Samsung QE55Q77C
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja Samsung QE55Q77C, czyli QLED w rozsądnej cenie

10 minut czytania
Komentarze

Tym razem trafił w nasze ręce telewizor, który śmiało mogę określić jako produkt, podążający ze skrajności w skrajność. Z jednej strony jest on bardzo dobrze dopracowany, z drugiej nudny i nijaki z wyglądu. Oferuje ładny obraz i bogatą funkcjonalność, ale brakuje mu kilku opcji, które są niemalże standardem dla konkurencji. Nie mniej, telewizor, który w swojej cenie bryluje pod wieloma względami. Sam bym ten model wybrał ze względu na obraz i wygodę korzystania. Zapraszam do recenzji telewizora Samsung QE55Q77C.

Zalety

  • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
  • Szybki i wygodny system Smart TV
  • Bogata kolorystyka
  • Wygodny pilot zdalnego sterowania

Wady

  • Brak Dolby Vision
  • Przeciętna stylistyka

Recenzja Samsung QE55Q77C – krótka opinia

Telewizor QLED, który zdecydowanie lepiej działa niż wygląda. Doceniam jakość kolorów, oraz dużo możliwości ustawień. System Smart TV działa szybko i sprawnie.

9,2/10
Ocena

Samsung QE55Q77C

  • Jakość obrazu 8
  • Smart TV 10
  • Funkcjonalność 9
  • Jakość dźwięku 9
  • Szybkość działania 10

Wideorecenzja Samsung QE55Q77C

Wygląd zewnętrzny i budowa telewizora

Recenzja Samsung QE55Q77C test opinia

Rzecz od której zawsze zaczynamy nasze recenzje to kilka słów o wyglądzie zewnętrznym. W przypadku Samsunga QE55Q77C nie będą to słowa pochwały ani jakiegokolwiek zachwytu. Telewizor jest oczywiście zbudowany poprawnie, ale całość jest nudna jak flaki z olejem, nie prezentuje sobą absolutnie nic, na co kupujący mógłby zwrócić uwagę. Można powiedzieć, że wręcz odstrasza szarością i nudą.

Cienkie ramki na górze i po bokach wykonane są z tworzywa sztucznego. Nie jest to czarna opaska pasująca do ekranu, przybrała on kolor antracytu, więc nieco się różni od dużego wyświetlacza. Dolna, nieco grubsza ramka jest grafitowa. Takiego samego koloru jest umieszczone na niej logo, które wręcz wtapia się w całość i staje się w ogóle niewidoczne. Nóżka na której ustawiony jest ekran to już totalny brak jakiejkolwiek kreatywności. Kwadratowy, metalowy element o nieco jaśniejszej kolorystyce niż reszta, pełni funkcje podstawy. Łącznikiem jest jednak kawałek ciemniejszego plastiku w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi kątami. Jak ma coś do siebie nie pasować, to niech już nie pasuje tak zupełnie, na maksa, a co tam.

Dobrze że dołączony pilot zdalnego sterowania to rozwiązanie, z którego Samsung słynie, w tym pozytywnym znaczeniu. Pilot jest mały, obły, posiada niedużą liczbę przycisków i ładowany jest za pomocą kabla USB-C a czujnik światła podtrzymuje poziom naładowania baterii. Rozwiązanie godne naśladowania.

Wracając jeszcze do obudowy, należy zaznaczyć także, że jest ona wyjątkowo cienka a na tylnej jej części znalazło się miejsce na estetyczne poprowadzenie kabli. To jest plus, którego brakuje innym telewizorom w tej półce cenowej.

Możliwości telewizora Samsung QE55Q77C

Zazwyczaj ciężko oczekiwać zaawansowanych możliwości od telewizora kosztującego niewiele powyżej trzech tysięcy złotych. Samsung QE55Q77C potrafi jednak zaskoczyć ponieważ możliwości, którymi się chwali potrafią naprawdę zaskoczyć. Sprawdźmy najważniejsze specyfikację:

  • Matryca QLED
  • Rozdzielczość Ultra HD
  • Podświetlenie Dual LED
  • Szeroki Gamut Kolorów DCI-P3
  • Jasność panelu: 470 cd/m2
  • Input Lag: 6,6ms
  • Wysoka rozpiętość tonalna: HDR10+ (Adaptive, Gaming), HLG
  • Smart TV – Tizen 7.0
  • Częstotliwość odświeżania matrycy – 120Hz

Takie parametry mogą nam mówić, że telewizor pretenduje nieco do półki premium. Samsung nie tylko w miarę jasno i wyraźnie wyświetla obraz, ale oferuje zarówno zadowalający obraz HDR, jak i bogatą kolorystykę. Możemy zatem liczyć na dobry efekt przy wieczornych seansach, oraz maksymalnie realistyczne odwzorowanie barw. Szkoda tylko, że producent usilnie nie wspiera formatu Dolby Vision. Myślę, że jest to dla producenta duża strata bo pomimo świetnego obrazu, niektórzy klienci zdecydują się na konkurencję, która wspiera w/w format.

Samsung wycenił recenzowany telewizor na ~3300 złotych, czyli jest to rozsądna kwota. Jeśli jesteście zainteresowani innymi Smart TV z tej kategorii, to gorąco zachęcam Was do sprawdzenia naszego rankingu 55-calowych telewizorów, który jest na bieżąco aktualizowany.

Funkcjonalność i złącza

Samsung QE55 Q77C to telewizor bardzo bogato wyposażony we wszelkie złącza jak i opcje bezprzewodowe, z których często się dziś korzysta. Oto jakie złącza znajdziemy na tylnym panelu:

  • HDMI x4 (4k,120Hz)
  • RJ45 (Lan)
  • USB 2.0 x2
  • Optyczne wyjście Audio
  • Wejście antenowe (DVB t2, DVB-c, DVB-s)
  • Common Interface Plus

Należy także wyjaśnić, że wszystkie dostępne złącza HDMI występują w technologii HDMI 2.1, obsługują obraz 4K – 120Hz. Samsung wspiera także gamingowe technologie Auto Low Latency Mode, HGiG, Free Sync Premium Pro czy uruchamia panel gracza, znacznie ułatwiający rozgrywkę. Jest tu także HDMI z fynkcją eARC czyli zapewniające możliwość przesyłu cyfrowego dźwięku na soundbar lub kino domowe. Pozostałe złącza to oczywiście opcje podłączenia do internetu, różnego rodzaju anteny czy optyczne wyjście audio. Jest wszystko co niezbędne. Na pokładzie telewizora znajdziemy też Bluetooth oraz Wi-Fi 5.

Smart TV i Smart Things

Samsung zawsze brylował wśród telewizorów Smart. Pomimo tego, że nie wspiera najpopularniejszego na świecie rozwiązania jakim jest Android TV ( obecnie Google TV), to autorski system Tizen pod pewnymi względami jest nawet lepszy. Przede wszystkim, dzięki temu, że producent implementuje swój system do swoich podzespołów, mamy pewność, że będzie on dobrze zoptymalizowany do działania na danym urządzeniu. Zapewnia to zarówno szybkość jak i stabilność działania.

Przez lata różnych wersji, Samsung doszedł do wygodnego w użyciu i intuicyjnego w korzystaniu interfejsu strony startowej. Łączy ona w sobie szybki dostęp do najpopularniejszych aplikacji ze swego rodzaju centrum sterowania inteligentymi urządzeniami w naszym domu. Oczywiście nie muszą to być urządzenia tylko marki Samsung, chociaż te współpracują najlepiej. Nie mniej jednak, z pozycji kanapy i za pomocą pilota z wbudowanym mikrofonem możemy sterować inteligentym oświetleniem, pralką, lodówką czy klimatyzatorem. W końcu jeśli rzeczywiście sporo czasu spędzamy przed telewizorem, to może on również być swego rodzaju centrum sterowania naszym domem. Szkoda tylko, że ciągle nie działa sterowanie głosowe po polsku, ta kwestia już dawno powinna być załatwiona.

Wracając do aplikacji i materiałów VOD – bardzo bogaty wybór materiałów, szybkość uruchamiania się to główne atuty koreańskiego bohatera.

Wrażenia z korzystania

Recenzja Samsung QE55Q77C test opinia

Pierwsze po uruchomieniu co robi bardzo dobre wrażenie to szybkość działania telewizora Samsung QE55 A77C. Dosłownie od razu po uruchomieniu mamy gotowy panel domowy, z którego możemy w łatwy sposób przejść do oglądania telewizji czy korzystania z aplikacji VOD. Zwracam uwagę na szybkość ponieważ mam spore doświadczenie z niedrogimi telewizorami z Android TV, w których to niejednokrotnie uruchomienie trwa kilkanaście sekund. Wystarczy policzyć w ciszy ile to trwa i jak bardzo może być irytujące podczas codziennego korzystania z telewizora. Samsung zarówno szybko się uruchamia, jak i sprawnie włącza każdą aplikację czy każde podłączone urządzenie.

Świetnym i wygodnym rozwiązaniem jest również to, że telewizor sam proponuje skonfigurowanie pilota z innymi urządzeniami, dlatego też z łatwością, za pomocą pilota od telewizora możemy sterować dekoderem czy odtwarzaczem multimedialnym. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że bywają urządzenie, których Samsung nie zrozumie, jednak większość popularnych sprzętów da się sparować i łatwiej sterować z jednego pilota.

Dźwięk, który dostarcza telewizor jest przeciętny ale przyzwoity jak na tę klasę sprzętu. Dialogi są dobrze słyszalne jak i w bardzo poprawny sposób odtwarzane są efekty i główna ścieżka muzyczna. Nie wychwalam tego urządzenia, bo do przyzwoitego dźwięku przydałby się chociażby soundbar, jednak jak na tę cenę, jest naprawdę dobrze.

Jakość obrazu telewizora Samsung QE55Q77C

QLED to jedno z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat. Ten filtr z kropek kwantowych stał niemalże podstawą każdego nowoczesnego telewizora LED, pozwalający na wyświetlenie szerokiej palety barw. Tak samo jest w modelu Q77C. Dzięki połączeniu kilku technologii, czyli wspomnianej technologii QLED, matrycy VA jak i podświetleniu krawędziowemu „DUAL LED” udało się stworzyć bardzo przyzwoity obraz za niewielkie pieniądze.

Telewizor wyświetla szeroką paletę barw DCI-P3 w prawie 90 procentach. Jego maksymalna jasność dochodzi do wartości nieco przekraczającej 450 nitów co pozwala w niewielkim stopniu dostrzec rzeczywisty efekt HDR. Częstotliwość odświeżania 120Hz to wartość bardzo dobra nawet dla użytkowników oczekujących najwyższej płynności obrazu. Należy także nadmienić, że samsung bardzo chwali się swoim autorskim upłynniaczem obrazu jak i całą elektroniką w procesorze AI Quantum 4K, który odpowiada zarówno za płynność, szczegółowość, kontrast czy redukcję szumów. Te opcje rzeczywiście działają, warto z nich korzystać, chociaż nie zawsze w najmocniejszym trybie.

Kolory Samsunga są bardzo przyjemne dla oka a czerń, którą osiągamy wieczorami jest wystarczająca dla tzw. przeciętnego Kowalskiego, który chce po prostu pooglądać filmy, bez specjalnego wdawania się w szczegóły. Mając na uwadze cenę tego telewizora, okazuje się że można uplasować go w czołówce dostępnych aktualnie urządzeń. Nie ma tu niestety bezpośredniego podświetlenia Led ani technologii lokalnego wygaszenia, ale te zarezerwowane są dla telewizorów ze zdecydowanie wyższych półek cenowych. Trzeba jednek podkreślić, że zastosowane tu podwójne podświetlenie LED jest w stanie regulować natężenie pracy diod co w mniejszym stopniu ale jednak pomaga w zarządzaniu kontrastem.

Kolory, które są bardzo przyjemne dla oka, przed kalibracją okazały się jednak mniej przyjemne dla urządzeń pomiarowych. Duże natężenie niebieskiego i zielonego sprawia wrażenie ostrości i wyższej jasności, jednak jest to oczywiste przekłamanie naturalnych barw. Trzeba sporo popracować, by doprowadzić kolorystykę do jakiegokolwiek balansu, ale da się to zrobić i polecam. Telewizor staje się bardziej naturalny, obraz jest bardziej miękki i nabiera kinowego charakteru. Warto też zauważyć obecność Filmmaker Mode, który swoją naturalnością powinien zadowolić fanów filmów np. z płyt Blu-ray.

Jeśli jednak ktoś nie oczekuje od telewizora kinowych emocji, korzysta głównie w dzień. To nawet bez kalibracji, w trybach standardowym lub dynamicznym powinien się dobrze sprawdzić.

Recenzja Samsung QLED QE55Q77C. Podsumowanie i nasza opinia

Samsung QLED QE55Q77C to telewizor, który oferuje dużo dobrego chociaż nie pozwala zapomnieć, że jest to rozwiązanie ze średniej półki.

Ładne kolory, świetny system Smart TV oraz szybkość działania to jego główne plusy. Wygodny pilot czy dużo możliwości połączeń to kolejne rozwiązania, za które warto pochwalić Samsunga. Pewne niedociągnięcia, takie jak przeciętna czerń czy jasność to nie są rzeczy, które uznałbym za wady. Raczej są to kwestie normalne w tej cenie, z którymi trzeba się liczyć kupując markowy produkt od uznanego producenta.

Produkt na okres testów dostarczył Samsung. Firma nie miała wpływu na opinię zawartą w treści. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw