Śmigłowiec bojowy w locie z włączonymi silnikami i widocznym uzbrojeniem.

Apache dla Polski. Oto co potrafią amerykańskie śmigłowce naszpikowane technologią

3 minuty czytania
Komentarze

Hasło „Apache dla Polski” rezonuje w całym internecie, jednak czy ktoś spojrzał na amerykańskie śmigłowce z technologicznego punktu widzenia? Wówczas okazuje się, że sprzęt zza oceanu to jedne z najbardziej zaawansowanych maszyn bojowych na świecie!

Apache dla Polski to kwestia czasu?

Apache dla Polski. Formacja pięciu śmigłowców wojskowych w locie z górami w tle.
Fot. Boeing Company / materiały prasowe

W obliczu rosnących napięć na wschodniej flance NATO, Stany Zjednoczone rozważają przekazanie Polsce zaawansowanych śmigłowców bojowych Apache. Ta decyzja zaproponowana przez administrację prezydenta Joe Bidena, stanowi ważny element w strategii wzmacniania wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Decyzja o możliwym przekazaniu Polsce śmigłowców Apache wpisuje się w szerszą strategię odstraszania potencjalnych zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, szczególnie po jej agresji na Ukrainę. Śmigłowce będące jednymi z najbardziej zaawansowanych maszyn bojowych na świecie, z pewnością znacząco wzmocniłyby potencjał obronny Polski oraz całego wschodniego skrzydła NATO. Ich obecność na terenie naszego kraju byłaby także jasnym sygnałem dla Moskwy, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są zdeterminowani, aby bronić każdego metra kwadratowego terytorium NATO.

Niemniej zostawmy sprawy polityczne z boku i skupmy się na możliwościach śmigłowców bojowych, o których coraz częściej mówi się nad Wisłą. W końcu wkrótce do naszego kraju może trafić nawet 96 takich egzemplarzy za sprawą programu Foreign Military Financing.

Maszyna doskonała dla NATO? Oto śmigłowiec bojowy AH-64 Apache

Śmigłowiec bojowy AH-64 Apache w locie nad terenem rolniczym.
Fot. army.mil

Jednym z najważniejszych atutów Apache jest zintegrowany system celowniczy i nawigacyjny Target Acquisition and Designation System/Pilot Night Vision Sensor (TADS/PNVS), który umożliwia załodze wykrywanie, identyfikowanie i śledzenie celów za dnia oraz w nocy. Ponadto świetnie sprawuje się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki takiemu wyposażeniu Apache mogą prowadzić precyzyjne ataki na różne cele naziemne z minimalnym ryzykiem dla cywilów i własnych sił.

Naturalnie śmigłowce dysponują także imponującym arsenałem zdolnym do niszczenia zarówno celów opancerzonych jak i nieopancerzonych. Głównym elementem ofensywnym jest działko automatyczne M230 Chain Gun kalibru 30 mm zamontowane pod kadłubem śmigłowca z zapasem sięgającym nawet 1200 naboi. Maszyna jest również zdolna do przenoszenia szesnastu przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114 Hellfire, które mogą być wystrzeliwane z bezpiecznej odległości. Dodatkowo Apache może być wyposażony w zestawy rakiet niekierowanych Hydra 70. Apache

Ważnym faktorem każdego śmigłowca jest oczywiście opancerzenie oraz zwinność. W przypadku omawianej właśnie maszyny mamy do czynienia z kadłubem zdolnym do wytrzymania trafień pociskami o kalibrze do 23 mm. Co więcej, kabina pilotów posiada system ochrony balistycznej, zwiększający szanse załogi na przeżycie w przypadku intensywnego ostrzału. Śmigłowce są również zdolne do operowania w różnorodnym terenie, co czyni je niezwykle wartościowym zasobem w praktycznie każdym scenariuszu bojowym.

Potencjalne przekazanie śmigłowców Apache Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej otwiera nowe możliwości w zakresie obronności kraju. Integracja tych maszyn z polskim systemem obronnym znacząco wzmocniłaby pozycję naszego kraju jako kluczowego sojusznika na wschodniej flance NATO, jednocześnie zwiększając zdolności odstraszania potencjalnych zagrożeń.

Źródła: Boeing Company, PAP. Zdjęcie otwierające: army.mil

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw