Moduł pamięci RAM marki HIKSEMI umieszczony na radiatorze wewnątrz komputera.
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja HIKSEMI Future 2 TB. Szybki SSD w naprawdę atrakcyjnej cenie

5 minut czytania
Komentarze

Szybki dysk nowej generacji wcale nie musi kosztować fortuny. Recenzja HIKSEMI Future 2 TB potwierdza tę tezę. Testowany produkt oferuje świetne transfery, imponującą pojemność, a przede wszystkim bardzo dobre temperatury pracy bez konieczności montażu dodatkowych radiatorów.

Zalety

 • Dobra wydajność
 • 5-letnia gwarancja
 • Bogate wyposażenie
 • Niezłe temperatury pracy

Wady

 • Brak DRAM

Recenzja HIKSEMI Future 2 TB w dwóch zdaniach

Pojemny, szybki i przystępny cenowy SSD. Temperatury są trzymane w ryzach nawet pod obciążeniem.

8,7/10
 • Wydajność 9
 • Specyfikacja 8
 • Temperatury 9

Zawartość pudełka, specyfikacja i cena HIKSEMI Future 2 TB

Opakowanie dysku SSD NVMe M.2 marki HIKSEMI o pojemności 2048 GB, z informacją o prędkości do 7450 MB/s, ustawione na biurku z rozmytym tłem, na którym widać elementy komputera.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Większość dysków, które testowałem, przychodzi w podobnym pudełku. Zestaw recenzowanego HIKSEMI się wyróżnia, bo poza SSD i krótką instrukcją kupujący dostaje śrubkę i mały śrubokręt. Odpowiednie śrubki powinny znajdować się w pudełku z płytą główną, natomiast jest to miły dodatek. W tym miejscu zwrócę jednak uwagę, że nie wszystkie płyty mają zamontowane dystanse. Montaż dysku bez tego elementu może skończyć się mechanicznym uszkodzeniem konstrukcji.

Cena

Za testowany HIKSEMI Future 2 TB w momencie publikacji recenzji trzeba zapłacić około 600 złotych. Oznacza to, że dysk jest blisko 200 złotych tańszy, niż popularny Samsung 990 PRO. Cena jest więc całkiem korzystna, natomiast jak dysk wypada w praktyce?

Specyfikacja techniczna HIKSEMI Future 2 TB

Część płyty głównej z zamontowanym modułem SSD M.2 z napisem "HIKSEMI", obok sloty SATA i bateria BIOS.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl
 • Prędkość odczytu sekwencyjnego: Do 7450 MB/s;
 • Prędkość zapisu sekwencyjnego: Do 6750 MB/s;
 • Interfejs: PCIe Gen 4.0 x4, NVMe;
 • Rozmiar dysku: M.2 22 × 80 mm;
 • Pamięć zapisu: 3D TLC NAND;
 • Temperatura pracy: 0 – 70 ℃;
 • Żywotność TBW: 3600 TB;
 • Średni czas bezawaryjnej pracy MTBF: 2000000 godzin;
 • Gwarancja: 5-letnia.

Platforma testowa

 • Procesor: AMD Ryzen 5 7500F;
 • Chłodzenie: ENDORFY Fera 5;
 • Karta graficzna: RTX GeForce 4070 SUPER ASUS Dual;
 • Płyta główna: ASUS PRIME B650M-A II;
 • RAM: 32 GB (2x16GB) DDR5-6000;
 • Obudowa: ENDORFY Ventum 200 ARGB;
 • System: Windows 11 Home.

Budowa HIKSEMI Future 2 TB

HIKSEMI Future 2 TB to typowy dysk w formacie 2280. Sprzęt cechuje się 22 mm szerokości i 80 mm długości. Testowany model można zainstalować w praktycznie każdej płycie głównej komputerów stacjonarnych, w konsoli PlayStation 5, a także w dużej części laptopów.

Future 2 TB będzie świetnym uzupełnieniem w kategoriach laptop gamingowy do 3000 i laptop gamingowy do 4000 złotych. Przed zakupem warto sprawdzić specyfikację sprzętu, w którym chcemy rozszerzyć pamięć. Aby skorzystać z całego potencjału, komputer musi oferować złącze PCIe generacji czwartej.

Komponenty znajdują się na jednej stronie, a przykrywa je gruba naklejka. Jej zadaniem jest równomierne rozprowadzanie ciepła, co powinno zapewnić akceptowalne temperatury pracy. Klej jest na tyle mocny, że zdecydowałem się zostawić naklejkę na swoim miejscu. Producent postawił na kości 3D TLC NAND, a w konstrukcji zabrakło pamięci DRAM. Na tym mogą ucierpieć osiągi w przypadku dużych plików. Czy faktycznie tak jest?

Wydajność HIKSEMI Future 2 TB

Zrzut ekranu programu CrystalDiskMark, pokazujący wyniki testu prędkości dysku twardego z liczbowymi wartościami szybkości odczytu i zapisu danych.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Do testów osiągów użyłem niezawodnego CrystalDiskMark 8. Odczyt sekwencyjny prezentuje się podobnie jak w Samsungu 990 PRO. Gorzej wypada zapis sekwencyjny. Lepsze są za to wartości odczytu oraz zapisu losowego. Testowany sprzęt oferuje też nieco lepsze parametry niż Crucial T500.

Pusty dyskDysk zapełniony w 90%
Odczyt sekwencyjny (MB/s)7121,727109,91
Zapis sekwencyjny (MB/s)6514,166534,12
Odczyt losowy (MB/s)973,43962,83
Zapis losowy (MB/s)760,48753,76
Wydajność dysku pustego i zapełnionego, rozmiar pliku testowego 1 GB

Świetną wiadomością dla przyszłych użytkowników są transfery po zapełnieniu 90% przestrzeni. Prędkości sekwencyjne i losowe są bliźniaczo podobne, a największa różnica przed i po zapełnieniu dla zapisu losowego wynosi niecałe 0,9%.

Pusty dyskDysk zapełniony w 90%
Odczyt sekwencyjny (MB/s)7127,487129,00
Zapis sekwencyjny (MB/s)6513,306474,63
Odczyt losowy (MB/s)971,44968,33
Zapis losowy (MB/s)661,68701,54
Wydajność dysku pustego i zapełnionego, rozmiar pliku testowego 8 GB

Zwiększenie rozmiaru testowego pliku z 1 do 8 GB również nie wpływa zauważalnie na osiągane wartości. Jedynym mankamentem konstrukcji może być brak DRAM-u. Bufor pseudo-SLC może spowodować spadek osiągów podczas przesyłania dużych, kilkuset gigabajtowych plików.

Temperatury HIKSEMI Future 2 TB

Zrzut ekranu programu monitorującego sprzęt komputerowy, przedstawiający wykresy temperatury trzech dysków twardych oraz statystyki S.M.A.R.T i wydajności różnych komponentów systemu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Dysk testowałem w dość przewiewnej obudowie przy temperaturze otoczenia na poziomie 21 stopni Celsjusza. SSD pracował bez dodatkowych radiatorów. Temperaturę odczytałem z czujników za pomocą aplikacji HWiNFO. Muszę przyznać, że jest to jeden z najchłodniejszych dysków, jakie miałem przyjemność testować.

Chłodny dyskRozgrzany dysk
Odczyt sekwencyjny (MB/s)7121,727119,05
Zapis sekwencyjny (MB/s)6514,166528,80
Odczyt losowy (MB/s)973,43968,95
Zapis losowy (MB/s)760,48753,71
Wydajność dysku pustego i zapełnionego, rozmiar pliku testowego 1 GB

Przy zapisie sekwencyjnym na jednym z czujników zobaczyłem 67 stopni Celsjusza. Konkurencyjne modele są w stanie rozgrzać się nawet powyżej 80 stopni. Temperatura zdaje się nie wpływać na osiągane transfery. Podczas codziennej, mało wymagającej pracy temperatura stabilizuje się w okolicy 45 stopni.

Recenzja HIKSEMI Future 2 TB — podsumowanie i nasza opinia

Dysk SSD NVMe M.2 marki HIKSEMI w opakowaniu z napisem "FUTURE", pojemność 2048 GB, leżący obok otwartego pudełka z widocznym dyskiem.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Firma HIKSEMI nie jest zbyt popularna w Polsce, ale urządzenia takie jak dysk Future 2 TB mogą to zmienić. SSD w konkurencyjnej cenie oferuje świetne osiągi i imponujące temperatury pracy. Warto docenić też 5-letnią gwarancję i dodatkowe elementy montażowe w zestawie.

Grafika z zielono-czarną kolorystyką z napisem "android poleca ŚWIETNE TEMPERATURY" i pięcioma czarnymi gwiazdami na zielonym tle.

W zasadzie jedynym mankamentem testowanego sprzętu jest wspomniany już brak DRAM. Przez to urządzenie korzysta z buforu pseudo-SLC, co przełoży się na spadek transferów przy przesyłaniu kilkuset gigabajtowych plików. Podczas typowego użytkownika nie powinien to być problem, w związku z czym HIKSEMI Future 2 TB jest dyskiem godnym polecenia.

Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę HIKSEMI. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstuCzęść odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw