zajmuje około 40 sekund;
 • Cappuccino (80 ml mleka i 40 ml espresso) – trzeba poczekać około 1,5 minuty.
Trzy filiżanki z kawą o różnych konsystencjach na blacie kuchennym z ekspres do kawy w tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Cappuccino

Cappuccino jest jednym z najpopularniejszych napojów kawowych. I w wykonaniu DeLonghi Magnifica Evo wychodzi wspaniale. Jest odpowiednio mleczne, z grubą warstwą kremowej piany. Najlepsza pianka wytwarzana jest z tłustego mleka, ale oczywiście można stosować też inne rodzaje mleka lub roślinne alternatywy.

Espresso

Espresso jest aromatyczne, intensywne i mocne — takie, jak powinno być, z delikatną pianką.

Filiżanka espresso na pierwszym planie z wyraźną cremą, w tle ekspres do kawy na kuchennym blacie.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Kawa

Sama kawa jest odpowiednio zaparzona, gęsta i mocna. Potrafi postawić rano na nogi i świetnie smakuje z dodatkami, np. śmietanką czy przyprawami.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie napoje smakują naprawdę dobrze. Nie tylko dobrze się prezentują, ale mają też odpowiednią do picia temperaturę — około 72-73 stopnie.

Gorąca woda

Lubię, gdy ekspresy mają funkcję Hot water, czyli po prostu wlewają do szklanki, kubka czy filiżanki gorącą wodę. Dzięki temu do zrobienia herbaty nie trzeba nawet uruchamiać czajnika.

Czarny ekspres do kawy marki De'Longhi "Magnifica Evo" z znajdującym się pod nim przezroczystym kubkiem, po lewej stronie biały pojemnik na herbatę z napisem "TEA TIME" oraz opakowania herbaty na blacie kuchennym.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Jeśli nie macie odpowiednich filiżanek do określonych napojów, nie musicie się przejmować. Wysokość wylotu kawy można w dość dużym stopniu regulować. Sprawia to, że ekspres nie ma zwyczaju rozpryskiwać napoju poza szklankę.

Najniższe ustawienia jest idealne do małych filiżanek do espresso, a najwyższe — do wyższych szklanek na cappuccino (maksymalnie 14 cm). Jednak nie zadziała to w przypadku zbiornika z mlekiem — jego wylotu nie da się zbyt wysoko podnieść, więc nie podstawicie tu wyższych szklanek.

Konserwacja, czyszczenie i odkamienianie

Ekspres Magnifica Evo trzeba będzie raz na jakiś czas wyczyścić. Jest to nieuniknione, ale nas szczęście niezbyt uciążliwe. Zacznijmy od pojemnika na mleko — tutaj wystarczy, po pierwsze, skorzystać z opcji Clean, oferowanej przez ekspres. Przepłucze to dysze gorącą wodą. W celu dokładniejszego wyczyszczenia tego elementu należy rozłożyć pojemnik na części i dokładnie opłukać.

Tackę ociekową i pojemnik na fusy wysuwa się do przodu. O zapełnieniu tacki poinformuje was widoczny fragment czerwonego pływaka. Zbiera się tam bowiem woda z procesów płukania, więc w którymś momencie spod tacki ociekowej zacznie wylewać się woda. Chyba że pamiętacie o podstawieniu kubka po uruchomieniu i przed wyłączeniem ekspresu — wtedy będzie mniej czyszczenia.

Czarna łopata do śmieci trzymana w dłoni i zawierająca użyte kawy fusy.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Z kolei zbiornik na fusy zapełni się po kilkunastu kawach, a o konieczności jego opróżnienia poinformuje was sam ekspres, podświetlając na czerwony kolor odpowiednią diodę. Zużyta kawa ma postać krążków, które są odpowiednio wyciśnięte i stosunkowo suche. Pojemniki wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą – nie można ich jednak myć w zmywarce.

Jest jeszcze jeden element, o który trzeba zadbać — zestaw zaparzający. Aby się do niego dostać, trzeba wyłączyć ekspres, wyjąć pojemnik na wodę i otworzyć klapkę serwisową. Element ten łatwo wyjąć (trzeba ścisnąć razem dwa czerwone przyciski) i przemyć, usuwając pozostałości kawy, których raczej nigdy nie było zbyt wiele, niemniej element ten powinien być regularnie myty czystą wodą, bez detergentów. Tygodniowo cały ten proces nie powinien zajmować więcej niż kilkanaście minut.

Pozostało jeszcze odkamienianie. Rzecz obowiązkowa do wykonania co kilka tygodni. Odkamienianie to proces usuwania kamienia, czyli twardego osadu, który tworzy się na powierzchni różnych urządzeń i przedmiotów, mających kontakt z wodą. Osadza się na elementach grzewczych i przewodach ekspresu, co może prowadzić do ich uszkodzenia, pogorszenia smaku kawy i rozwoju bakterii.

Częstotliwość odkamieniania ekspresu zależy od twardości wody i tego, czy stosowany jest filtr. Aby rozpocząć proces, trzeba nalać odkamieniacz oraz wodę do zbiornika i uruchomić program. Niezbędne będzie też podstawienie pojemnika na wodę. Ekspres sam zajmie się przepłukaniem wnętrza, my będziemy musieli po wszystkim umyć zbiornik na wodę, napełnić go ponownie i pozwolić, aby ekspres spłukał pozostałości środka odkamieniającego. Całość zajmuje jakieś 40 minut. W okresie gwarancyjnym lepiej używać oryginalnego środka od DeLonghi. Później można kupować tańsze zamienniki.

Parametry i cena ekspresu DeLonghi Magnifica Evo

 • Seria: De’Longhi Magnifica
 • Model: ECAM293.52.B
 • Ciśnienie: 15 Bar
 • Moc: 1450 W
 • Rodzaj młynka: stożkowy
 • Pojemnik na kawę: 250 g
 • Pojemność zbiornika na wodę: 1,8 l
 • Pojemność zbiornika na fusy: 14 porcji
 • Inne: LatteCrema Hot Technology, wyświetlacz typu soft touch, automatyczne czyszczenie pojemnika na wodę, maksymalna wysokość filiżanki 14 cm,
 • Wymiary: 24 x 44 x 36 cm
 • Waga: 9,6 kg
Czarny automatyczny ekspres do kawy DeLonghi Magnifica EVO przygotowujący espresso, umieszczony na blacie kuchennym.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Ile kosztuje recenzowany ekspres. Jego cena to około 2000 złotych. Czy to dużo? Niekoniecznie, jest to raczej typowa cena ciśnieniowych ekspresów o podobnych parametrach i możliwościach.

Tutaj jako najbliższą konkurencję widziałabym model Philips LatteGo EP2331/10, Melitta Latticia OT F30/0-100 czy Krups Arabica Latte EA819N. Oferują podobną moc, podobne funkcje i przygotowują podobne rodzaje kaw.

Recenzja DeLonghi Magnifica Evo. Podsumowanie i nasza opinia

Są osoby, które wolą wyjść na kawę do Starbucksa. Dla innych wydanie kilkunastu złotych za pojedynczą filiżankę kawy, cappuccino czy innego napoju kawowego jest przesadą. Jeśli zaliczacie się do osób, które pochłaniają codziennie duże dawki kofeiny i nie musicie tego robić na mieście, wygodniejszą i bardziej opłacalną opcją będzie własny ekspres.

Ekspres do kawy De'Longhi Magnifica EVO przygotowuje kawę, z dwoma strumieniami espresso wpadającymi do przezroczystej filiżanki na blat kuchenny, obok dzbanka z mlekiem.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Możecie przygotować w nim kawy czarne i mleczne, nieustępujące jakości i smakowi kawom z kawiarni, zmielić ziarna w najbardziej lubiany przez siebie sposób, dodać ulubione mleko i dodatki. Mimo że sam ekspres nie należy ani do niezbędnych, ani do najtańszych urządzeń AGD, szybko docenicie komfort przygotowywania kawy w domu. I większą opłacalność takiego rozwiązania.

Załóżmy, bardzo upraszczając, że pijemy 2 małe kawy w Starbucks dziennie (średnio 17 zł/dzień). W ciągu roku daje to 6 205 zł. Albo kupujemy ekspres za około 2 tysiące i kilogram ulubionej kawy ziarnistej (w cenie 50-100 złotych), z której przygotujemy kilkadziesiąt kaw. Nawet jeśli doliczymy cenę mleka i zużytego przez ekspres prądu, to i tak będzie zdecydowanie taniej niż w kawiarni. Jeśli szukacie urządzenia oferującego prostą obsługę i wystarczy wam proponowany asortyment kaw, wtedy Magnifica Evo będzie dobrym wyborem.

Źródło: własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Produkt na okres testów został udostępniony przez Komputronik. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw