Czarne, nauszne słuchawki z technologią magnetyczną planarną, leżące na drewnianym blacie przed tłem z falistą, niebieską ścianą.
LOKOWANIE PRODUKTU: TOP HI-FI

Copland DAC 215 ze słuchawkami Audeze LCD-2 Classic. Jak brzmi zestaw za 10 000 złotych?

4 minuty czytania
Komentarze

Produkcja muzyczna stanowi fascynujący proces kreowania nagrania, przechodzący przez etapy od koncepcji do finalnego produktu dostępnego dla publiczności. Ten niezwykle dynamiczny proces, rozpoczynający się od kształtowania muzycznych idei w umyśle twórcy zdolnego do kreatywnego wyrażania myśli, aż po wypracowanie kompleksowej kompozycji, zdecydowanie nie ogranicza się jedynie do teoretycznej definicji z pierwszego zdania tego artykułu. Nawet pomijając aspekty samego tworzenia, gdy skupimy się jedynie na samej produkcji, otwieramy drzwi do świata niekończących się dylematów, trudnych decyzji, chwil frustracji, ale i przede wszystkim pasji. To wszystko splata się w różnorodny i często kosztowny sprzęt, który odgrywa istotną rolę w tym artystycznym wyzwaniu.

Muzyki słuchamy teraz inaczej

słuchawki słuchanie audiobook Fot Pixabay Autor Foundry
Fot. Foundry / Pixabay

W dzisiejszym świecie, gdzie telefon nie tylko pełni rolę przedłużenia naszej ręki, lecz stanowi integralną część dłoni ludzkiej, wyrafinowane nagrania często trafiają właśnie tam – do tych telefonicznych dłoni, które obejmują zarówno smartfony, tablety, jak i laptopy czy komputery. W erze mobilnych rozwiązań pojawia się pytanie: czy istnieje przestrzeń, w której to doskonałe nagranie będzie miało szansę być ocenione, usłyszane tak, jak producent muzyczny sobie tego zażyczył?

Dwa czarne, klasyczne wzmacniacze audio marki Copland, z srebrnymi pokrętłami i wskaźnikami poziomu głośności.
Fot. materiały producenta

Telefony, tablety i wszystko to, co w naszej dłoni będzie miało wyjście audio, daje nam możliwość wkraczania w naprawdę ciekawe melomańskie sfery. I tak ze smartfona, możemy podłączyć się prosto do sprzętu, do którego dąży cały ten przydługi wstęp. Wzmacniacz Copland DAC 215 oraz słuchawki Audeze LCD-2 Classic to połączenie, które zauważywszy w waszym domowym zaciszu, niejeden producent muzyczny spałby spokojnie z myślą, że ten jego szlagier, który procesowany był przez nieprzyzwoicie drogie konsole analogowe, a następnie masteringowany znaczną część życia, znajduje się w odpowiednim miejscu.

Zobacz też: Wzmacniacz NAD C 3050 to jak wizyta w luksusowym hotelu.

Wzmacniacz Copland DAC 215

Czarny wzmacniacz audio marki Copland DAC 215 z czerwonymi akcentami widoczny z przodu, stojący na białym tle.
Fot. materiały producenta

Wzmacniacz jest kompatybilny z formatami audio o wysokiej rozdzielczości, zapewniając precyzyjne odtwarzanie dźwięków zgodnie z ich pierwotnym zapisem (akceptuje pliki o rozdzielczości do 32Bit/384kHz oraz DSD128). Jest to hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy. Oznacza to, że jego działanie oparte jest na lampie (ECC88) i tranzystorowym buforze prądowym.

Czarny wzmacniacz cyfrowo-analogowy DAC firmy Copland, model DAC 216, z tylnym panelem wyposażonym w różnorodne złącza, w tym USB, optyczne, koaksjalne, wyjście DAC i wejścia analogowe.
Fot. materiały producenta

Jako zaawansowane centrum przetwarzania cyfrowo-analogowego, Copland DAC 215 przekształci komputer, smartfon lub tablet w znakomite źródło dźwięku. Nie ma tu obaw o podłączenie, bo sprzęt oferuje wiele złącz, w tym USB, optyczne i koncentryczne. Urządzenie może działać jako przedwzmacniacz, podłączając je do końcówki mocy lub aktywnych kolumn głośnikowych, ale DAC 215 to urządzenie, które przede wszystkim umożliwi każdym słuchawkom wydobycie ich najskrytszego potencjału.

Słuchawki Audeze LCD-2 Classic

Czarne słuchawki nauszne z magnetycznymi przetwornikami planarnymi, na białym tle.
Fot. materiały producenta

Tutaj sięgnąłem po Audeze LCD-2 Classic. Słuchawki mają otwartą konstrukcję, pasmo przenoszenia spokojnie wykracza poza ludzkie możliwości słyszenia, a maksymalny poziom SPL przekracza 130 dB. Impedancja to 70 omów, a w zestawie mamy do tego 2-metrowy przewód sygnałowy zakończony 6,3-milimetrowym wtykiem. Słuchawki są duże, a przy tym stosunkowo lekkie. Na mojej jajowatej głowie, leżały bardzo wygodnie podczas godzinnego ciągłego odsłuchu. A jako okularnik nie odczułem dyskomfortu przygniatania okularów przez słuchawki.

Co mnie urzekło w tym zestawie? Nie jest mi łatwo opisać wrażeń z tego odsłuchu. Z jednej strony, szczegóły w muzyce były tak wyraźne, że określenie studyjnego brzemienia wydaje się być właściwym. Z drugiej strony, nie było to przecież suche, liniowe brzmienie. Wszystkie aspekty wymagane od sprzętu HI-Fi były jednocześnie słyszalne. Wyraźna, ale nie kłująca góra, ocieplony środek i mocny, ale niemulisty bas.

W pewnym momencie zdałem sobie sprawę z ciekawej rzeczy.  Kiedy przyszedłem na wizytę do salonu Top Hi-Fi (a mają tam naprawdę fajne pomieszczenia odsłuchowe) byłem ciekaw, jak moja ulubiona muzyka zabrzmi na tego typu sprzęcie. Wzmacniacz DAC 215 i słuchawki Audeze LCD-2 Classic sprawiły, że w pewnym momencie nie słuchałem już swojej ulubionej muzyki na świetnym sprzęcie. Ja słuchałem świetnego sprzętu za pomocą ulubionej muzyki.

Podsumowanie

Wzmacniacz audio marki Copland umieszczony na białym stoliku, z aluminiowym frontem, pokrętłami do regulacji głośności i wybierania źródła dźwięku oraz wskaźnikami LED.
Fot. materiały producenta

Mamy tu do czynienia ze sprzętem bezkompromisowym. Nie jest on jak zwykłe auto, którego funkcja  ogranicza się do przejazdu do pracy. Jest jak auto, w którym sama podróż, samo przebywanie w nim, jest przyjemne. Pozostając jedną nogą w motoryzacji, pozwolę sobie na takie podsumowanie: z takim zestawem, smartfony, tablety, laptopy mogą stać się wartościowym źródłem do melomańskiej podróży.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Top Hi-Fi, materiały producenta

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Top Hi-Fi

Motyw